sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rosetta detekovala na kometě amonné soli

Pohled na 67P který se Rosettě naskytl 28. ledna.

Sonda Rosetta sice přestala pracovat již před několika lety, ale stále její data přináší nové objevy. Vědci nyní v naměřených údajích objevili amonné soli, které se nachází na povrchu jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Tento nový objev umožnila analýza dat z přístroje VIRTIS (Visible, Infrared and Thermal Imaging Spectrometer) nasbíraná mezi srpnem 2014 a květnem 2015. Novou studii vedl Olivier Poch z francouzského Institut de Planétologie et d’Astrophysique de Grenoble, který své objevy publikoval v časopise Science. Jeho rozbory doplňují na začátku letošního roku v časopise Nature Astronomy publikované rozbory kómy pomocí přístroje ROSINA (Rosetta Orbiter Spectrometer for Ion and Neutral Analysis).

Přístroj VIRTIS (Visible, Infrared and Thermal Imaging Spectrometer)
Přístroj VIRTIS (Visible, Infrared and Thermal Imaging Spectrometer)
Zdroj: https://www.esa.int/

Když přístroj VIRTIS v první polovině mise sondy Rosetta u komety mapoval jádro, vědci poznali, že jeho povrch je tmavý jako uhlí. Místy byly vidět lehce načervenalé náznaky způsobené směsí látek na bázi uhlíku a objevily se zde i různé minerály. Přístroj na povrchu objevil i místa obsahující vodní led, ale také suchý led (pevný oxid uhličitý). Vědcům dlouho vrtalo hlavou, co způsobuje prakticky všudypřítomnou absorpci na vlnové délce 3,2 µm. Až do současnosti byla podstata této sloučeniny neznámá.

K řešení této záhady se tým vědců rozhodl vytvořit umělý povrch komety v laboratoři. Udělali jich pro jistotu hned několik a všechny se od sebe lehce lišily. Následně testovali jejich vlastnosti a naměřené výsledky porovnávali s údaji, které naměřil přístroj VIRTIS u skutečné komety. Při tomto procesu vědci vytvořili drobné částice vodního ledu obsahující tmavá prachová zrna a širokou paletu různých sloučenin. Tyto vzorky pak vystavili podmínkám, jaké panují na skutečné kometě – tedy chladu a vakuu. Po několika hodinách veškerý led vysublimoval (přešel z pevného skupenství rovnou do plynného) a zůstala po něm načechraná vrstva porézního prachu, který se podobal tomu, jaký je na kometách.

Umělý a skutečný povrch komety
Umělý a skutečný povrch komety
Zdroj: http://www.esa.int/

Výsledky experimentu naznačují, že záhadná spektrální absorpce pozorovaná přístrojem VIRTIS na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko je převážně způsobena přítomností amonných solí, které obsahují amoniový kationt NH4+. Tyto soli jsou na povrchu komety promíchány s tmavým prachem a podařilo se je objevit prakticky na všech druzích terénu po celé kometě.

Vzorek chloridu amonného. Všechny amonné soli však vypadají podobně - jako bílé krystalické látky.
Vzorek chloridu amonného. Všechny amonné soli však vypadají podobně – jako bílé krystalické látky.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Přítomnost těchto solí může výrazně zvýšit množství dusíku, které vědci dříve očekávali, že najdou na této kometě a možná i na jiných. Aktuálně prezentované výsledky jsou ve shodě s nedávnou analýzou dat z přístroje ROSINA na sondě Rosetta, v rámci které byly objeveny plyny vzniklé sublimací amonných solí na prachových zrníčkách vyvrhovaných z komety.

Podobné absorpční záhady se vědcům podařilo pozorovat i na několika planetkách – nejen v těch, které obíhají v Hlavním pásu, ale i u Jupiterových trojánů. Stejný projev astronomové pozorovali i na Jupiterově měsíci Himalia. Vědci nyní nevylučují, že by se i na těchto tělesech mohly vyskytovat amonné soli. Přítomnost těchto sloučenin může představovat spojení mezi chemickým složením planetek, komet a možná i mlhoviny, která tu byla před vznikem Slunce. Vědci by díky tomu získali lákavý scénář, který by vysvětloval, jak se dusík (klíčový prvek pro vznik života na zemi, jaký známe) mohl dostat do vnitřních planet Sluneční soustavy.

Přeloženo z:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CadnH42XEAA0uTu.jpg:orig
https://www.esa.int/…Thermal_Imaging_Spectrometer_card_full.jpg
https://www.esa.int/…/Ammonium_salts_found_on_Rosetta_s_comet.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Ammonium_chloride.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
5 let před

obrázku „umelý a skutočný povrch” ten skutočný z tohto uhlu pohľadu vyzerá ako sediaci lev s bujnou hrivou, tvárou s okom a mierne pootvorenou tlamou.
_:)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.