sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: První sdílená mise se Starlinky

Družice Starlink létají ve várkách po 60 kusech a každému startu Falconu 9 předchází statický zážeh – obě tato prohlášení vzala při aktuální misi za své. SpaceX poprvé v historii Falconů 9 vynechala tradiční statický zážeh a pod aerodynamickým krytem se ukrývá 58 družic Starlink – spolu s nimi bychom tam našli i tři družice SkySat (s pořadovými čísly 16-18) od firmy Planet. Potřetí použitý první stupeň 1059 má přistávat na mořské plošině a dočkáme se i pokusu o záchranu krytů. Zveme Vás tedy ke sledování našeho komentovaného přenosu ze startu, který je plánován na sobotu v 11:21 SELČ.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 11:05 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://twitter.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.teslarati.com/…webcast-SpaceX-satellite-stack-1-c.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
4 let před

Ti v tom zase dělají bordel. Takhle si člověk lehko pamatoval 60 x počet start.

ROBO
ROBO
4 let před

Zdravím
Nevíte někdo jak dopadly pokusy o záchranu krytů ?
Na Twitteru SpaceX není nic
Dík

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  ROBO

Pokud se o tom nemluví, tak se to pravděpodobně nepovedlo.

Josef Somik
Josef Somik
4 let před

Nevím, jestli kryty zachytili, ale zde je úchvatné vide z jejich oddělení.
https://www.youtube.com/watch?v=aKWio4zHShM

David R.
David R.
4 let před
Odpověď  Josef Somik

…. ovšem nikoli z dnešní mise.

Mr G
Mr G
4 let před

K tym zableskom, ktore sa objavovali pri stupni ma napadlo, ci to nie je nieco podobne ako ked raketoplan odhadzoval ET. Vznikali podobne biele zablesky, a bolo ich vidiet len za urcitych svetelnych podmienok.
https://www.youtube.com/watch?v=aGz9Ky-rL7E

Josef Somik
Josef Somik
4 let před
Odpověď  Mr G

Ty záblesky jsou zážehy korekčních trysek. Stupeň je už tak vysoko, že na něj svítí Slunce a zároveň je na pozadí tma. Krátké pulzy trysky uvolní plyn, ten okamžitě expanduje do vakua a jak je osvícen Sluncem, tak na tu chvilku rozptyluje světlo tak, že to kamera sejme jako bílou záři, záblesky. No a pak se pokaždé uvolní sprška vloček, ať už z okrajů trysky samotné nebo to jsou zbytky námrazy na stěně stupně. A ty pak také září ve slunečním světle.
Rozdíl vůči STS je snad jen v tom, že zatímco STS používal hypergolické palivo, Falcon používá tuším stlačený dusík.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Josef Somik

Korekční trysky na stlačený plyn poznám. Jsou to úzké bílé kužely. Jenže tohle byly záblesky plošné s lehce namodralou barvou.

Josef Somik
Josef Somik
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pane Majer. Jedná se o pulzy korekční trysky a to konkrétně této – http://somik05.sweb.cz/Falcon9/Falcon9.jpg

Zdá se, že jste se stal obětí optického klamu, jež způsobuje automatika kamery na Falcomu.

Totiž pozadí je velmi tmavé a roštová kormidla jsou nasvícena plošně jen málo. Automatika kamery tedy více otevře clonu, a tak jsou dobře vidět i slabé odrazy na samotném trupu rakety. Když ale do toho takřka vakua „plivne“ zmiňovaná tryska stlačený dusík, přímo do slunečního svitu, tak se to expandujícím plynem rozptýlené světlo na okamžik jeví jako velmi jasná záře, jelikož automatika kamery na to nestihne zareagovat.
Když ale o chvilku později osvítí Slunce objektiv kamery, automatika clonu zvýší postupně, obraz ztmavne a najednou to „plivnutí“ vypadá „normálně“.
ZDE http://somik05.sweb.cz/Falcon9/A.gif

Když si pak poskládáte všech 29 zážehů zmíněné trysky, které na záznamu jsou, vidíte, jak jsou expandující plyny různě průběžně nasvíceny a nafilmovány.
ZDE http://somik05.sweb.cz/Falcon9/B.gif

🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Josef Somik

Hezký den,
díky moc! Během přenosu to vypadalo opravdu velmi neobvykle – zvlášť s přítomností velmi dobře viditelných kousků odlétávajících od motorové sekce. Ano, velmi pravděpodobně šlo o souhru pozice Slunce, stupně a zážehů, ale vytvářelo to velmi zajímavou mozaiku, kterou jsem ještě asi neviděl.

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  Josef Somik

Slušný rozbor, dobře vysvětleno, má to logiku. Díky 🙂

David R.
David R.
4 let před
Odpověď  Mr G

Ano přesně tak. Díky úhlu nasvětlení kamera snímá tmavou scénu a najednou se v záběru objeví Sluncem osvětlený výtrysk, což kameru na zlomek sekundy saturuje. Co mne ale překvapilo je, když Slunce osvítilo půlku trysky motoru horního stupně, tak že i za těchto světelných podmínek bylo na té neosvětlené půlce vidět, jak je žhavá. Chápu že kamera má HDR, ale i tak, ta tryska musí opravdu slušně svítit.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Mr G

Ano, to by mohlo souviset.

Rado
Rado
4 let před

Ako sa prvý stupeň oddeluje od druhého? Na Saturne boli napr. retro motory na pevné palivo, ktoré odstrčili stupne od seba, zároveň dali ďalšiemu stupňu pozitívne preťaženie pre pracujúci stupeň.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Rado

Je tam pneumatický systém a pokud se nepletu, tak i pružina.

medved_David
medved_David
4 let před

Tento víkend byl pro nás doma „společensky náročný“ a tak jsem se k videu dostal až dnes.
A byl to krásný let, především návrat 1. stupně. Jak otáčení a korigování 1.stupně před vstupním zážehem (od 03:23), tak návrat s rozbřeskem nad Zemí (od 05:53) – to je prostě čistočistá nádhera.
Řekl bych, že ona optická show kolem korekčních trysek a motoru byla způsobena letem v noci s kombinací návratu s takřka dokonalým „spodním“ protisvětlem při návratu během svítání. Byly tak vidět věci normálně neviditelné – třeba výtrysky „spodních“ trysek, možná nějaký kondenzát apod. Ostatně, jak se zmiňují jiní nade mnou.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  medved_David

Jsme rád, že jste si pustil záznam. podívaná to byla opravdu pěkná a vysvětlení dává smysl.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.