sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropské sondy ve 3D

Evropská kosmická agentura představila novou stránku, na které si přijdou na své všichni technologičtí hračičkové. Chcete si prohlédnout evropské kosmické sondy ze všech možných úhlů? Chcete si stáhnout jejich trojrozměrné modely v různých formátech pro různé programy? Máte zájem si vystřihnout sondy z papíru a slepit? Pak je přesně pro vás určena adresa scifleet.esa.int, na které tohle všechno najdete. Nabídka se navíc bude postupně rozšiřovat třeba o modely vhodné k 3D tisku, takže se určitě vyplatí dát novou adresu do záložek a čas od času se k ní vrátit.

Seznam sond v databázi je úctyhodný.
Seznam sond v databázi je úctyhodný.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net

Na hlavní stránce na Vás čeká stylizovaná trojrozměrná sluneční soustava, ve které jsou kosmická tělesa. U nich pak najdete evropské sondy, které zde pracovaly či pracovat mají. Po kliknutí na objekt, se o něm dozvíte bližší informace – a pro úplnost dodejme, že objektem myslíme jak samotné sondy, tak i planety, komety a další tělesa – i u nich jsou k dispozici trojrozměrné modely.

Na stránce pro stažení (na kterou se snadno dostanete kliknutím na nápis DOWNLOADS vpravo nahoře), pak najdete výpis všech objektů databáze se všemi možnostmi, které si můžete stáhnout. I zde platí, že po kliknutí na název, se vám otevře stránka s modelem objektu a základními informacemi v angličtině.

A jaké sondy zatím v databázi jsou? Těšte se na BepiColombo a její MMO, MPO či MTM, dále na Cassini (s Huygensem i bez), Cluster, Double Star, EDM z mise ExoMars 2016, Euclid, Gaia, Giotto, Herschel, Huygens, Integral, ISO, JUICE, Lisa Pathfinder, Mars Express, Philae, Planck, Proba-2, Rosetta (s Philae i bez), Schiaparelli, Smart-1, SOHO, Solar Orbiter, sestavu ExoMars 2016, TGO, Ulysses, Venus Express nebo XMM-Newton. Kromě toho zde najdete i model komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko.

Do komentářů nám můžete napsat, který model vás zaujal nejvíc, nebo který si stáhnete jako první a co s ním plánujete dělat.

Zdroje informací:
http://scifleet.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…d2fb728430d7c28a06d66f06080641ad&oe=5D6D476A

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před

Tak jádro komety už jsme měli vytištěné ve velikosti asi 15 cm na výstavě Euroregion Tour letos v Jablonci, ale co mě nejvíc mrzí je, že modely zatím nejsou optimalizované pro běžný 3D tisk a tak to bude buď dřina to pro tisk připravit, nebo to nepůjde, ale zkusím. Nejspíš začnu u Rosetty, jak jinak.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Martin Gembec

U modelů pro 3D tisk mají uvedeno, že již brzy budou k dispozici. Tak nezbývá, než se těšit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.