sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomas Pesquet míří na trénink do USA

Evropský astronaut Thomas Pesquet zahájí koncem března v Houstonu trénink na svou druhou kosmickou misi na ISS. Evropská kosmická agentura uvádí, že přesný termín jeho startu zatím není oficiálně potvrzen, ale právě tento Francouz se má stát prvním Evropanem, který poletí na soukromé pilotované lodi. ESA uvádí, že k jeho startu by mělo dojít ve druhé polovině roku 2021. ESA dále uvádí, že zatím není určeno, zda Thomas poletí v lodi od firmy Boeing nebo SpaceX. Thomas má však bedlivě sledovat start dvojice amerických kolegů – Boba Behnkena a Douga Hurleyho, kteří mají v Crew Dragonu vyrazit k ISS na testovací misi.

Thomas Pesquet při nácviku manipulace s Canadarm2
Thomas Pesquet při nácviku manipulace s Canadarm2
Zdroj: https://blogs.esa.int/

Na francouzského astronauta čekají zkoušky rozdělené do několika fází. Ta první bude zaměřena na základní osvěžení nejdůležitějších věcí. V Johnsonově středisku budou posouzeny jeho znalosti systémů a provozu stanice, aby na základě těchto výsledků mohli jeho trenéři připravit tréninkový program přesně na míru.

Thomas Pesquet při výstupu do volného prostoru.
Thomas Pesquet při výstupu do volného prostoru.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

Thomas si třeba také oblékne skafandr, aby se ověřilo, že mu dobře sedí, než se v něm pustí do zkoušek v obřím bazénu NBL (Neutral Buoyancy Laboratory), kde se testují výstupy do volného prostoru. Pesquet nedávno dokončil každoroční recertifikaci, která je nutná k tomu, aby se mohl potápět v bazénu NBL. Společně s německými kolegy Matthiasem Maurerem a Alexandrem Gerstem si ve středisku evropských kosmonautů v Kolíně nad Rýnem oživovali znalosti spojené s ovládáním ramene Canadarm2. Jakmile bude rozhodnuto, ve které lodi Thomas poletí a kdy má dojít ke startu, začne se připravovat na konkrétní loď a její systémy.

Thomas Pesquet při práci s ledničkou MELFI na ISS.
Thomas Pesquet při práci s ledničkou MELFI na ISS.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

Pro Thomase půjde již o druhou výpravu na ISS – připomeňme, že tento člen výběru z roku 2009 vyrazil na stanici poprvé v roce 2016. Během své mise pojmenované Proxima provedl téměř 50 vědeckých experimentů pro ESA i francouzskou agenturu CNES. Podílel se ale na mnoha výzkumných aktivitách pro další partnery programu ISS a během své mise se také intenzivně věnoval edukační a inspirační činnosti – zážitky ze své mise totiž aktivně sdílel na sociálních sítích a snažil se nadchnout mladé lidi k zájmu o techniku a kosmonautiku. I při své druhé misi by měl mít stejné úkoly – svůj čas na ISS chce maximálně využít pro Evropskou kosmickou agenturu.

Přeloženo z:
https://blogs.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/jsc2014e080697_orig-1024×819.jpg
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/ESA-T.Pesquet-training_webresize-1024×683.jpg
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/iss050e059752_orig-1024×682.jpg
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/31632842122_e33a6cc945_o-1024×682.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
5 let před

neohrozí jeho cestu koronavirus?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Kamil

Snad ne.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.