sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 13. díl (9. 12. – 15. 12. 2012)

Start rakety Atlas V

Na oběžnou dráhu Země znovu zavítal malý raketoplán X-37B vyrobený firmou Boenig. Cíl mise zůstává tajemstvím. Do vesmíru ho vynesla raketa Atlas V 11. prosince v 19:03 našeho času. Podle amatérských pozorovatelů se stroj nachází na nízké oběžné dráze, ale potvrdit to zatím nelze. Sonda Cassini objevila na Saturnově měsíci Titan řeku, která ústí do velkého jezera Kraken Mare. Nejedná se však o vodu, ale o metan s etanem.
Pokud vám unikl meteorický roj Geminidy, tak si budete moci vychutnat nádherné video, na kterém jsou „padající hvězdy“ zachyceny.

Raketoplán X-37B
Raketoplán X-37B
Zdroj: http://i.huffpost.com

Miniraketoplán X-37B

V úterý se na oběžnou dráhu Země znovu vrátil malý raketoplán pojmenovaný X-37B. Tento stroj vynesla raketa Atlas V 11. prosince v 19:03 SEČ. O tomto stroji víme velice málo informací, protože se o něm téměř nikde nemluví. Uvádí se pouze to, že raketoplán slouží pouze jako testovací zařízení pro nové technologie.
Miniraketoplán má i svůj nákladní prostor o rozměrech 2,1 x 1,2 metru. Předpokládá se, že při předchozích letech měl ve svém nákladovém prostoru měřící a testovací přístroje, které byly vystaveny nehostinným podmínkám vesmíru.
Podle amatérských pozorovatelů stroj vystoupal na nízkou oběžnou dráhu, ale to zatím nelze potvrdit. Tento stroj vyrábí firma Boeing a uvádí, že plánuje nový raketoplán nazvaný X-37C, který bude skoro dvakrát větší než X-37B a bude zde místo až pro šest astronautů.

Řeka na Titanu
Řeka na Titanu
Zdroj: http://www.phenomenica.com/

Nil na Titanu?

Sonda Cassini objevila na Saturnově měsíci Titan říční deltu, která končí ve velkém jezeře. Delta připomíná svým vzhledem letecké snímky delty Nilu v Egyptě. Tato řeka se nachází poblíž severního pólu měsíce. Titan je jediné těleso (kromě Země) ve sluneční soustavě, na jehož povrchu existuje stabilní kapalina. Nejedná se však o vodu, ale o metan a etan.
Titan je největší ze známých měsíců planety Saturn. Jeho atmosféra se skládá z 95% dusíku a 5% metanu. Tlak na povrchu je o 60% větší než na Zemi. Svou mateřskou planetu oběhne za 16 dní.  Teplota na povrchu je -179 stupňů Celsia. Podle analýzy rádiových signálů je pravděpodobné, že pod povrchem je ukryt globální oceán vody s příměsí čpavku.
Na začátku roku 2005 na povrchu Titanu přistála sonda Huygens. Byla vysazena mateřskou sondou Cassini. Jednalo se o nejvzdálenější přistání od Země v dějinách. Sonda pracovala déle než hodinu a na Zem poslala informace a data.

Meteorický roj Geminidy

V noci na pátek jsme mohli vidět tisíce „padajících hvězd“. Tyto drobné meteory jsou nazývány Geminidy a dají se pozorovat pouhým okem. Ledové částice pocházejí z tělesa 3200 Phaethon. Jedná se planetku, která se jeví spíše jako kometa, protože každý rok a půl se dostane do vzdálenosti 0,14 AU od Slunce a má svoji zásluhu na roji Geminidy. Planetka oběhne kolem Slunce jednou za 524 dní. Naposledy se planetka přiblížila k Zemi v roce 2007 ve vzdálenosti 18 miliónů kilometrů. Další průlety nás čekají v letech 2017, 2050 a 2060.

Zdroje informací:
http://technet.idnes.cz/tajny-americky-raketoplan-x-37b-dz0-/tec_vesmir.aspx?c=A121212_153808_tec_vesmir_mla
http://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_X-37
http://cs.wikipedia.org/wiki/Titan_(m%C4%9Bs%C3%ADc)
http://www.planetary.cz/2012/12/rozsahla-ricni-delta-na-titanu/
http://www.rozhlas.cz/zpravy/vesmir/_zprava/nocni-obloha-nabizi-moznost-pozorovat-geminidy-padajici-hvezdy–1149770

Zdroje obrázků:
http://i.space.com/images/i/8486/i02/x37b-space-plane-otv2-launch-110305.jpg?1299366260
http://i.huffpost.com/gen/662115/thumbs/r-X37B-PLANE-large570.jpg
http://www.phenomenica.com/wp-content/uploads/2012/12/Titan-Nile.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.