Sonda nabírá rychlost (50,3 km/s) a 30. října překoná rekord Heliosu 2 z roku 1976, tedy 68,6 km/s. Nový rekord (95,3 km/s) stanoví 6. listopadu v 5:30 SEČ.
23. října 15:46
Slingshot Aerospace
Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.
Já vím, že to je přesně podle twitteru, ale pokud 30.října překoná rychlost Heliosu 2, tak snad nový rekord stanoví okamžitě (a bude ho stále posouvat) a ne až při průletu perihelem 6.listopadu.
Krátká zpráva bohužel neumožňuje delší rozepsání.
To poleti rychleji nez new horizon? Jakro?
Protože se jedná o heliocentrickou rychlost (tedy vzhledem k Slunci), kterou zařídí sama nebeská mechanika při průletu v blízkosti velmi hmotného tělesa (Slunce) a nikoliv urychlení nosnou raketou, jako v případě NH, kde se bavíme o rychlosti geocentrické, tj. vzhledem k Zemi.
Přesně tak – zjednodušeně řečeno – čím jsou objekty blíže ke Slunci, tím větší rychlostí kolem něj obíhají.
Ta si dobře sviští, není to tak dávno, co protnula dráhu Venuše, alespoň mi to dávno nepřijde 🙂
Ten několikaminutový rozdíl času průletu periheliem zde (5:30 CET) a času na stránkách NASA (3:27 UTC) je zaokrouhlení a nebo důsledek jiné výšky při průletu nad (tedy před) Venuší oproti plánu?
Řekl bych, že jde o zaokrouhlení.