sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 13. díl (9. 12. – 15. 12. 2012)

Start rakety Atlas V

Na oběžnou dráhu Země znovu zavítal malý raketoplán X-37B vyrobený firmou Boenig. Cíl mise zůstává tajemstvím. Do vesmíru ho vynesla raketa Atlas V 11. prosince v 19:03 našeho času. Podle amatérských pozorovatelů se stroj nachází na nízké oběžné dráze, ale potvrdit to zatím nelze. Sonda Cassini objevila na Saturnově měsíci Titan řeku, která ústí do velkého jezera Kraken Mare. Nejedná se však o vodu, ale o metan s etanem.
Pokud vám unikl meteorický roj Geminidy, tak si budete moci vychutnat nádherné video, na kterém jsou „padající hvězdy“ zachyceny.

Raketoplán X-37B
Raketoplán X-37B
Zdroj: http://i.huffpost.com

Miniraketoplán X-37B

V úterý se na oběžnou dráhu Země znovu vrátil malý raketoplán pojmenovaný X-37B. Tento stroj vynesla raketa Atlas V 11. prosince v 19:03 SEČ. O tomto stroji víme velice málo informací, protože se o něm téměř nikde nemluví. Uvádí se pouze to, že raketoplán slouží pouze jako testovací zařízení pro nové technologie.
Miniraketoplán má i svůj nákladní prostor o rozměrech 2,1 x 1,2 metru. Předpokládá se, že při předchozích letech měl ve svém nákladovém prostoru měřící a testovací přístroje, které byly vystaveny nehostinným podmínkám vesmíru.
Podle amatérských pozorovatelů stroj vystoupal na nízkou oběžnou dráhu, ale to zatím nelze potvrdit. Tento stroj vyrábí firma Boeing a uvádí, že plánuje nový raketoplán nazvaný X-37C, který bude skoro dvakrát větší než X-37B a bude zde místo až pro šest astronautů.

Řeka na Titanu
Řeka na Titanu
Zdroj: http://www.phenomenica.com/

Nil na Titanu?

Sonda Cassini objevila na Saturnově měsíci Titan říční deltu, která končí ve velkém jezeře. Delta připomíná svým vzhledem letecké snímky delty Nilu v Egyptě. Tato řeka se nachází poblíž severního pólu měsíce. Titan je jediné těleso (kromě Země) ve sluneční soustavě, na jehož povrchu existuje stabilní kapalina. Nejedná se však o vodu, ale o metan a etan.
Titan je největší ze známých měsíců planety Saturn. Jeho atmosféra se skládá z 95% dusíku a 5% metanu. Tlak na povrchu je o 60% větší než na Zemi. Svou mateřskou planetu oběhne za 16 dní.  Teplota na povrchu je -179 stupňů Celsia. Podle analýzy rádiových signálů je pravděpodobné, že pod povrchem je ukryt globální oceán vody s příměsí čpavku.
Na začátku roku 2005 na povrchu Titanu přistála sonda Huygens. Byla vysazena mateřskou sondou Cassini. Jednalo se o nejvzdálenější přistání od Země v dějinách. Sonda pracovala déle než hodinu a na Zem poslala informace a data.

Meteorický roj Geminidy

V noci na pátek jsme mohli vidět tisíce „padajících hvězd“. Tyto drobné meteory jsou nazývány Geminidy a dají se pozorovat pouhým okem. Ledové částice pocházejí z tělesa 3200 Phaethon. Jedná se planetku, která se jeví spíše jako kometa, protože každý rok a půl se dostane do vzdálenosti 0,14 AU od Slunce a má svoji zásluhu na roji Geminidy. Planetka oběhne kolem Slunce jednou za 524 dní. Naposledy se planetka přiblížila k Zemi v roce 2007 ve vzdálenosti 18 miliónů kilometrů. Další průlety nás čekají v letech 2017, 2050 a 2060.

Zdroje informací:
http://technet.idnes.cz/tajny-americky-raketoplan-x-37b-dz0-/tec_vesmir.aspx?c=A121212_153808_tec_vesmir_mla
http://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_X-37
http://cs.wikipedia.org/wiki/Titan_(m%C4%9Bs%C3%ADc)
http://www.planetary.cz/2012/12/rozsahla-ricni-delta-na-titanu/
http://www.rozhlas.cz/zpravy/vesmir/_zprava/nocni-obloha-nabizi-moznost-pozorovat-geminidy-padajici-hvezdy–1149770

Zdroje obrázků:
http://i.space.com/images/i/8486/i02/x37b-space-plane-otv2-launch-110305.jpg?1299366260
http://i.huffpost.com/gen/662115/thumbs/r-X37B-PLANE-large570.jpg
http://www.phenomenica.com/wp-content/uploads/2012/12/Titan-Nile.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.