Olympijská pochodeň se rozsvítí i na ISS

Před každými olympijskými hrami se praktikuje zvyk, kdy pochodeň slavnostně zapálená v řecké Olympii putuje štafetovým během po celém světě. Kromě toho, že upozorňuje na blížící se sportovní svátek a ukazuje, že lidstvo by mělo být jednotné, má ještě jeden význam – snaží se upozornit na krásy světa. Všichni známe záběry běžců, kteří s olympijskou pochodní nad hlavou probíhají působivou přírodou. Je to svým způsobem chlubení – stát tím ukazuje celému světu své krásy. Jelikož se příští rok budou konat zimní olympijské hry v ruském městě Soči, vymysleli Rusové pro olympijský oheň „menší zajížďku“. Na konci letošního roku tedy slavnostní pochodeň zamíří na ISS.

Informace o tom, že na stanici opravdu poletí olympijský oheň není nová. Spekuluje se o ní už několik týdnů. Říkalo se, že na stanici poletí v srpnu a Pavel Vinogradov ji s sebou vezme i na výstup do otevřeného kosmu. Dnes ale všechny spekulace skončily. Přišla oficiální zpráva, která počítá s jiným harmonogramem. Ještě než se s ním seznámíme, řekneme si pár slov o tom, jak to mělo původně vypadat. Podle původního plánu se měla 11. listopadu od ISS oddělit kosmická loď Sojuz TMA-09M (Jurčichin – Nyberg – Parmitano). Tím by skončila 37. dlouhodobá expedice a na ISS by zůstala tříčlenná posádka (Kotov – Rjazanskij – Hopkins). 25. listopadu by z Bajkonuru odstartovala kosmická loď Sojuz TMA-11M (Ťurin – Mastracchio – Wakata) a její posádka by doplnila zárodek 38. dlouhodobé expedice.

S olympijskou pochodní bude pracovat 37. dlouhodobá expedice

S olympijskou pochodní bude pracovat 37. dlouhodobá expedice.
Zdroj: http://www.collectspace.com/

Rusové se ale rozhodli, že start Sojuzu TMA-11M posunou. Nikoliv však doprava (tzn.ve smyslu odkladu), ale naopak doleva, start tedy urychlí. Sojuz TMA-11M by měl startovat už 7. listopadu a ještě téhož dne se díky rychlému profilu letu připojí na staniční modul Zvezda. Na palubě lodi bude kromě již zmíněné tříčlenné posádky i olympijská pochodeň. Co bude znamenat tohle urychlení termínu startu? Na stanici bude po dobu několika dní pobývat devítičlenná posádka! K ISS budou najednou připojeny tři kosmické lodi Sojuz, což se, pokud jsem dobře projížděl archivy, ještě nikdy v historii u žádné kosmické stanice nestalo.

Mezi sedmým listopadem (přílet Sojuzu TMA-11M) a jedenáctým listopadem (odlet Sojuzu TMA-09M) se navíc ještě uskuteční ruský výstup do volného kosmu, během kterého s sebou pochodeň vynese jeden z dvojice Oleg Kotov – Sergej Rjazanskij. Jedenáctého listopadu se pochodně ujme posádka Sojuzu TMA-09M, nastoupí s ní do své lodi a odletí vstříc Zemi. Jakmile se oddělí od stanice, začne 38. dlouhodobá expedice, která bude už od začátku kompletní.

Před letní olympiádou v Sydney se pochodeň dostala i pod vodu.

Před letní olympiádou v Sydney se pochodeň dostala i pod vodu.
Zdroj: http://news.bbc.co.uk/

Každého z Vás zřejmě při čtení předchozích řádků napadla otázka bezpečnosti – je to dobrý nápad letět na stanici s otevřeným ohněm? A což teprve vzít pochodeň na procházku do otevřeného kosmu! Vždyť ve vakuu nemůže oheň hořet. Ale nemějte strach. Ve skutečnosti nebude oheň reálný. Bude to podobná „náhražka“ jakou použili Australané před letní olympiádou v Sydney roku 2000. Tehdy se olympijský „oheň“ podíval pod vodu, když navštívil Velký bariérový útes. Jaká konkrétní technologie se použije v případě „kosmické pochodně“ zatím není jasné. Spekuluje se o možnosti laserového blikání, ale jasné stanovisko zatím nepadlo.

Jelikož vznikl přesunem startu trochu zmatek v dění na stanici, přiložím ještě na konec našeho dnešního článku krátké shrnutí toho, co se na ISS bude letos v listopadu dít. A jak sami můžete vidět, není toho rozhodně málo.

4.11. – Od modulu Zvezda se oddělí evropská zásobovací loď ATV-4 Albert Einstein
7.11. – Start a připojení Sojuzu TMA-11M (Ťurin – Mastracchio – Wakata) s olympijskou pochodní na modul Zvezda
7.11. – 11.11.EVA 36 (Kotov – Rjazanskij) – ruský výstup s pochodní do otevřeného prostoru
11.11. – Odlet Sojuzu TMA-09M (Jurčichin – Nyberg – Parmitano) i s pochodní – začátek 38. Expedice
18.11. – Přeparkování Sojuzu TMA-11M z modulu Zvezda na modul Rassvět
21.11. – Start Progressu M-21M
23.11. – Připojení Progressu M-21M k modulu Zvezda. U této lodi se nepoužije rychlý profil letu, protože bude testovat nový navigační systém Kurs-NA

Zdroje informací:
http://forum.nasaspaceflight.com/
http://cs.wikipedia.org/
http://www.kosmo.cz/
http://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://playbackonline.ca/wp/wp-content/uploads/2011/04/olympic-rings.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-3zCrYmhtVws/TXeT5XMM3NI/AAAAAAAAGmI/X7seg7QuwD8/s1600/iss_sts133.jpg
http://www.collectspace.com/review/iss37_crewposter01.jpg
http://news.bbc.co.uk/olmedia/805000/images/_807872_diver300.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Olympijská pochodeň se rozsvítí i na ISS”

  1. Dadejs napsal:

    Je laserové blikání ještě oheň?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.