Na jubilejním stém exempláři evropské rakety Ariane 5 poletí dvě telekomunikační družice postavené ve Spojených státech – Horizons 3e a Azerspace 2/Intelsat 38 mají na svou cestu vyrazit ve 23:53 SELČ, kdy se otevírá 45 minut dlouhé startovní okno. Ariane 5 měla premiéru v roce 1996 a doposud dokázala dostat do vesmíru 205 družic, z nichž většinu tvořily velké telekomunikační aparáty, které fungují na geostacionární dráze. Většinou také létaly po dvojicích, aby využily velkou sílu tohoto nosiče. Ale mezi stovkou startů bychom našli i vědecké náklady – třeba sondu Rosetta či observatoře Herschel a Planck a zapomenout nemůžeme ani na 12 navigačních družic Galileo.
Družice Horizons 3e váží 6 441 kg a vyrobila ji společnost Boeing. Jejím provozovatelem jsou společnosti Intelsat a SKY Perfect JSAT a při startu bude sedět na horní pozici. Horizons 3e nese plně digitální vybavení, které umožňuje operátorům upravovat sílu a kapacitu přenosu v různých oblastech podle aktuálních požadavků. Družice by měla zajistit datovou propustnost 30 gigabitů za sekundu v pásmech C a Ku pro klienty v asijsko-pacifickém regionu. Družice bude na geostacionární dráze umístěna nad 169. stupněm východní délky a měla by nahradit stárnoucí Intelsat 805 vypuštěný v roce 1998 na raketě Atlas 2AS.
Azerspace 2/Intelsat 38 je menší, váží jen 3 500 kg a o jeho výrobu se postarala firma SSL v kalifornském Palo Altu. O provoz se bude společně starat ázerbájdžánský národní operátor Azerkosmos a firma Intelsat. Tato družice bude při startu schovaná uvnitř adaptéru Sylda, na kterém bude sedět výše popsaná družice Horizons 3e. Na geostacionární dráze Azerspace 2/Intelsat 38 obsadí pozici 45 stupňů východně od nultého poledníku a měla by zajistit přímé televizní vysílání pro střední a východní Evropu, Blízký Východ, subsaharskou Afriku, ale i střední a jižní Asii. Azerkosmos chce touto družicí rozšířit pokrytí, které poskytuje Azerspace 1 a Intelsat ji využije jako náhradu za Intelsat 12 vypuštěný na raketě Ariane 4 v roce 2000.
Horní stupeň by měl doručit náklad na dráhu s nejnižším bodem ve výšce 250 a nejvyšším 35 726 km vysoko se sklonem 6° vůči rovníku. Jako první se oddělí Horozons 3e v čase 28 minut a 19 sekund po startu. Následovat bude odhození válcovitého adaptéru Sylda v čase 35 minut a 56 sekund po startu, čímž dojde k odhalení družice Azerspace 2/Intelsat 38. K jejímu odhození má dojít 42 minut a 17 sekund po startu. Obě družice pak s pomocí vlastních motorů anulují sklon dráhy vůči rovníku a také zakulatí svou dráhu ve výšce 35 800 kilometrů.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
http://www.arianespace.com/
https://www.jsat.net/
https://caspiannews.com/
v kombinácii s tými mrakmi nádhera 🙂 skvelý štart!
Vizuálně jeden z lepších startů, nosič nezmizel hned v mracích, jak je to na Kourou zvykem, sledovat se dal až do oddělení boosterů.
Fantastická „podivaná“.
Tak strašne závidím (samozrejme v dobrom) ľuďom v riadiacim stredisku tu ich prácu. Hneď by som menil.
Tak snáď v ďalšom živote.