sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

OSIRIS-REx poprvé vyfotil svůj cíl

Sonda OSIRIS-REx urazila vesmírem od svého startu 8. září 2016 již 1,8 miliardy kilometrů a teprve 17. srpna letošního roku se dostala k cíli dostatečně blízko na to, aby jej mohla poprvé vyfotit. V dalších měsících se bude přibližovat a sledovat, jak se asteroid Bennu zvětšuje a jak mu přibývají detaily. Vědce zajímá tvar asteroidu, jeho velikost a povrchové útvary. Sondu v době snímkování dělila od asteroidu vzdálenost 2,2 milionu kilometrů, což je pro lepší představu skoro šestinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. NASA nyní zveřejnila sérii prvních snímků.

O focení se postarala kamera PolyCam, která je vhodná právě na snímkování vzdáleného cíle. Pět fotografií, ze kterých je složena níže přiložená časosběrná smyčka, vzniklo v rozmezí zhruba jedné hodiny za účelem kalibrace přístroje. Fotky ale budou mít i praktický přínos – pomohou pozemním operátorům s navigací, protože budou mít optické vodítko. Na níže přiloženém gifu je asteroid Bennu ještě dodatečně zvýrazněn zeleným kruhem – jde o objekt, který se pohybuje vůči statickým hvězdám ze souhvězdí Hada.

Asteroid Bennu vyfocený 17. srpna 2018 ze vzdálensoti 2,2 milionu kilometrů.
Asteroid Bennu vyfocený 17. srpna 2018 ze vzdálensoti 2,2 milionu kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/osiris_bennu_gallery-1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/bennu-08-17-2018-3tight.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zdeňek
zdeňek
6 let před

Paul Wooster ze Spacex by měl dnes mluvit na konferenci Mars Society, tak se snad dozvíme nějaké novinky o plánech Spacex nebo možná BFR.https://www.reddit.com/r/spacex/comments/9a21wh/paul_woosters_spacexs_plans_for_mars_talk_mars/

pbpitko
pbpitko
6 let před

Zatiaľ to nie ešte nic moc, ale bude sa to každým dňom zlešovať a môžme sa tešiť na podobné show ako pri Hayabusi 2. Máme tak v krátkom čase dve veľmi podobné misie, takže budeme môcť porovnávať a hlavne ak obe sondy dopravia na Zem vzorky budeme ich môcť porovnávať takmer súčasne a za použitia najvyspelejších analytických metód. Darmo, vzorky in situ, priamo na mieste sú síce veľmi zaujímavé a dôležité, ale s možnosťami aké máme na Zemi sa to absolútne nedá zrovnávať. Čo si priať viac. Je to úžasná doba, ešte o hodne zaujímavejšia a prínosnejšia ako časy Appola.
pb :
)

zvejkal
zvejkal
6 let před
Odpověď  pbpitko

Suhlasim.
Aj mne, ako ciastocne zasvätenemu laikovi, to pripada uzasne. Deje sa tolko veci naraz v najrozlicnejsich oblastiach.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  zvejkal

S úžasom sme sledovali približovanie Hayabusa 2 k asteroidu Ryugu. Kosmonautixnám nám vtedy pripravil nádhernú, takmer každodennú sériu článkov o aktuálnych udalostiach . Privítal by som podobnú sériu článkov aj v tomto prípade. Nebolo by to o nič menej zaujímavé, skôr naopak, bude možné navzájom porovnávať priebeh takmer súčasných udalostí s časovým posunom len pár mesiacov. Podobná príležitosť sa ešte nikdy nenaskytla a ani tak skoro sa nenaskytne. Vopred ĎAKUJEM !
pb 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  pbpitko

Psaný přenos plánujeme i u této mise, ale spustíme jej až později na podzim, protože přibližování je poměrně pomalé.

zvejkal
zvejkal
6 let před
Odpověď  pbpitko

Myslim, ze pan Alois bude davat podrobne reporty minutu po minute 🙂 A tak je to dobre.

Alois
Alois
6 let před

Tak rychle to nepůjde. Sonda se přibližuje pouze 0,5 km/s. To je za den 40 tis km a za měsíc 1,2 mil. km a navíc sice málo, ale zpomaluje. Na zajímavé snímky se bude čekat několik týdnů.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  Alois

Pri Hayabusi 2 to spočiatku trvalo podobne dlho, a rýchlosť sondy bola podobná. Inak to ani nejde, urýchliť sa to nedá bez šialeného hazardovania s množstvom paliva, to by sa nám minulo všetko skôr než by sme tam doleteli. Treba uvážlivo šetriť s každým mg paliva. Bez preháňania !
pb 🙂 😮

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  pbpitko

Jede se podle letového plánu, nějaké “ urychlování “ je čirý nesmysl.

Alois
Alois
6 let před

Za týden od 20.8. do dnešního dne klesla rychlost přibližování na 530 m/s a vzdálenost k cíli na l,698 mil.km. Za 7 dní tedy o 330 tis.km a o 40 m/s.

Alois
Alois
6 let před

Na stránkách JAXA je několik zajímavých reportů o přibližování sondy k cíli a též, jak se zdá výběr míst pro shoz Mascotu, ale tento report se mi nedaří získat v anglické verzi, tak si nejsem jist.
Dávám to sem, protože obě mise jsou sesterské.

Alois
Alois
6 let před

Japonci zveřejnili mapu asteroidu s vyznačenými oblastmi přistání. Souřadnicový systém začíná vlevo – délky 0- 360 a šířka + nebo – do 90.
a/ MINERVA, přistání 21.9., elipsa 330x110m, střed +33°/ 95°.
b/ MASCOT , přistání 3.10., elipsa 130x80m, střed -29°/ 310°.
c/ odběry , oblast L08 ,čtverec 33x33m, střed +2°/200°.
, oblast L07 ,čtverec 33x33m, střed +7°/ 185°.
, oblast M04 ,čtverec 33x33m, střed -23°/ 205°.
Uvedené hodnoty jsem odvodil z obrázku a určitě nebudou úplně přesné, ale postačí pro orientaci v problému.

Alois
Alois
6 let před

Počítal jsem pro MINERVU chybně, má to být 180×105.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.