ESA vybírá sondu, jež by z libračního centra L5 sledovala oblasti na Slunci ještě předtím, než se natočí k Zemi. Vítězný koncept se dozvíme za 18 měsíců. Zdroj
3. února 18:20
Dlouhý pochod 10
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
Zajímavý nápad. Jakýsi systém včasného varování, abychom mohli registrovat nebezpečné události na Slunci s předstihem, než jeho rotace tuto bouřící oblast natočí směrem k Zemi. Ještě tu hraje roli zpoždění signálu na vzdálenost 157 mil.km. Pokud to tedy celé dobře chápu.
Tak zpoždění signálu je v řádu minut, zatímco družice v L5 uvidí oblasti na Slunci o pár dní dříve, než se natočí k Zemi..
Slunce se otočí kolem osy asi za 25 dní. K tomu připočteme pohyb Země, která (málo, ale přece), také sama uniká. Sonda v L5 uvidí „za roh“. Varování opravdu bude s předstihem v řádu dnů. Pěkný příklad kosmické vědecké mise, která se dobře zdůvodňuje těm, kteří rozhodují. A také první umělý objekt k usazení do libračních bodů mimo klasiku L1 a L2.