sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 40. díl (17.6. – 23.6.2013)

Týden se s týdnem sešel a opět je tu neděle. A tento čas, přesněji řečeno kolem poledne už tradičně patří vydání nového Kosmotýdeníku, seriálu, který mapuje zajímavé události na poli kosmonautiky. Ani dnes nepřijdete o tři zajímavé události. První z nich bude představení nového oddílu amerických astronautů. Ve druhé zprávě se zaměříme na dění okolo společnosti SpaceX a konečně třetí téma bude o úspěšném testu evropského zařízení IXV, které má být základem pro budoucí evropskou loď schopnou návratu z oběžné dráhy.

Osm nových amerických astronautů.
Osm nových amerických astronautů.
Zdroj: nasa.gov

Amerika zná nové astronauty

Oddíl astronautů – výkladní skříň všech kosmických agentur. Dostat se mezi kandidáty pro let do vesmíru je mimořádným oceněním. Jelikož z oddílu postupně astronauti odchází – často kvůli věku a lukrativní nabídce z jiných míst, je potřeba stavy průběžně doplňovat. Čas od času se proto konají nábory nových astronautů. Jeden z nich má za sebou NASA. Minulý týden představila jména osmi nových kandidátů na let do vesmíru. Každého na první pohled upoutá, že celou polovinu týmu tvoří ženy. To je ve světě kosmonautiky opravdu mimořádná událost. Těchto osm lidí prošlo přes rok a půl trvající selekci, na jejímž začátku stálo 6 300 lidí. Na nováčky bude čekat rok a půl trvající výcvik, po kterém už budou netrpělivě čekat na nominaci do ostrého letu. A na co všechno se mohou těšit? Pravděpodobné je, že se dočkají dlouhodobého pobytu na ISS. A pokud budou mít štěstí, nemine je ani nominace na nějaký vzdálenější let – třeba k asteroidu. Pokud byste se chtěli o osmičce nových astronautů dozvědět více, přečtěte si tento článek na našem blogu.

Testovací zážeh
Testovací zážeh
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

SpaceX se opět rozjíždí

V minulém vydání Kosmotýdeníku jsme Vás informovali o problémech, do kterých se dostala společnost SpaceX při testování prvního stupně vylepšené rakety Falcon 9 v1.1. Nyní se zdá, že by se konečně mohlo blýskat na lepší časy. V tomto týdnu totiž proběhl další zkušební zážeh. Podle informací, které prosákly na veřejnost se zdá, že už měla být tato zkouška úspěšná. Na Falcon 9 v1.1 bude v dalších týdnech čekat ještě další statický zážeh, který už by ale snad neměl znamenat výraznější potíže. A ještě jedna zajímavá věc – palivová nádrž, která se použila při těchto testech se využije pro stavbu zařízení Grasshopper 2.

IXV na laně pod helikoptérou
IXV na laně pod helikoptérou
Zdroj: http://spaceinimages.esa.int/

IXV má za sebou úspěšné přistání

Evropa momentálně nedisponuje žádným prostředkem, který by jí umožnil návrat z oběžné dráhy. Vývoj takového stroje je velmi náročný – časově i finannčně. Musí se postupovat po drobných krocích. Jedním z nich je i IXV – Intermediate Experimental Vehicle, stroj, který má otestovat především tepelný štít a také ovládání směru letu (více v tomto článku). Suborbitální let, při kterém se tyto systémy otestují přijde sice až příští rok, ale už nyní je potřeba otestovat, zda se někde neudělala chyba. IXV proto prošla testem přistání – stejně jako tomu bude v případě ostré mise se přistávalo do vody. V úterý 18.6. v okolí sardinské základny Salto di Quirra Inter-force Test Range byl testovací kus připojen pod helikoptéru a po shození z výšky 3 kilometrů se snesla na padáku do moře. Je jasné, že vývoj nové evropské lodi schopné návratu nezůstane u IXV – jedná se pouze o technický demonstrátor. Evropa proto už plánuje, že po dokončení testů na IXV přijde na řadu další projekt, tentokrát označený jako Pride. Jeho úkoly mají být velmi podobné těm, které má IXV, tedy zkoušet systémy, které se použijí pro kosmickou loď. Oba systémy se ale budou lišit – Pride třeba dostane boční křídla. Prozatím ale neznáme termíny, kdy by se měla do akce Pride zapojit.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://kosmonautix.cz/
http://www.kosmo.cz/
http://www.nasa.gov/
http://www.bbc.co.uk/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://news.bbcimg.co.uk/media/images/68275000/jpg/_68275959_ixvfinal-2.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/755791main_astroclass2-360.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/06/Z49.jpg
http://spaceinimages.esa.int/var/…/Successful_splashdown_for_the_Intermediate_eXperimental_Vehicle_IXV.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marek
Marek
12 let před

Super článek 🙂
je to sice trochu mimo 3 témata, ale je už k dispozici video z dalšího testu Grasshopperu? tuším že v týdnu se objevila informace, že proběhl další test.
Děkuji 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
12 let před
Odpověď  Marek

Bohužel, zatím jsem na něj nenarazil, ale taky už netrpělivě čekám. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.