Sonda nabírá rychlost (50,3 km/s) a 30. října překoná rekord Heliosu 2 z roku 1976, tedy 68,6 km/s. Nový rekord (95,3 km/s) stanoví 6. listopadu v 5:30 SEČ.
23. října 15:46
Dlouhý pochod 10
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
Já vím, že to je přesně podle twitteru, ale pokud 30.října překoná rychlost Heliosu 2, tak snad nový rekord stanoví okamžitě (a bude ho stále posouvat) a ne až při průletu perihelem 6.listopadu.
Krátká zpráva bohužel neumožňuje delší rozepsání.
To poleti rychleji nez new horizon? Jakro?
Protože se jedná o heliocentrickou rychlost (tedy vzhledem k Slunci), kterou zařídí sama nebeská mechanika při průletu v blízkosti velmi hmotného tělesa (Slunce) a nikoliv urychlení nosnou raketou, jako v případě NH, kde se bavíme o rychlosti geocentrické, tj. vzhledem k Zemi.
Přesně tak – zjednodušeně řečeno – čím jsou objekty blíže ke Slunci, tím větší rychlostí kolem něj obíhají.
Ta si dobře sviští, není to tak dávno, co protnula dráhu Venuše, alespoň mi to dávno nepřijde 🙂
Ten několikaminutový rozdíl času průletu periheliem zde (5:30 CET) a času na stránkách NASA (3:27 UTC) je zaokrouhlení a nebo důsledek jiné výšky při průletu nad (tedy před) Venuší oproti plánu?
Řekl bych, že jde o zaokrouhlení.