sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 34. díl (5.5. – 11.5.2013)

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Máme tu neděli a to znamená, že nemůže chybět již tradiční souhrn informací z minulého týdne, tedy náš Kosmotýdeník. Dnes se můžete opět těšit na tři velké události, které s sebou přineslo uplynulých sedm dní. Vynechat nemůžeme poruchu chladícího systému na ISS, která si vyžádala dokonce neplánovaný výstup do volného kosmu. Zmíníme se i o přípravách na čínskou lunární misi Chang’e-3 a dnešní článek zakončíme v jihoamerickém Kourou, odkud odstartovala druhá evropská raketa Vega.

Chris Cassidy a Thomas Marshburn během neplánovnaého výstupu do otevřeného kosmu
Chris Cassidy a Thomas Marshburn během neplánovnaého výstupu do otevřeného kosmu
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net

Únik čpavku na ISS

V minulém kosmotýdeníku jsme si říkali o zásahu mikrometeoritu, který trefil jeden z panelů na ISS. 9. května se objevila zpráva, že u jiného panelu došlo k úniku chladícího média. Z počátku se zdálo, že šlo o události, které spolu souvisí, ale nakonec se ukázalo, že tomu tak není. Chladící médium (tekutý čpavek) začalo unikat v oblasti 2B na sektoru P6. Z toho důvodu musel být panel P6 odpojen, čímž ISS přišla o 12% dodávky své energie. Tato vážná situace si vyžádala rychlé jednání. Už desátého května bylo rozhodnuto o výstupu mimo stanici. Na tento výstup se začali připravovat američtí astronauti Thomas Marshburn a Christopher Cassidy, kteří jedenátého května zahájili přípravy na výstup. Zajímavostí je, že šlo o stejný sektor, kde už v rámci expedice 33 během loňského podzimu došlo k neplánované opravě pumpy, která přestala zásobovat čpavkem chlazení.

Infografika ukazující poškozené místo
Infografika ukazující poškozené místo
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Neplánovaný výstup začal 11. května před druhou hodinou odpoledne našeho času. Astronauti se přesunuli k sektoru P6 a hledali náznaky unikajícího čpavku. Ty sice nenalezli, přesto byl za pravděpodobného viníka úniku označen přístroj PFCS (Pump & Flow Control System) o jehož technickém popisu, významu a funkci se můžete dočíst velice podrobně v tomto dokumentu (anglicky). Během výstupu byl tedy přístroj PFCS odšroubován a nahrazen záložním kusem, který se nacházel v nejbližším dosahu astronautů. Nový přístroj byl namontován a do systému byl opět vypuštěn čpavek. Astronauti pak pozorovali, zda někde nedochází k úniku. Žádný další únik se neobjevil a výstup tak po pěti a půl hodinách – o hodinu dříve, než se čekalo, skončil úspěchem.

Lander pro misi Chang'e-3
Lander pro misi Chang’e-3
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Čína míří k Měsíci

V těchto měsících probíhají poslední zkoušky na čínskou misi Chang’e-3, která má na povrch Měsíce dopravit vozítko. Přesný termín startu zatím neznáme, ale spekuluje se o konci letošního roku. Přelet mezi Zemí a Měsícem má zabrat 5 dní. Dalších 10 dnů zůstane sestava na oběžné dráze Měsíce, načež přijde přistání. Lander vážící 1200 kilogramů by měl dosednout do oblasti Sinus Iridium, kde z jeho plošiny sjede 120 kilogramů vážící vozítko. To by mělo na povrchu našeho satelitu fungovat asi tři měsíce. Mnohem více zajímavých fotek z příprav mise Chang’e-3 naleznete na fóru nasaspaceflight.com.

Vega nezklamala

Lehkotonážní evropská raketa Vega měla na svou druhou misi odstartovat už minulý týden, konkrétně 4. května. Ale kvůli silným větrům ve vyšších vrstvách atmosféry se musel start odložit. O tři dny později, tedy 7. května už běželo všechno podle plánu a 136 tun vážící Vega se vydala na oběžnou dráhu.

Umělecká představa družice Proba-V na oběžné dráze
Umělecká představa družice Proba-V na oběžné dráze
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Na palubě Vegy bychom našli tři hlavní družice. První z nich je Proba-V, družice, která je již čtvrtým zástupcem evropského družicového programu Proba. Jejím úkolem bude pozorovat Zemi a zjišťovat, jak se používá zemědělská půda, pomůže klasifikovat celosvětovou vegetaci, kvalitu sklizně, potravinovou situaci v jednotlivých oblastech, předvídání hladomoru, ale i monitorování přírodních katastrof a pomůže i při studiu biosféry. Proba-V váží 160 kilogramů kolem Země obíhá po heliosynchronní dráze ve výšce 820 kilometrů se sklonem 98,1° k rovníku. Měla by fungovat po dobu 2 – 5 let.

Druhou vynesenou družicí je VNREDSat 1A. Její název je zkratkou, která z originále znamená Vietnam Natural Resources, Environment and Disaster Monitoring Satellite. Je tedy na první pohled jasné, k čemu je tenhle vietnamský satelit určený. Má studovat změny klimatu, předvídat a měřit data týkající se přírodních katastrof, kromě toho má pomoci optimalizovat využívání vietnamských přírodních zdrojů. Satelit vážící 120 kilogramů postavila firma EADS Astrium sídlící ve francouzském Toulouse. VNREDSat 1A obíhá po helisynchronní dráze ve výšce 670 kilometrů.

Družice ESTCube-1
Družice ESTCube-1
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Třetím hlavním nákladem byla družice ESTCube-1. Za vývojem satelitu stojí nejprestižnější estonská univerzita Tartu Ülikool. Družice má rozměry klasického CubeSatu, tedy 10 x 10 x 11,35 cm a váží lehce přes kilogram. Očekává se, že bude fungovat po dobu jednoho roku. Sklon její dráhy vůči rovníku je 98,129°. Zajímavé je, že tento satelit využívá radioamatérských frekvencí 437,250 MHz a 437,505 MHz. Mělo by tedy být možné navázat s ním komunikaci. Maximální komunikační rychlost satelitu je 19 200 bitů / sekundu. A jaká byla jeho cena? Pokud se započítají i náklady na vynesení do vesmíru, pak je celkový účet skoro 100 000 euro.

Zdroje informací:
http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/
http://en.wikipedia.org/
http://en.wikipedia.org/
http://en.wikipedia.org/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://en.wikipedia.org/
http://www.astro.cz/
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflight101.com/uploads/6 … 4_orig.jpg
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/ … 9641_n.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/7b/Proba-V_satellite.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/…/640px-ESTCube-1_struktuur_koos_plaatidega.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=26848.0;attach=516007;image

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
viduka
viduka
11 let před
Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpovědět  viduka

Opraveno, děkuji

https://kosmonautix.cz/2013/05/12/kosmotydenik-34-dil-5-5-11-5-2013/