sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Výroba laserového komunikačního aparátu

22. ledna dorazila do výrobního areálu firmy Northrop Grumman ve Sterlingu (stát Virginia) cenná zásilka – letový exemplář zařízení LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) vyrobený na Goddardově středisku. Specialisté firmy Northrop Grumman nyní zařízení integrují do družice STPSat-6 (Space Test Program Satellite 6), která patří americkému letectvu. Až se tato družice dostane na geosynchronní oběžnou dráhu (zatím bez bližšího upřesnění v letošním roce), bude LCRD využito jako první zařízení v historii NASA, které zajistí kompletní optické propojení – bude přijímat i odesílat data mezi kosmickými sondami a pozemními středisky. Na snímku, který jsme použili jako náhledovou fotku článku, je vidět jednotka s přepínači zařízení LCRD, která umožní digitální komunikaci z kosmického prostoru na Zemi. Tato evoluce znamená, že se způsob připojení přiblíží systémům, které se používají na internetu. Výhodné je také snížení objemu zpracování, než se data dostanou do vědeckých a řídících středisek.

Zařízení LCRD má demonstrovat robustní schopnosti optické komunikace. Dva kvádry na druhém snímku jsou optické moduly, tedy v podstatě dalekohledy určené pro přijímání a vysílání optických, nebo laserových signálů. Optická komunikace nabízí oproti tradičním radiovým vlnám mnoho významných výhod. Jednou z nich je třeba zmenšení velikosti komunikačního aparátu, takže i snížení jeho hmotnosti, nebo energetických nároků. Kromě toho se šířka komunikačního pásma zvětší o jeden až dva řády.

Zařízení LCRD (Laser Communications Relay Demonstration)
Zařízení LCRD (Laser Communications Relay Demonstration)
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsfc_20200117_lcrd_00507.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsfc_20200117_lcrd_00509.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JanHonnza
JanHonnza
4 let před

Vážený pane Majere, Vy nás zásobujete. SolO, Restore-L/SPIDER, SHIIVER, teď LCRD, úžasné technologie a bezva články, moc děkuji.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  JanHonnza

Díky, že nás čtete. Teď se děje tolik úžasných věcí, že je radost o nich psát. 😉

Goodman
Goodman
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Opravdu lavina novinek. Já to ani mnohdy nestačím číst :DDD

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Goodman

Je to radost sledovat. 😉

Honzax
Honzax
4 let před

Nevite jak takova komunikace resi napriklad mraky? Ty prece laser zrovna rad nema. Mozna nejaky mensi to dokaze „prostrelit“ ale co si to pocne treba s 15km vysokym bourkovym hribkem?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Honzax

NASA má na tuhle otázku přímo stránku s odpovědí. Hlavní je pasáž:
Clouds and mist can interrupt a laser. A solution to this is building multiple ground stations, which are telescopes on Earth that receive infrared waves. If it’s cloudy at one station, the waves can be redirected to a different ground station.
Překlad:
Mraky či mlha mohou blokovat laser. Řešením je postavit několik pozemních stanic, tedy teleskopů, které na Zemi přijímají infračervené záření. Pokud je nad jednou stanicí zataženo, může být signál nasměřován na jinou pozemní stanici.

Honzax
Honzax
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Moc diky za odpoved i odkaz. Problem by bylo spatne pocasi nad vsemi pozemnimi stanicemi, ale tohle riziko asi bude jen opravdu minimalni.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Honzax

Přesně tak.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.