sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Quo vadis, Curiosity?

Vozítko Curiosity

Vozítko Curiosity, největší pojízdná laboratoř, kterou kdy lidstvo vyslalo mimo naši planetu přečkalo mnohaměsíční přelet mezi Zemí a Marsem. Samo si bez sebemenšího zaváhání poradilo i s nervy drásajícím přistáním, které si bez přehánění zaslouží označení – nejsložitější manévr vykonaný mimo Zemi. Díky tomu může začít hlavní část představení, na které už všichni netrpělivě čekají –  vozítko se začíná pomalu rozkoukávat na Rudé planetě a vědecký průzkum pomalu, ale jistě klepe na dveře. V dnešním článku si lehce lehce připomeneme dosavadní průběh mise a podíváme se i do dalších dnů. Řekneme si, kam Curiosity míří a co tam na ni čeká.

Když dozněly oslavy úspěšného přistání, začalo mnoho dní trvající testování všech systémů. Ono se není co divit, že to trvalo tak dlouho – Curiosity nese skoro 10x víc vědeckých přístrojů, než jeho předchůdci – vozítka Spirit a Opportunity. Otestovat u všech správnou funkci, to chvíli trvá.

Kámen N165 známý spíše jako Coronation
Kámen N165 známý spíše jako Coronation
Zdroj: cdn-wac.emirates247.com

Velmi důležitá byla zkouška systému ChemCam, který umí krátkými laserovými pulsy odpařit horní vrstvu kamenů a pak zjistí složení tohoto vypařeného materiálu. Té cti, být prvním terčem, se dostalo kameni, který byl zpočátku znám pouze pod nic neříkajícím označením N 165. Následně dostal jméno Coronation, tedy Korunovace.

Průzkum ukázal, že se s největší pravděpodobností jedná o vulkanickou horninu. Její složení totiž velmi připomíná pozemský bazalt. Tento test byl velmi důležitý, protože přístroj ChemCam může denně prozkoumat několik vzorků a hlavně – opakovaným používání se nedegraduje. Což se o kontaktních průzkumech říct nedá – třeba taková bruska nebo vrták mají jen omezenou životnost. Díky průzkumu kamene Coronation se tak vozítku otevřela možnost provádět velké množství spektroskopických měření.

Složení kamene Coronation
Složení kamene Coronation. Levý vložený graf ukazuje píky titanu a manganu, které jsou v hornině přítomné jako akcesorické prvky, vložený graf vpravo ukazuje píky uhlíku a vodíku. Uhlík pochází z oxidu uhličitého z atmosféry, vodík se vyskytoval pouze ve spektru prvního zásahu, to znamená, že se vyskytoval na povrchu kamene. Dále byl na povrchu mírně nabohacen hořčík.
Zdroj: mars.jpl.nasa.gov

Další dny patřily zkouškám kol. Když se pak vozítko úspěšně posunulo o několik metrů vpřed, bylo jasné, že všechny hlavní systémy fungují. Zkoušely se dvě varianty řízení. První z nich spočíval v jasných pokynech – ujeď tolik a tolik metrů, otoč se o tolik stupňů a tak dále. Rover tak prakticky jen papouškoval a poslušně vykonával instrukce ze Země. Jeho umělou inteligenci ale mnohem více zaměstnal druhý typ řízení – při něm mu řidiči jen zadali – dojeď tam a tam. A vozítko muselo samo vymyslet, kudy se k cíli dostat. Využívalo přitom jednak kamer NavCam umístěných na výklopném stožáru, tak i kamer HazCam, které snímají oblast, kam rover jede a jejich úkolem je zabránit nárazu.

Cesta k lokalitě Glenelg
Cesta k lokalitě Glenelg
Zdroj: en.es-static.us

Řidiči při jedné jízdě schválně zadali vozítku trasu tak, aby Curiosity přejela přes kámen o výšce zhruba 20 centimetrů. K radosti všech si půlmetrová kola s překážkou poradila lépe, než se čekalo. Přišel tedy čas pro první cestu za vědeckým poznáním. Volba nakonec padla na oblast Glenelg, která se nachází zhruba 400 metrů od místa přistání. V čem je tahle lokalita zajímavá? Kromě toho, že se její jméno čte odzadu stejně jako zepředu, tak se na ní nachází hned tři typy různých terénů. V této oblasti by také mělo dojít k prvním zkouškám vrtného zařízení. Odebrané vzorky pak poputují do laboratoře SAM, nebo CheMin.

Další cíle zatím nejsou určené. Vozítko se bude pohybovat po úpatí hory Mount Sharp na dně gigantického kráteru Gale, který dříve býval dnem jezera. Vědci proto očekávají, že v jeho usazeninách najdou důkazy, které by ukazovaly na dřívější existenci života.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
http://en.wikipedia.org
http://en.wikipedia.org
http://mars.jpl.nasa.gov

Zdroje obrázků:
http://cdn-wac.emirates247.com/polopoly_fs/1.472014.1345440960!/image/2898932797.JPG
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/images/PIA16089_Wiens4-br2.jpg
http://en.es-static.us/upl/2012/08/0Curiosity_glenelg.jpeg
http://www.electrony.net/media/2012/08/531282_451067511592731_516156140_n.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.