Minulý týden jsme Vás v krátké zprávě informovali o tom, že již příští měsíc bychom se měli dočkat neplánované mise, o které zatím nejsou k dispozici téměř žádné informace. Veřejnost se o startu Falconu 9 dozvěděla prakticky jen mimochodem při analýze dokumentu, ve kterém Federální komunikační úřad schvaluje použití vysílačů telemetrie na Falconu 9 a jeho přistání na pevnině. Když se však takový profil mise srovnal s plánovanými starty, neodpovídal žádné ohlášené misi. K misi se nehlásí žádný komerční ani vládní subjekt, což je velmi neobvyklé na to, že se má startovat skoro za měsíc. Na internetu se okamžitě rozjely divoké spekulace, mezi kterými jsou však i některé neoficiální informace, ale od důvěryhodných zdrojů. V dnešním článku se tedy pokusíme shrnout všechny dostupné teorie a vyhodnotit, co je na nich pravdy.
První problém nastal s tím, jak vlastně samotnou misi označit. Mnoho webů i fanoušků jí říká prostě jen „tajná mise“, ačkoliv SpaceX sama v daném dokumentu uvádí označení Mission 1390, tedy Mise 1390. Jak však poznamenal bývalý pracovník SpaceX (který má však informace od aktuálního zaměstnance), používá firma kódové označení Zuma. Dále uvádí, že pokud by byla mise úspěšná, znamenalo by to otevření nových možností a velkých zisků, které by nebyly jednorázové, ale spíše dlouhodobé – bez upřesnění zda pro SpaceX nebo pro klienta. Se startem se původně počítalo 10. listopadu, ale daný zaměstnanec tvrdí, že by k němu mohlo dojít o pět dní později, přičemž se má startovat z floridské rampy 39A.
Víme i to, že první stupeň pro tuto misi bude nový a jeho výrobní označení má být B1043. Právě tento stupeň se měl původně využít k vynesení lodi Dragon na misi CRS-13. Velmi zajímavě tato informace působí ve světle toho, že NASA nyní zvažuje, zda na misi CRS-13 dovolí nasazení již jednou použitého stupně. Jasno by mělo být během listopadu. Můžeme jen spekulovat o tom, zda spolu přesun prvního stupně na misi ZUMA a návrh na využití použitého stupně mohou nějak souviset.
Velmi často se mezi internetovou veřejností spekuluje o tom, že by mohlo jít o start Falconu Heavy. To však můžeme prakticky s jistotou vyloučit, jelikož už v samotném původním dokumentu se píše, že půjde o start Falconu 9 a navíc je uvedeno, že se na pevninu bude vracet jen jeden první stupeň, navíc není ani připravena rampa 39A. Falcon Heavy tedy v úvahu nepřipadá. Dalším horkým favoritem internetové veřejnosti je zkouška související s lodí Crew Dragon. Její první let by však měl přijít až v únoru příštího roku a test záchranného systému za letu má následovat až po nepilotované orbitální misi. Nevíme o žádné jiné misi, na které by se měl testovat Dragon 2 za letu ještě před orbitální misí, přičemž její uspíšení také není pravděpodobné.
Dalším horkým tématem je spekulace o tom, že SpaceX v rámci této mise vynese testovací družice pro svůj projekt šíření internetu přes satelitní síť. Tato možnost ale nepřichází v úvahu kvůli startu z Floridy. Satelity šířící internet mají být na polárních drahách, na které se létá z Vandenbergovy základny. Navíc před pár dny se objevila informace, že první dva testovací kusy mají startovat na začátku roku 2018 společně s družicí Paz, která letí na velmi podobnou dráhu, přičemž se bude startovat z Kalifornie.
Pokud jsme tedy vyškrtali všechny možnosti, že by SpaceX touto misí obsloužila vlastní projekt, musíme se poohlédnout u jiných zákazníků. Vzhledem k minimu informací se jako první nabízí Národní průzkumný úřad NRO (pro který už Falcon 9 jednou letěl), nebo americké letectvo (pro které vynesl miniraketoplán X-37B a v příštím roce má vynášet navigační družici systému GPS). Pokud se podíváme na informace od výše zmíněného bývalého zaměstnance, dozvíme se však, že by se o tento typ zakázky jednat nemělo a pravděpodobnější je start pro komerčního zákazníka.
