sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

VZLUSAT-1 oslavil dva roky v kosmu

VZLÚSAT-1

Včera to byly přesně dva roky od startu indické rakety PSLV, která nesla na oběžnou dráhu desítky malých družic. Mezi nimi bychom našli i český cubesat VZLUSAT-1. Zástupci projektu v rámci výročí vydali tiskovou zprávu, podle které se českému výtvoru ve výšce 495 km stále daří a je zdrojem cenných dat. „Průměrná délka života Cubesatů se přitom udává 1,1 roku. VZLUSAT-1 tak vstoupil do vybrané společnosti zhruba 15 % cubesatů, které jsou schopny operovat dva roky a více,“ poznamenal Daniel Zeman z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. Zkušenosti z provozu prvního českého cubesatu se navíc využijí i při stavbě jeho nástupce.

Optika miniaturizovaného rentgenového dalekohledu cubesatu VZLUSAT-1
Optika miniaturizovaného rentgenového dalekohledu cubesatu VZLUSAT-1
Zdroj: http://vzlusat1.cz

Družice je stále funkční, přesto je už teď možné celou misi zhodnotit. Jako velmi vědecky zajímavý je hodnocený palubní rentgenový dalekohled, tvořený multifóliovým širokoúhlým systémem typu račí oko, který pokrývá energie záření 3 – 30 keV. „Jedním z nových výstupů je například rozlišení rentgenových a gama fotonů od ostatních ionizujících částic, kterým je družice vystavena. Pro tuto separaci byla provedena nová měření ve speciálním režimu operování detektoru Timepix na palubě VZLUSAT-1,“ popisuje Daniel Zeman. Český rentgenový dalekohled zaujal i ESA, která se spolu s českou stranou podílí na vývoji druhé generace. „Cílem druhé generace je ukázat, že existuje relativně levná varianta malých družic, která by umožnila vědecké monitorování rentgenových
záblesků. Stavbou takového zařízení by se Česká republika zařadila mezi několik málo zemí schopných samostatně vyvinout kosmický rentgenový dalekohled,“ informuje Daniel Zeman.

Mapy rentgenových a gama fotonů rozdělené podle deponované energie v detektoru Timepix.
Mapy rentgenových a gama fotonů rozdělené podle deponované energie v detektoru Timepix.
Zdroj: https://www.vzlu.cz/

VZLUSAT-1 vyvinul Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) ve spolupráci se společnostmi Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o., 5M s.r.o., TTS s.r.o., HVM Plasma s.r.o. a IST s.r.o. a univerzitami FEL ZČU, ČVUT ÚTEF, FEL a FJFI. Na palubě najdeme kromě zmíněného miniaturního dalekohledu i přístroj FIPEX pro měření koncentrací kyslíku v atmosféře planety, nebo český radiační štít z kompozitního materiálu a další experimenty.

Radiační stínění cubesatu VZLUSAT-1
Radiační stínění cubesatu VZLUSAT-1
Zdroj: http://vzlusat1.cz

Právě u něj se ukázal komerční potenciál českého cubesatu. „Jednotlivé společnosti měly jedinečnou příležitost si ověřit, zdali jejich řešení funguje ve vesmíru, což je příklad kompozitního radiačního štítu od společnosti 5M, jehož radiační vlastnosti jsou měřeny pomocí miniaturního dozimetru, který byl vyvinut ve VZLÚ a který se nyní připravuje jako komerční řešení, které budou moci používat další satelity nebo drony.

Už za dva roky bychom se měli dočkat nástupce českého cubesatu, který se bude jmenovat stylově VZLUSAT-2. „Na palubě ponese nový přístroj SpacePix vyvíjený společně firmou ESC a ČVUT FJFI. Dále bude na palubě mimo jiné i experimentální kamera pro sledování Země a nové generace přístrojů, které se osvědčily na první družici,“ avizuje Daniel Zeman.

Zdroje informací:
Tisková zpráva VZLUSAT-1

Zdroje obrázků:
http://vzlusat1.cz/public/uploads/images/2016/06/17/large/druzice-png-1.png
http://vzlusat1.cz/public/uploads/images/2016/06/15/large/vzlusat-1-x-ray-optics-jpg.jpg
http://vzlusat1.cz/public/uploads/images/2016/06/15/large/vzlusat-1-radiacni-stineni-jpg.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spimfurt
spimfurt
5 let před

hosana! o tomhle satelitu se tak malo pise. diky kosmonautixi. doufam, ze jednou prijde nejaky dokument.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  spimfurt

Váš díky by měl směřovat k panu Zemanovi, který nám onu tiskovou zprávu poslal. My jsme ji pak rádi využili k tvorbě tohoto článku.

Daniel Zeman
Daniel Zeman
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dobrý den, dokument o VZLUSAT-1 bude na našich stránkách během několika dní. Určitě sem ještě pošlu odkaz.
Daniel Zeman

spimfurt
spimfurt
5 let před
Odpověď  Daniel Zeman

tak se tesim

Daniel Zeman
Daniel Zeman
5 let před
Odpověď  spimfurt

tak pánové a dámy,
zatím sem do fóra dávám odkaz na dokument o vzlusat-1. Doufám, že se Vám bude líbit.

https://youtu.be/tyqo0ACCbQs

Tempac
Tempac
5 let před

Jen houšť a víc, díky

Tomas
Tomas
5 let před

Zdravím, mohu se zeptat jak je to s rotací cubesatů kolem své osy obecně? Předpokládám že nedisponují žádným stabilizačním systémem a pokud by chtěli třeba snímkovat zemi je přesné natočení nezbytné.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Tomas

Stabilizovat jdou i cubesaty, například magneticky pomocí cívky a zemského mag. pole.

Ivo Veřtát
Ivo Veřtát
5 let před
Odpověď  Tomas

Technologie pro CubeSaty prochází neuvěřitelným vývojem. Krom zmíněné magnetické stabilizace cívkami existují řešení převzatá z větších satelitů, např. miniaturizovaná reakční kolečka v několika osách. A nejen stabilizace, už jsou i prototypy pohonných systémů pro CubeSaty, umožnující změnu dráhy.

Tomas
Tomas
5 let před
Odpověď  Ivo Veřtát

Díky za vysvětlení, je to hodně zajímavé.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.