Kosmotýdeník 50. díl (26.8. – 31.8.2013)

Tentokrát se týden s týdnem nesešel a kosmotýdeník vychází výjimečně v sobotu, protože zítra je pro náš blog významný den a chystá se speciální článek. Dnes vám tedy kosmotýdeník přináší to nejdůležitější, co přineslo posledních šest dní v oblasti kosmonautiky. Podíváme se na start nejsilnější evropské rakety Ariane 5 a také na start nejsilnější rakety současnosti Delty IV. Heavy. Třetí zpráva se bude týkat nezdařeného pokusu o start nové japonské rakety Epsilon.

Ariane 5 má za sebou další úspěšný start

Eutelsat-25B

Eutelsat-25B
Zdroj: http://www.aerospace-technology.com/

29. srpna 2013 v 20:30 GMT odstartovala z Guyanského kosmického střediska u města Kourou v Jižní Americe nejsilnější evropská raketa Ariane 5. Na orbitu vynesla dva telekomunikační satelity – evropský Eutelsat-25B/Es’hail 1 a indický GSAT-7 . Evropský satelit byl umístěn nad tím indickým. Jeho váha je 6300 kg a má sloužit několika evropským a arabským telekomunikačním společnostem, kterým bude napomáhat v lepším přímém spojení Evropy s Blízkým východem, Střední Asií a severní Afrikou. Avšak není určen jen pro soukromé společnosti. S využitím tohoto satelitu počítají i vlády států, které dokáže obsloužit k národní komunikaci.

indický GSAT-7

indický GSAT-7
Zdroj: http://static.indianexpress.com/

Satelit je vybaven čtyřmi velkými řiditelnými směrovými anténami a laserovou komunikací. Součástí satelitu je i pokročilý systém řízení a telemetrie. Společně se satelitem Eutelsat – 25C budou hlavními přenosovými satelity v oblasti Ku-band pásmu.

Indický satelit GSAT-7 měl vzletovou hmotnost 2650 kg. Satelit byl umístěn pod evropským a bude poskytovat přenosové telekomunikační služby v rámci Indie.

Tento start nejsilnější evropské rakety byl už čtvrtým v letošním roce a celkově 57. úspěšným startem tohoto nosiče v řadě od roku 2002.

Start Ariane 5

Start Ariane 5
Zdroj: http://news.bbcimg.co.uk/

Delta IV. Heavy úspěšně odstartovala.

Znak mise NROL 65

Znak mise NROL 65
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

V současnosti nejsilnější používaná raketa Delta IV. Heavy má za sebou další úspěšný start. Z kosmodromu Vandenberg vynesla na polární oběžnou dráhu vojenský snímkovací satelit NROL-65 ze série Key Hole. Start proběhl 28. srpna 2013 v 20:03 SELČ. Protože se jedná o armádní projekt, není o satelitu příliš informací. Nicméně před časem na našem blogu vyšel článek o podobných satelitech i o tomto konkrétním. Proto se alespoň podívejte na několik úchvatných snímků ze startu. A zde je video ze startu.

Delta IV. Heavy

Delta IV. Heavy
Zdroj: http://i.space.com/

Delta IV. Heavy

Delta IV. Heavy
Zdroj: http://i.space.com/

Delta IV. Heavy

Delta IV. Heavy
Zdroj: http://i.space.com/

Epsilon neodstartovala

Raketa Epsilon

Raketa Epsilon
Zdroj: http://www.astro.cz/

Ale nutno dodat, že start nové japonské rakety neprovázelo žádné fatální selhání, které by si mohlo připsat neúspěšný pokus o start a velký odklad. Chyba, která zhatila start, byla softwarová, když palubní počítač rakety vyhodnotil neexistující problém a kvůli němu doslova několik vteřin před startem přerušil odpočítávání a tudíž i celý start. I když v tom počítač vlastně nebyl sám, protože vyhodnocoval data, která vzešla z vadného senzoru.

Tento senzor měl za úkol hlídat orientaci rakety v prostoru a právě ten, když ještě raketa stála na startovací rampě, vyslal informaci, že raketa ztrácí orientaci. Šlo tedy o nesmyslné hlášení, které počítač vyhodnotil jako vážné a start z tohoto důvodu přerušil. Bylo to přesně 19 sekund před startem.

O nosiči Epsilon jste se mohli dočíst v našem starším článku zde na blogu. Já jen shrnu, že se má jednat o 24 metrů vysoký nosič, určený na vynášení malých nákladů na oběžnou dráhu. Při vzletu váží raketa 91 tun a na orbitu vynese od 450 do 1200 kg těžký náklad (dle typu cílové zemské orbity; 250 – 500 km výšky).

Zdroje Informací:
http://www.astro.cz/
http://spaceinimages.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://images.spaceref.com/news/2009/ooDIVH_NROL26.jpg
http://static.indianexpress.com/m-images/Mon%20Oct%2001%202012,%2018:41%20hrs/M_Id_320744_GSAT-10.jpg
http://news.bbcimg.co.uk/media/images/69555000/jpg/_69555233_69554742.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=31004.0;attach=500928;image
http://i.space.com/images/i/000/032/263/original/delta-4-heavy-launch-1.jpg?1377791728
http://i.space.com/images/i/000/032/265/original/delta-4-heavy-launch-3.jpg?1377792371

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 50. díl (26.8. – 31.8.2013)”

 1. Kamil napsal:

  Dobrý den, děkuji za zajímavou odpověď. Při pohledu na start mi vždy laicky připadalo, že v kruhu o průměru několik metrů kolem musí být vše zničeno, o směru dolů ani nemluvím.

 2. Kamil napsal:

  Mohu mít jeden dotaz na zdejší odborníky? Když vidím všechny starty raket, tak mě vždy napadá, co takový start přežije? Myslím tím startovací rampu a příslušenství. Tam přeci musí být takový žár, že se většina zařízení zničí?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Dobrý den, některé drobné prvky se musí po každém startu obnovit, ale drtivá většina jich přežije. Samotná rampa je v podstatě jen beton, který je poměrně odolný. Obslužné věže jsou relativně daleko od motorů, takže se k nim dostane o trochu méně tepla, než se zdá. Navíc je to jen pár vteřinová záležitost. Jsou ale systémy, které jsou motorům mnohem blíže a žár by je mohl poškodit. Vzpomeňme si na startující raketoplán. Ten stál na mobilní odpalovací plošině, ze které čouhaly dva takové výstupky – ty obsahovaly datové kabely fyzicky spojující raketoplán s pozemním vybavením. je jasné, že dráty by žár roztavil. Ale tohle bylo chráněno velmi chytře. V útrobách těch výstupků byla páka. V okamžiku startu se uvolnila její pojistka a gravitace se postarala o to, aby se kabely vytáhly ze zástrček na raketoplánu a pak i o to, aby se za kabely zavřela teplu odolné zástěny. Zkusím najít video, které to popíše lépe, než můj kostrbatý slovní projev. 🙂

 3. dano napsal:

  Krásna delta vyzerá lepšie ako raketoplan.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.