Na ruské kosmonauty Olega Kononěnka a Alexeje Ovčinina čeká dnes večer našeho času výstup do volného prostoru, který má trvat šest a půl hodiny. Jejich úkoly jsou poměrně rozličné. Čeká na ně třeba odběr vzorků z vnějších stěn modulu Pirs – Rusové by totiž rádi prověřili, jaká je úroveň jeho mikroskopického poškození. Na modulu Pirs se ještě zdrží při čištění jeho iluminátorů a v závěru na ně pak čeká úklid dvou experimentů. Konkrétně jde o experimenty Test a Vynoslivost, které byly po dobu několika let vystaveny střídání teplot a kosmickému záření. Kosmonauti oba experimenty uloží do speciálních kontejnerů, ve kterých se pak vzorky přepraví na Zemi.
Oleg Kononěnko má na svém kontě již tři kosmické vycházky s celkovou délkou 18 hodin a 27 minut. Jeho kolega Alexej Ovčinin však dnes zažije pocit z výstupu do volného prostoru poprvé v životě. Výstup by měl začít dnes v 17:45 SELČ a NASA TV bude jako obvykle poskytovat přímý přenos. Okno přehrávače najdete pod tímto odstavcem.
Zdroje informací:
https://novinkykosmonautiky.blogspot.com/
https://blogs.nasa.gov/
https://www.energia.ru/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://live.staticflickr.com/1899/44042845014_66e0885726_o.jpg
Nu my, kteří jsme četli Příběh opravdového člověka v originále víme, že выносливость je vytrvalost 🙂
Cílem experimentu vynoslivost je studium dlouhodobého vlivu kosmického letu na vzorky materiálů, které jsou na povrchu stanice (na modulu MIM Poisk) ve dvou režimech – mechanicky namáhané a nenamáhané. Jedna sada vzorků je vystavena kosmickým podmínkám 1 rok, druhá 3 roky.
Díky za doplnění!
Co je zač ta fotka kosmonauta co tam mají přivázanou? Gagarin či co a proč?
To je fotografie Alexeje Leonova, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil do volného prostoru. Zítra oslaví 85. narozeniny, takže mu Kononěnko a Ovčinin chtěli tím portrétem a transparenty na zadní části batohů svých skafandrů vzdát hold.
Tak to je moc hezké, děkuji za info.
Není vůbec zač! 😉
jAKTO, ŽE SE HVĚZDNÉ POZADÍ NEPOHYBUJE ??? U6 několik minut na to čumím a hvězdy se ani nehnou…
Vy jste na těch záběrech viděl nějaké hvězdy? To bych se dost divil. Řekl bych, že kamery nemají dost citlivé čipy, aby zachytily tak slabé objekty. 😉 To, co možná považujete za hvězdy je spíše prach či jiná nečistota na optice kamery.
P.S. Zkuste si příště, prosím, před odesláním komentáře přečíst, co jste napsal. CapsLock a náhrada ž za 6 odhalíte na první pohled a když to opravíte před odesláním, vypadá váš komentář rozumněji.
Neviděl jsem sice tento konkrétní případ, ale nehybné světlé tečky jsou často vidět na záběrech z kamer, které pobývaly nějakou dobu na oběžné dráze. Jsou to trvale poškozené buňky snímače kosmickým zářením.
Tak pry pri vystupu nasli zapomenuty rucnik. Skoda ze ten vystup neprobehl v sobotu, to by zajiste byl rucnik nejakeho Stopare.