V této fázi začínají být úvahy docela zamotané, protože se dostáváme k otázce, proč by komerční zákazník dělal se startem takové tajnosti. Řešení nám mohou přinést zprávy, které na naše fórum napsali Benedikt Žour a Miroslav Pospíšil. Jako payload provider (poskytovatel nákladu) a možná i jako integrátor a konstruktér družice figuruje společnost Northrop Grumman, ale mise samotná má být pro vládní agenturu, přičemž mise má mířit na nízkou oběžnou dráhu. Dění kolem mise Zuma (alias 1390) tak bude jistě velmi zajímavé sledovat. Oproti situaci před několika dny máme k dispozici mnohem více informací, ale stále jsme ve stavu Sókratova: „Vím, že nic nevím“. V případě dalších novinek Vás o nich budeme pochopitelně průběžně informovat.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://i.stack.imgur.com/e5IjC.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2015-3368.jpg
http://www.hobbyspace.com/AAdmin/Images/SpacePorts/launch_sites_8-mod.jpg
Poletí FH s demo Dragon 2 okolo mesiaca a späť na Zem !
A medzi tým, aby reč nestála, pristane 1.stupeň.
pb 🙂
Pod 1. stupňom rozumiem 2 bočné boostery.
Centrum 1. stupňa ešte chvíľu potlačí Dragon a vydá sa okolo Slnka.
Alebo stredný Falcom roztlačí Dragon a samostatne obletia Mesiac a následne pristanú na Zemi, Dragon na padákoch, Falcon motoricky.
Tak si trochu zaspekuluji:
a) NOAA (byť zde to utajovaní nedává smysl)
b) US Navy či Army (pravděpodobnější)
Co tipujete vy?
Pokud je v tom Northrop Grumman, tak bych tipoval spíš USAF. Ale je to hodně divné, protože i jiné americké tajné mise toho říkají víc. Agentura se novou družicí spíš chlubí (i když ji samozřejmě neukáže), mise má svůj název a logo… Doufám, že nejde o změnu poměrů v americké administrativě a podobně utajené mise se nestanou běžnými.
Obávam sa, že hej. Na poli amerických vojenských satelitov sa udialo za posedný rok viacero bezprecedentných vecí (oblety ISSky družicou USA-276, nenájditeľný miniraketopán X-37B z misie OTV-5, teraz toto…) a myslím, že Trumpova administratíve nie je zrovna z tých, čo by vojakom a tajným službám zväzovala ruky.
Ještě mě napadá jedna teorie, která by vysvětlila ty dlouhodobé zisky a nadstandardní utajení. Je hodně kontroverzní a lépe by se pro to hodila polární dráha,i když otestovat by to šlo i na jakékoliv jiné. Šlo by o postupné vyslání velkého množství kinetických projektilů (řekněme deset na jeden start), které by na orbitě čekaly na příkaz sestoupit a zničit cíl.
Proč by byla lepší polární dráha? Trefit cíl z boku není snazší.
Nebo myslíte pozemský cíl?
Proč ne. Svou práci vykonají dobře a státy kolem KLDR nebudou muset řešit radioaktivitu 🙂
Zbrane tohto typu sú zakázané na použitie z vesmíru Rusko a Čína by kruto protestovali to by si USA nedovolili.
Pokud už tam sami nemají pár kousků. Napadlo mě to v souvislosti s tím, že Američani celkem nedávno zkoušeli hypersonické střely a tohle by bylo v podstatě totéž jen už vypuštěné s dosud nezadaným cílem. A moc dobře chápu, proč by se to nikomu nelíbilo. Není problém to okořenit jadernou hlavicí a i bez ní jde o věc, která může způsobit značné škody po případném neřízeném vstupu do atmosféry a zásahu obydleného místa.
Bude to nějaký interní test spx. Poletí již 2x použitý 1.stupeň s nějakým nejvíc ničemným dragonem kolem Měsíce a bude se testovat tepelný štít při vstup do atmosféry z vyšší rychlosti. Pro přistání se použije motory superdraco a přistávat se bude na plošinu na moři.
