sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dvě evropské družice dorazily do Jižní Ameriky

Poté, co španělská družice SEOSAT-Ingenio pro snímkování Země ve vysokém rozlišení opustila 24. září výrobní areál firmy Airbus v Madridu, ji čekala cesta na kosmodrom v Kourou, kam bezpečně dorazila. Tady se bude připravovat na svůj start, který je zatím plánován na listopad letošního roku. SEOSAT-Ingenio se vydal na cestu uzavřený ve speciálním transportním kontejneru a na kosmodrom s ním cestovala také francouzská družice Taranis, na které má podíl i Česká republika. Obě družice mají společně startovat na raketě Vega. Technici na letišti se postarali o bezpečné vyložení z letadla a kontejnery byly umsítěny na tahač určený k převozu na samotný kosmodrom.

Transportní letoun s družicemi SEOSAT-Ingenio a Taranis přistál na letišti ve Francouzské Guyaně.
Transportní letoun s družicemi SEOSAT-Ingenio a Taranis přistál na letišti ve Francouzské Guyaně.
Zdroj: https://www.esa.int/

Cestovní rychlost konvoje po silnici byla omezena na 50 km/h, aby družice neohrozily žádné nárazy. Cesta trvající zhruba dvě a půl hodiny skončila v budově Payload Preparation Complex. Příjezd družice na kosmodrom představuje významný pokrok v rámci obou projektů. Přínosy sondy Taranis jsme si popsali v nedávném článku a na SEOSAT-Ingenio se zase těší vědci z důvodu, že by měl přinést fotky zemského povrchu ve vysokém rozlišení. Projektový manažer mise z ESA, Alex Popescu, uvedl: „Jsem nesmírně nadšený, že se start blíží – stejně nadšený je pracovní tým i všechny významné španělské aerokosmické společnosti, které přispěly k vývoji družice a jeho pozemního segmentu. Těšíme se na dodání tohoto nejmodernějšího systému pro zobrazování Země.

SEOSAT-Ingenio bude při startu vážit zhruba 750 kilogramů a má být umístěn na sun-synchronní dráhu ve výšce cca 670 kilometrů. Na palubě španělské družice je špičková kamera schopná snímat zemský povrch s rozlišením 2,5 metru. Kromě toho disponuje schopností hledět do strany, takže může nasnímat libovolné místo Země během tří dnů.

Převoz kontejneru s družicí SEOSAT-Ingenio.
Převoz kontejneru s družicí SEOSAT-Ingenio.
Zdroj: https://www.esa.int/

Informace, které SEOSAT-Ingenio získá, poslouží různým španělským institucím – od soukromých až po vládní. Díky tomu najdou data uplatnění v širokém spektru aplikací – od kartografie, přes sledování využívání krajiny, urbanistický rozvoj až po hospodaření s vodou. Údaje také pomohou zmapovat projevy a následky přírodních katastrof jako jsou povodně, lesní požáry či zemětřesení.

SEOSAT-Ingenio je španělskou národní misí, ale jedná se o výsledek mezinárodní spolupráce. Projekt financuje španělské Středisko pro vývoj průmyslových technologií CDTI spadající pod Ministerstvo vědy a inovací, ale vývoj probíhá díky agentuře ESA v kontextu Evropské architektury sledování Země. Ředitel programů ESA pro sledování Země, Josef Aschbacher, říká: „Jsem velmi rád, že družice dorazila do Kourou v bezpečí a zdraví. Všichni se moc těšíme na její vypuštění. SEOSAT-Ingenio byl postaven díky velmi silné spolupráci se Španělskem s cílem vyvinout vesmírnou technologii ve Španělsku a nabídnout uživatelům důležitý zdroj dat – ať už jsou ve Španělsku, v Evropě i na celém světě.

Jorge Lomba Ferreras, projektový manažer z CDTI dodává: „SEOSAT-Ingenio je vesmírný program s dosud největším španělským podílem, protože španělský průmysl je zodpovědný za více než 80% průmyslové práce na tomto projektu. Schopnosti vyvinuté ve Španělsku pro SEOSAT-Ingenio se využily při nedávném úspěchu španělského průmyslu v rámci programu Copernicus. V něm bude Španělsko poprvé hlavním dodavatelem satelitu vyvinutého pro ESA s Evropskou komisí jakožto konečné zákazníky.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/22225910-1-eng-GB/Offloading_SEOSAT-Ingenio.jpg
https://www.esa.int/…/SEOSAT-Ingenio_arrives_in_Kourou.jpg
https://www.esa.int/…/SEOSAT-Ingenio_ready_for_transport_to_the_Guiana_Space_Centre.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.