sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Globální prachová bouře na Marsu pomalu končí

Podle dostupných údajů začal před pár dny konec prachové bouřky, která v minulých týdnech zasáhla celý Mars, což je vidět i na snímku, který 18. července pořídit Hubbleův teleskop a který jsme použili jako náhledovou fotku tohoto článku. Tato zpráva je sice potěšující, ale nesmíme zapomínat, že ještě několik týdnů (či dokonce měsíců) bude trvat, než jemné prachové částice klesnou z atmosféry k povrchu a nebe se pročistí. Právě na čisté nebe čeká americký rover Opportunity, aby mohl s pomocí solárních panelů dobít své baterie. Poslední signál z vozítka přišel na Zemi 10. června – pak bylo prachu v atmosféře tolik, že solární panely nestíhaly vyrábět dostatek energie a rover přešel do hibernace.

Vědci, kteří sledují globální bouři tvořenou sérií lokálních a regionálních bouří, které zvedají prach do atmosféry Marsu, oznámili 23. července, že intenzita sedání prachu začíná převažovat nad jeho zvedáním. To by znamenalo, že bouře dosáhla rozpadové fáze, ve které ke zvedání prachu do atmosféry dochází na stále menších územích a naopak přibývá těch, ze kterých se prach už nezvedá.

Rover Curiosity zaznamenal lehké zlepšení už 5. července.
Rover Curiosity zaznamenal lehké zlepšení už 5. července.
Zdroj: https://mars.jpl.nasa.gov

Při pohledu z oběžné dráhy se už daří spatřit některé povrchové útvary, které byly během bouře skryté pod neprůhlednými prachovými mračny. Ostatně přesvědčit se o tom mohou i pozemští pozorovatelé – již za pár dní se Mars k Zemi přiblíží nejvíce od roku 2003, takže se nabízí krásná příležitost k jeho pozorování. Mezitím v kráteru Gale stále pracuje vozítko Curiosity vybavené radioizotopovým termoelektrickým generátorem, takže mu bouře nevadí. Z porovnání pořízených snímků se podařilo zjistit, že v této oblasti se již situace zlepšuje a prachu v atmosféře ubývá.

Měření ukazují, že teploty uprostřed atmosférického sloupce již nerostou a v některých místech začaly dokonce klesat. To by naznačovalo menší ohřívání prachu paprsky ze Slunce. Změny pozorovalo hned několik přístrojů: především širokoúhlá kamera MARCI (Mars Color Imager), dále MCS a teplotní profilovač na sondě MRO. Na výzkumu celoplanetární bouře se ale podílely všechny americké sondy, které kolem planety krouží. Nejen k podpoře Opportunity, ale i pro získání unikátních vědeckých informací. O roveru Opportunity nemáme žádné zprávy, ale na jeho panely by snad již brzy mohlo začít dopadat dostatek záření. Připomeňme, že v době uspání dosahovala hodnota zaprášení atmosféry hodnoty tau 10,8.

Simulace zobrazující jednotlivé stupně průhlednosti Marsovské atmosféry - od tau 1 úplně vlevo přes stupně 3, 5, 7, 9 až po tau 11 (úplně vpravo).
Simulace zobrazující jednotlivé stupně průhlednosti Marsovské atmosféry – od tau 1 úplně vlevo přes stupně 3, 5, 7, 9 až po tau 11 (úplně vpravo).
Zdroj: https://mars.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/thumbnails/image/stsci-h-p1829d-m-2000×2000.png
https://mars.jpl.nasa.gov/…/NLB_584099527EDR_F0711818NCAM00294M_.JPG
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/8348_PIA22521-16.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

Spirit podobnou přestávku nepřekonal.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Alois

To bylo v zimě, a navíc byl zapadlý, takže se nemohl ani naklonit správně. Pokud se tedy dobře vybavuju seriál Maratónský beh po Marse. Teď je tuším na Marsu léto, takže se nemusí tolik zahřívat, doufám, že si zase dobře vzpomínám na poslední článek. Proto je větší šance, že bouři přežije.

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Na náklonu v tomto případě moc nezáleží, jde o to o kolik klesne teplota díky tomu, že slunce prach neprozáří. V době posledního článku byla tuším deset stupňů nad kritickým limitem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.