Stupeň bude nový a není možné poslat na F9 Dragon k Měsíci a ještě přistát na pevnině.
Ech, no já taky přistání prvního stupně nezmiňoval. Prostě jen zmiňuji: vezmou olítaný hw a zkusí obletět měsíc a vyzkoušejí tepelný štít a motory super draco pro řízené přistání na plošinu v moři. Tedy něco na co snadno seženou povolení.
A to jestli vemou nový stupeň stále považuji za spekulaci. Proto si můžu dovolit vymýšlet nesmysly 🙂
Nemaji olitany dragon 2 😉
Já to vzdávám. Nejprve nic nepíšu o přistání prvního stupně a přesto mi je tvrzeno, že přistání s ním není možné. Když upozorním na to že o přistání nic nepíšu (proč asi), tak je mi řečeno, že nemají olítaný Dragon 2 a to přesto že jsem se o něm vůbec nezmínil. Naopak jsem zmínil jen slovo „dragon“. Co proboha dělám špatně? To mám výslovně popisovat i věci které jsou jasné a přesto jsem je nezmínil? Či Když napíšu, že poletí Dragon, tak mám psát „poletí bez posádky, protože Dragon je určený pro náklad“? A že ten test tepelného štítu bude znamenat i test navigace a vlivů na palubní elektroniku mimo LEO?
Tohle mne fakt neba. Tenhle článek umožňuje trošku fantazírovat a lidi místo toho, aby si přidali vlastní nápad, tak jen hledají problémy. Divný.
Ja to chapu-A taky nemam rad chytani se za slovicka a ani to nemyslim spatne- Jen me proste bouchlo do oci: vezmou olítaný hw a zkusí obletět měsíc a vyzkoušejí tepelný štít a motory super draco-a ty jsou pokud vin jenom na dragonu 2 ale pokud se pletu tak vsechno beru zpet a je to 😉
Aha to s těma motorama SD mne to nedošlo. Ok moje loď je potopena 🙂
Můj typ: Popelářský vůz na odklízení kosmického smetí. Ale vzhledem k těm tajnostem by to také mohl být Canadarm se štětkou a kýblem vápna na úpravu optických schopností špionážních satelitů.
Tip 🙂
To je pro mě nejlepší komentář letošního roku :o)
Zase bych tu dětinskost tolik nepřeceňoval, čítávám tady opravdu hodnotnější příspěvky. Ale díky. Minimálně za „surfování na stejné vlně.“ 🙂 Jsem zvědav, jestli se někto z tipujících trefí, já nic rozumného nevymyslel.
Do výběrového řízení na XS-1 šel Grumman společně s Virgin Galactic.
Že by nějaká SpaceShipThree?
Suborbitální doprava pasažérů, za hodinu na druhé straně Zeměkoule. Bylo by to pěkné.
Můj tip:
F9 ponese nějaký suborbitální kluzák s raketovým pohonem ala SpaceShipTwo. První stupeň se vrátí na pevninu, kluzák přistane na Bermudách.
XS-1 by se mi moc líbil 🙂
Jak moc složité by bylo jej napasovat na Falkon9?
No, XS-1 by na F-9 šel napasovat hodně obtížně- už jen proto, že ten raketoplán je vlastně také první stupeň. Ovšem je tu možnost, že si NG zamluvila suborbitální let na prvním stupni F9 pro testy nebo i pozdější použití horního stupně ze systému XS-1. To by vysvětlovalo ty dlouhodobé zisky…
Nevím jestli ve SpaceX jim ve skladě zůstali rakety Falcon 1 a použít je jako bostery a testovat na nich nové motory Raptor ty sice neumí přistávat ale s padákem do moře by zvládly a kolem motoru by se nafoukl límec pro záchranu motoru a při návratu prámu s Falconem 9 by z vody vyzvedli ještě ty dvě pomocné rakety Falcon 1
Já si tedy nedokáži tipnout, ale musím konstatovat, že SpaceX prostě PR umí:-) Trocha tajnůstkářství a je z toho takovýhle vir(v)ál :-).
