MDA Space
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
Britský startup Shield Space plánuje spojit svůj software pro autonomní provoz družic s možnostmi servisu na oběžné dráze společnosti ClearSpace, aby řešil vznikající orbitální hrozby.
Americké vesmírné síly zahajují novou soutěž na dodávky antén pro mobilní ovládání družic, čímž formálně obnoví program, který zrušily poté, co opustily kontrakt se společností AeroVironment v hodnotě 1,7 miliardy dolarů a přešly na komerčnější strategii zadávání veřejných zakázek.
Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.
Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.
Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.
Společnost Boeing získala kontrakt v hodnotě až 2 miliard dolarů na stavbu dvou vojenských komunikačních družic nové generace pro americké vesmírné síly.
Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.
Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
NASA zastavila práce na druhé mobilní startovací plošině ML-2 určené pro modernizovanou verzi systému Space Launch System, který agentura již neplánuje vyvíjet.

Mnoho fanoušků sci-fi zažívá při střetu s reálnou kosmonautikou nepříjemné vystřízlivění. Ano, v reálu probíhají úžasné mise, které přinášejí výrazné pokroky, ale ve srovnání se světy v představách spisovatelů a režisérů sci-fi příběhů je realita pomalá, neohrabaná a všechno, co v ní strašně dlouho trvá, by hrdinové smyšlených příběhů zvládli hravě levou zadní. Přesto i pro tuto skupinu lidí najdeme v kosmonautice něco, co by je mohlo uspokojit. Program NIAC kosmické agentury NASA má za cíl podporovat první fáze úvah o technologiích, které vypadají, jako kdyby vypadly ze sci-fi příběhu. Ne všechny se uskuteční. A i ty, na které se usměje štěstí, se do praxe prosadí až za několik desítek let. Ale i tak je fascinující sledovat, kterým směrem by se v budoucnu mohla kosmoanutika ubírat – a to plat nejen pro fanoušky sci-fi.
NASA upravila provoz astrofyzikální kosmické družice Swift na klesající oběžné dráze, aby získala více času pro misi společnosti Katalyst Space, která se letos pokusí zvýšit její oběžnou dráhu.

Tento týden se zapsal do dějin kosmonautiky. Odstartovala mise Artemis II, která poprvé od roku 1972 vyslala lidskou posádku mimo nízkou oběžnou dráhu Země. I Kosmotýdeníku bude dění kolem mise Artemis II dominovat, ale v hlavním tématu se podíváme na zatím poslední start rakety Atlas V. Ta letěla v nejsilnější variantě a vynášela rekordně hmotný náklad. V dalších tématech se podíváme na vypuštěné CubeSaty při misi Artemis II, rekordně použitý první stupeň Falconu 9 a výběr fotek z probíhající lunární mise. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

2. dubna v 0:35 vzlétla z rampy LC-39B na Kennedyho kosmickém středisku raketa SLS na svou druhou misi, čímž začala výprava Artemis II. Ta potrvá lehce přes 9 dnů a je výjimečná tím, že se při ní po cca 53 letech lidstvo vrátí k Měsíci. Takovou mimořádnou událost si nemůžeme nechat ujít a proto jsme pro Vás připravili psaný online přenos, ve kterém vám budeme informovat o aktuálním dění kolem této mise. Aktualizace budou většinou přicházet s rozestupem několika hodin. Není tedy potřeba mít článek neustále otevřený. Nové příspěvky se vám na již otevřené stránce neukáží automaticky – v takovém případě musíte stránku ručně aktualizovat.

Pokud víte co je dnes za datum, jistě Vás musela napadnout myšlenka, že se jedná o povedený aprílový žert a tento článek nemá ani cenu číst. Ovšem toto skutečně není apríl, jakkoliv to tak může působit. Dostupná startovní okna potřebná pro let k Měsíci jsou skutečně otevřená od 1. do 6. dubna, jedná se tak o lehce vtipnou shodu okolností. Zaměřme se ale konečně na to hlavní. Lidská posádka se po více než půl století vrací k Měsíci! Sice ne přímo na jeho povrch, ale i při této misi se budou lámat rekordy. Kosmická loď Orion se se svou čtyřčlennou posádkou vydá až 7 600 kilometrů za Měsíc a bude se do atmosféry vracet rychlostí přibližně 40 000 kilometrů za hodinu, díky čemuž se stane zároveň nejrychlejší a nejvzdálenější pilotovanou misí v historii.

V posledních letech jsme byli svědky postupného vývoje amerických plánů na návrat lidstva k Měsíci, v jejichž centru stála výzkumná stanice Gateway. Nyní se však zdá, že se situace zásadně mění. Americký úřad NASA totiž ve spolupráci s ESA představil překvapivý návrh nové mise, která by měla zcela přepsat priority pilotované kosmonautiky. Namísto lunární stanice se totiž pozornost přesouvá k dosud málo prozkoumanému fenoménu – prstencům Země.
Navrhované změny v podpoře komerčních vesmírných stanic ze strany NASA vyvolaly obavy a zmatek mezi společnostmi, které je vyvíjejí, varoval šéf jedné z oborových organizací.

Týden překotných změn. Tak by se dalo označit posledních sedm dní. Americká iniciativa Ignition překopala základy nejen programu Artemis. Kosmotýdeník se však bude věnovat i dalším tématům, které v tom ruchu kolem NASA možná zapadly. Předně se můžete těšit na podpis smlouvy mezi ESA a VZLÚ, který je dalším krokem ke stavbě větší české družice AMBIC. Budeme se věnovat také misi Artemis II, jejíž start je už za rohem, stavbě kosmického remorkéru Blue Ring, či úspěšnému čínskému testu s ramenem na doplňování paliva do družic. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

NASA oznámila jména deseti vědců, kteří pomohou formovat vědecký plán pro astronauty, kteří se vydají v rámci programu Artemis na Měsíc. Do těchto plánů patří i rozmísťování vědeckých přístrojů, provádění důležitých pozorování v přistávací oblasti, či odběr vzorků. „Gratuluji vědcům, kteří byli vybráni, aby se přidali k důležitému vědeckému týmu povrchového výzkumu v rámci programu Artemis,“ uvedl Joel Kearns, zástupce přidruženého administrátora pro průzkum z ředitelství NASA ve Washingtonu a dodal: „Vybraní vědci přinesou do týmu své bohaté zkušenosti, abychom zajistili, že budeme podporovat posádky na Měsíci v tom, aby dosáhly vědeckých úkolů mise. Průzkum povrchu Měsíce a provádění amerických vědeckých úkolů je důležitým krokem k udržitelnému provozu na Měsíci a přípravou na pilotovaný průzkum Marsu.“
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.