sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Pentagon

Pentagon výrazně zvyšuje výdaje na umělou inteligenci pro vojenské operace a zvyšuje strop smluv pro systém Maven Smart od společnosti Palantir Technologies na téměř 1,3 miliardy dolarů do roku 2029.

Dawn Aerospace

Společnost Dawn Aerospace 22. května oznámila, že začala přijímat objednávky na bezpilotní kosmický letoun Aurora, který je schopný vynést šest kilogramů užitečného zatížení na suborbitálních letech.

Licence pro Starship

Federální úřad pro letectví (FAA) 22. května oznámil, že schválil další let sestavy Super Heavy/Starship. Úřad uvedl, že provedl komplexní bezpečnostní přezkum nehody letu č.8 a dospěl k závěru, že společnost SpaceX uspokojivě odstranila příčiny nehody.

Blue Origin

Společnost Blue Origin zveřejnila nové podrobnosti o vývoji cislunární transportní kosmické lodi, která bude přepravovat palivo z oběžné dráhy Země na oběžnou dráhu Měsíce pro přistávací modul Blue Moon Mk2.

Starfish Space

Společnost Starfish Space, která se zabývá servisem družic, je připravena vypustit svou druhou misi, která se pokusí o spojení s jinou družicí. Družice Otter Pup 2 je připravena ke startu v rámci mise SpaceX Transporter-14.

Kuva Space

Startup Kuva Space zabývající se hyperspektrálním snímkováním rozšiřuje své zaměření na povědomí o námořní oblasti a v červnu se připravuje na vypuštění své druhé družice Hyperfield-1B.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropská solární odysea – 1. díl

thumbnail

Za pouhý den a jen několik málo hodin do kosmu odstartuje další významná sonda z flotily robotických průzkumníků Evropské kosmické agentury. Solar Orbiter se možná může zdát jen dalším v dlouhé řadě jiných sond zkoumajících Slunce. To však není pravda. Jeho výjimečnost je natolik velká, že nám bezpochyby poskytne pohled na nám nejbližší hvězdu, jaký jsme doposud neměli. Vědci si od něj například slibují pochopení zákonitostí ovlivňujících jedenáctiletý sluneční cyklus nebo faktory mající vliv na kosmické počasí, které ovlivňuje nejen naši planetu, ale i družice na její oběžné dráze. Solar Orbiter je zkrátka natolik významnou misí, že jsme se rozhodli o něm napsat krátký seriál, který se na konstrukci sondy, její cestu i vědeckou činnost podívá trochu podrobněji.

Mnoha našim čtenářům v mysli pravděpodobně visí otázka, v čem může být Solar Orbiter tak významný, když nedávno do kosmu odstartovala sluneční sonda Parker Solar Probe od NASA, která Slunce studuje z historicky nejmenší vzdálenosti. Je potřeba říci, že přestože objekt zkoumání obou průzkumníků je stejný, jejich cíle jsou jiné. Výjimečnost americké Parker Solar Probe spočívá právě v oné minimální vzdálenosti, ve které sonda dokonce prolétá sluneční korónou, na kterou se zaměřuje především. Evropský Solar Orbiter se naproti tomu ke Slunci sice nepřibližuje tak dramaticky (byť i jeho oběžná dráha bude procházet nebezpečně daleko za Merkurem), ale zato bude mít jeho oběžná dráha velký sklon k ekliptice, což znamená, že se jako první v historii podívá na sluneční póly. Díky tomu bude Slunce studovat v širším kontextu a komplexněji, od čehož si vědci slibují porozumění mnoha doposud nepochopeným zákonitostem sluneční aktivity. Americko-evropské solární duo se navíc bude vzájemně perfektně doplňovat a umožní hlubší porozumění naměřených dat.

V prvním „zahřívacím“ dílu tohoto seriálu vám nabídneme otitulkované video, které sondu blíže představuje a vysvětluje její vědecké cíle.

Přestože se jedná o bezpilotní sondu, je potřeba nezapomínat na to, že i přes absenci posádky není zcela autonomní a za její činností stojí celá řada odborníků, kteří sondu budou hlídat a ovládat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. A právě proto pro vás máme toto druhé video, které přibližuje činnost řídicího týmu Solar Orbiteru a představuje, jakými všemožnými nácviky v posledních měsících tito lidé procházeli.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Zajímavá informace o průzorech ve štítu s odsouvacími krytkami. Mám pocit, že u PSP nic takového není. Nejspíš kvůli extrémní blízkosti Slunce, takže by nebylo rozumné jakkoliv oslabovat celkovou odolnost štítu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.