Samozřejmě se už nemohu dočkat, co to bude …
Tak spekuluje se nám to sice pěkně, ale vzhledem k informaci, že dodavatelem je Northrop Grumman, půjde zkrátka o nějakou misi pod taktovkou USAF nebo jiné armádní složky. SpaceX nemá zapotřebí sám něco o svém vlastním programu tajit a nikdy to až na detaily nedělal.
Nejlogictejsi komentar. Vidim to stejne 🙂
Když je to taková levná a spolehlivá raketa tak ji budu testovat jako nosič pro jadernou hlavici 🙂
A jak znám Muska, bude to znovupoužitelná jaderná hlavice.
jasně a LZ bude v Moskvě 🙂
Na červenom námestí. Nebola by to novinka. Svojho času už sa tam pristávalo, tuším niekedy v 80-tych rokoch. Kto si to pamätá ?
pb 🙂
Myslíš toho německého pilota, co pak dostal pár let natvrdo? 🙂
Rudolfe, mě napadla gumová hlavice, víc toho poskáče 🙂
Když už tedy máme gumové projektily na rozehnání demonstrací, tak můžeme mít i gumové jaderné zbraně na ty opravdu velké nepokoje.
Teda pánové, rozdováděli jste se tu hezky. Bláznivého Mathiase Rusta dobře pamatuji. To tenkrát na generálských postech v CCCP padlo hlav. 🙂
Jsem sice stálý čtenář tohoto skvělého webu, ale do diskuse se zapojuji poprvé.
Můj komentář odpovídá datu o 202 dnů dříve nebo o 73 dnů později než dnes, ale nemůžu si pomoci.
Vysvětlení je jasné: Elon je Marťan. Důchod chce trávit na Marsu – tj. doma na Marsu! Na Zemi buduje předsunutou Marťanskou základnu a vybavení do ní si nechává posílat z domova. Maskuje to jako přistávání 1. stupně F9. Proto nejsou vždy záznamy z přistání. (Viz BulgariaSat-1), aby se něco nevhodného neprozradilo. 😉
Mise Kim Cong Dead… 🙂
To asi ne 🙂
Ja si tipnu, ze se jedna o testovani technologie a logistiky pro zcela novy pristup armady (v obecne rovine) k vynaseni nakladu na orbit. Behem dvou mesicu odstartovat je bezprecedentni skok, v porovnani s roky priprav pod taktovkou ULA. Uz X-37B byl majstrstyk, napasovat novy hw a vynest ho na orbit v terminu jaky byl, to je proste novy level. A vojakum se to libi, najednou muzou byt o rad jinde co se tyce operativnosti…
Osobni tip je, ze cilem je dostat se k realne moznosti startu do dvou tydnu od zadani.
To dava zmysel aj v kontexte toho, ze by to prinieslo dlhodoby dobry prisun zisku. Statne, resp. armadne zakazky byvaju platene lepsie ako sukromne.
…to by mimochodem znamenalo, pokud je to tak, ze ma SX uz hotovo a nebo uz na tom pracuje, aby meli pripravene adaptery na bezne typy druzicovych platforem pouzivane armadou ci zpravodjci. A tech neni zase az tak moc…
Technicky to, IMHO, možné je.
Kapacitně velmi obtížně.
Obchodně nemožné.
Jsou ve fázi, kdy mají hotový náklaďák,
a nechtějí lézt do byznysu silným výrobcům různých návěsů a nadstaveb..
🙂
Tohle prirovnani je tak sofistikovane, ze jsem ho nepochopil.
Takze ho beru jako blbost zcela mimo debatu… 🙂
Btw…
Kapacitne? Tssss… mit jeden otestovany F9 v hangaru u rampy je spis uz realita nez nemozne.
Obchodne? Tady neni ale vubec zadny problem.
No a technicky? Tady jde prave o kompatibilitu nakladu, a to je otazka adapteru, predevsim, pro dany typ platformy. Zbytek je celkem brnkacka, koneckoncu i tak naprosto nestandardni naklad jako X-37B letel bez problemu, a jeste navic s naprosto nestandardnim krytem…
Ja bych za to moc nedal ze na tom potichu pracuji uz nejakou dobu…
Kapacitně je problém vyvíjet platformy pro různé cargo. Musí finišovat s F9 block 5 a Dragonem2.
