sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonautika pomáhá: Výzkum astmatu

Miliony lidí po celém světě trpí astmatem, ale možná se na konci tunelu objevuje světlo. Inovativní výzkum na oběžné dráze otevírá nové možnosti k porozumění procesům, které trápí pacienty trpící záněty dýchacích cest. Výsledky budou zaneseny do komplexního vývoje rychlých plicních vyšetření, která mají zlepšit kvalitu života nemocných – ať už jsou na Zemi nebo ve vesmíru. S každým nádechem a výdechem se opakuje cyklus, kdy naše tělo pohlcuje kyslík a zbavuje se odpadních produktů. Lidé s astmatem, zánětem plic, však navíc vydechují také oxid dusnatý. Lékaři měří množství této látky ve vydechovaném vzduchu, aby u pacientů diagnostikovali zánět plic a astma.

Dnes již bývalý německý astronaut Thomas Reiter vyfocený na ISS v roce 2006 při provádění experimentu se zařízením Nitric Oxide Analyzer.
Dnes již bývalý německý astronaut Thomas Reiter vyfocený na ISS v roce 2006 při provádění experimentu se zařízením Nitric Oxide Analyzer.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Astronauti na ISS se podíleli na výzkumu, který organizovala Evropská kosmická agentura. Pod vědeckým dohledem Larse Karlssona z Karolinska Institute ve Švédsku probíhal tento výzkum více než deset let, přičemž nejnovějším přírůstkem byly experimenty Airway Monitoring. V rámci těchto experimentů se měřilo množství oxidu dusnatého, který astronauti vydechovali v různých podmínkách pobytu stavu v mikrogravitaci. Sledovalo se, jak se liší výsledky za normálního tlaku, sníženého tlaku v přechodové komoře, před výstupem do volného prostoru i po něm a tak dále.

Zmíněná přechodová komora používaná běžně k výstupům do volného prostoru totiž umí pracovat s atmosférickým tlakem sníženým o 30 %. Tím mimochodem simuluje také tlak očekávaný pro budoucí obydlí na Marsu. Jako lepší přirovnání, které si představí více lidí, můžeme říct, že srovnatelný tlak vzduchu najdeme na Zemi ve výšce 3 kilometry nad mořem.

Astronauti vydechovali obsah svých plic do speciálně vyvinutého přístroje, který citlivě měřil úrovně oxidu dusnatého. Velkou výhodou je, že tohle zařízení je malé, lehké, snadno použitelné a přesné. Stejný přístroj se nyní začíná objevovat na klinikách a v nemocnicích, kde bude pomáhat astmatikům. Jeho úkolem je zajistit rychlou a levnou možnost, jak diagnostikovat plicní problémy. Zařízení vzniklo v těsné spolupráci mezi firmami, které vyrábí lékařské vybavení a výzkumníky z Karolinska Institute.

Podobná spolupráce s farmaceutickým průmyslem a stejnými výzkumníky vedla k vývoji léku Supernitro, který má mít pozitivní vliv na cirkulaci plynů v plicích. Funguje na principu rozšiřování krevních cév a bojuje tak proti život ohrožujícímu lokálnímu zvýšení krevního tlaku. Tento výzkum se uplatní i v kosmonautice – astronauti na Měsíci a Marsu si snadno podráždí plíce místním prachem. Ve snížené gravitaci těchto těles představuje vznášející se prach pro člověka opravdu velké riziko. Porozumění efektům stavu beztíže a sníženého tlaku na zdraví dýchacích cest pomůže kosmickým průzkumníkům lépe sledovat, diagnostikovat a léčit záněty dýchacích cest během kosmického letu. Tyto informace jsou klíčové pro zajištění zdraví a bezpečnosti astronautů na delších misích mimo Zemi.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss056e055604_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hh_31_fig_1_lores.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.