sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Útěk z Měsíce

Lunar Escape System

V 70. letech byl program Apollo v plném proudu a plánovaly se další a větší mise. Tím se ale zvětšovala možnost nějaké poruchy nebo hodně vážné situace. Proto vědci přišli s několika malými moduly, které měli zajistit bezpečný návrat astronautů z povrchu Měsíce na orbitu. Tyto projekty zůstaly pouze na papíře, stejně jako dlouhodobé mise na Měsíci. V tomto článku si ukážeme, jak by případný „útěk“ vypadal a jak moc by byl riskantní.

Pokud by se nakonec dlouhodobé mise na Měsíci uskutečnily, mohlo by dojít k několika problémům, které by mohly ohrozit život posádky. Jelikož by byl lunární modul po dlouhou dobu ve „volnoběhu“, tak by mohlo dojít k poruše některého systému. Tím by uvěznil astronauty na povrchu s nedostatkem zásob. Pokud by tedy s sebou měli mít záchranný modul, který by musel být připevněný na boku lunárního modulu.

Koncept záchranného modulu
Koncept záchranného modulu
Zdroj: http://upload.wikimedia.org

Tím pádem by se i zvýšila hmotnost. Nakonec inženýři přišli s Lunar Escape Systems (LESS). Jednalo se o koncepty malých modulů. Byly to v podstatě rovery s raketami místo kol. Vědci se řídili výrazem „Keep it simple, stupid!“. Tyto LESS by nepotřebovaly svoje vlastní palivo, ale využily by to, co se nacházelo v návratovém stupni LM.

Kdyby nakonec k tomuto scénáři opravdu došlo, museli by astronauti vše důkladně připravit a otestovat. To by jim zabralo asi tři hodiny. Po startu by měli pouze čtyři hodiny na to, aby se přiblížili k velitelskému modulu na orbitě Měsíce. Více kyslíku neměli.

Astronauti by v podstatě seděli na raketové sedačce. Nebyla by zde žádná kabina ani žádný palubní počítač. Všechno by dělalo modul těžší a těžší. Jediné přístroje by byly stopky a ukazatel úhlu náklonu lodě. Pilot by LESS ovládal pomocí RCS trysek nebo speciálního motoru.

Rover z programu Apollo
Rover z programu Apollo
Zdroj: http://www.sciencekids.co.nz

Tyto moduly byly navrženy hlavně jako záchranné lodě pro astronauty uvízlé na povrchu Měsíce, ale daly by se také použít podobně jako lunární vozítko. Rover umožnil astronautům cestovat celkem rychle pár kilometrů od LM, ale tato upravená verze by jim dovolila přemístit se do oblasti vzdálené několik kilometrů (až 90 km!), a tak například vybrat budoucí místa na přistání. Tento koncept pojmenovali Long-range Flyer (LRF).

K realizaci LESS a dlouhodobých misí na Měsíci nikdy nedošlo. Tyto záchranné lety by byly nesmírně nebezpečné. Astronauti by ani nevěděli, zda jsou na správné orbitě nebo kolik jim zbývá paliva. Od smrtelného vakua a zimy by je dělil pouze jejich skafandr.

Zdroj informací:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Escape_Systems

Zdroje obrázků:
 http://falsesteps.files.wordpress.com/2012/09/less-cm-docking.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/ApolloLunarEscapeSystemExample.jpg
http://www.sciencekids.co.nz/images/pictures/space/lunarrover.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.