sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonautika pomáhá: Výzkum astmatu

Miliony lidí po celém světě trpí astmatem, ale možná se na konci tunelu objevuje světlo. Inovativní výzkum na oběžné dráze otevírá nové možnosti k porozumění procesům, které trápí pacienty trpící záněty dýchacích cest. Výsledky budou zaneseny do komplexního vývoje rychlých plicních vyšetření, která mají zlepšit kvalitu života nemocných – ať už jsou na Zemi nebo ve vesmíru. S každým nádechem a výdechem se opakuje cyklus, kdy naše tělo pohlcuje kyslík a zbavuje se odpadních produktů. Lidé s astmatem, zánětem plic, však navíc vydechují také oxid dusnatý. Lékaři měří množství této látky ve vydechovaném vzduchu, aby u pacientů diagnostikovali zánět plic a astma.

Dnes již bývalý německý astronaut Thomas Reiter vyfocený na ISS v roce 2006 při provádění experimentu se zařízením Nitric Oxide Analyzer.
Dnes již bývalý německý astronaut Thomas Reiter vyfocený na ISS v roce 2006 při provádění experimentu se zařízením Nitric Oxide Analyzer.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Astronauti na ISS se podíleli na výzkumu, který organizovala Evropská kosmická agentura. Pod vědeckým dohledem Larse Karlssona z Karolinska Institute ve Švédsku probíhal tento výzkum více než deset let, přičemž nejnovějším přírůstkem byly experimenty Airway Monitoring. V rámci těchto experimentů se měřilo množství oxidu dusnatého, který astronauti vydechovali v různých podmínkách pobytu stavu v mikrogravitaci. Sledovalo se, jak se liší výsledky za normálního tlaku, sníženého tlaku v přechodové komoře, před výstupem do volného prostoru i po něm a tak dále.

Zmíněná přechodová komora používaná běžně k výstupům do volného prostoru totiž umí pracovat s atmosférickým tlakem sníženým o 30 %. Tím mimochodem simuluje také tlak očekávaný pro budoucí obydlí na Marsu. Jako lepší přirovnání, které si představí více lidí, můžeme říct, že srovnatelný tlak vzduchu najdeme na Zemi ve výšce 3 kilometry nad mořem.

Astronauti vydechovali obsah svých plic do speciálně vyvinutého přístroje, který citlivě měřil úrovně oxidu dusnatého. Velkou výhodou je, že tohle zařízení je malé, lehké, snadno použitelné a přesné. Stejný přístroj se nyní začíná objevovat na klinikách a v nemocnicích, kde bude pomáhat astmatikům. Jeho úkolem je zajistit rychlou a levnou možnost, jak diagnostikovat plicní problémy. Zařízení vzniklo v těsné spolupráci mezi firmami, které vyrábí lékařské vybavení a výzkumníky z Karolinska Institute.

Podobná spolupráce s farmaceutickým průmyslem a stejnými výzkumníky vedla k vývoji léku Supernitro, který má mít pozitivní vliv na cirkulaci plynů v plicích. Funguje na principu rozšiřování krevních cév a bojuje tak proti život ohrožujícímu lokálnímu zvýšení krevního tlaku. Tento výzkum se uplatní i v kosmonautice – astronauti na Měsíci a Marsu si snadno podráždí plíce místním prachem. Ve snížené gravitaci těchto těles představuje vznášející se prach pro člověka opravdu velké riziko. Porozumění efektům stavu beztíže a sníženého tlaku na zdraví dýchacích cest pomůže kosmickým průzkumníkům lépe sledovat, diagnostikovat a léčit záněty dýchacích cest během kosmického letu. Tyto informace jsou klíčové pro zajištění zdraví a bezpečnosti astronautů na delších misích mimo Zemi.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss056e055604_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hh_31_fig_1_lores.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.