Potom je tu výzva BFR/BFS. Elon nebude tříštit síly. Platformu pro cargo dodají partneři.
I logistiku a obchod okolo.
Bohužel se tím otevírá možnost během týdnů vynést do kosmu, v případě krize, útočne systémy:-(
Obávám se ze toto bude testem takových možností.
Čína se už chystá okopírovat model SpaceX..
To je prave chybna uvaha, neni potreba vyvijet pro kazde cargo extra adapter (jak si prekladam to vase platforma), protoze je to porad stejne, jen se to lisi v ramci rady pouzivane stavebnice. A tech neni mnoho. A o tom je presne muj prispevek.
Pri štúdiu dokomentu od FCC mňa zaujali tieto dva dátumy.
Requested Period of Operation
Operation Start Date: 11/10/2017
Operation End Date: 04/10/2018
Takže sa bude jednať podľa všetkého o dlhodobý test.
Použitjú sa dve frekvencie
Action Frequency Station Class Output Power/ERP Mean Peak Frequency Tolerance (+/-) Emission Designator Modulating Signal
Modified 2090.00000000- MHz FX 0.600000 W 3.000000 W P 0.00025000 % 800KG1D 600 kbps
Action Frequency Station Class Output Power/ERP Mean Peak Frequency Tolerance (+/-) Emission Designator Modulating Signal
New 2090.00000000- MHz FX 3.000000 W 5400.000000 W P 0.00022500 % 800KG1D 600 kbps
Môj typ by bol, že súčasťou nákladu,alebo primárny náklad bude slúžiť pre testovanie komunikácie v rámci ich projektu globálneho internetu. Pre test telemetrie by im stačil kratší časový úsek/jedine, že by plánovali testnúť prenášať dáta pri pokusnom pristátí druhého stupňa a ten by nešiel dolu ihneď,alebo by sa tie testy mali opakovať…..posledná aj keď asi menej pravdepodobná možnosť by mohla byť iná úloha globálneho systému družíc a to k prípadnej mobilnej komunikácii ako „náhrada“ alebo doplnenie BTS a zo SpaceX by sa mohol stať globálny mobilný hráč/ten dlhodobý zisk/, samozrejme pri použitých frekvenciach nepoužitelné v budovách,ale niečo ako systém OnStar pre vozidlá alebo námornú a leteckú dopravu by vedeli obslúžiť…môj typ je teda testovanie komunikácie, otázka za akým účelom, či testy súvisiace z druhým stupňom alebo internetom od SPX……tiež ma napadol test a prvý let block5/tiež by súvisel s info o dlhodobom zisku/….viem, viac otázok ako odpovedí…
Pokud to chápu správně, tak ten dokument není zaměřen na komunikaci samotné družice, ale pouze nosné rakety pro start a přistání a to dlouhé okno je pro možnost odkladu.
Asi máte v tomto pravdu, je tam písaný účel, že to má byť ako uplink pre proces prípravy pred štartom/menej ako 5 min/ a následne ako spojenie pri pristátí. Len ma prekvapila použitá frekvencia 2GHz a 4GHz a rýchlosť prenosu „len“ 600kbs…2GHz je pásmo pre Mobile-Satellite Service (MSS). Tak z toho som vychádzal, že by mohli testovať komunikáciu z LEO. Tak nič 😀 Vďaka za odpoveď.
Rádo se stalo. 😉 Všichni tady více či méně spekulujeme a jde nám o to, dobrat se co nejblíže k pravdě. 🙂
Tak potom je mojím typom Falcon 9 Block 5 viz. info http://spacenews.com/spacexs-final-falcon-9-design-coming-this-year-two-falcon-heavy-launches-next-year/ že Block 5 by mal začať lietať koncom roka, čo by cca zodpovedalo. Tiež by to znamenalo do budúcna zvýšiť prevádzkový zisk a zabezpečiť dlhodobý príjem. Inak pokiaľ by SpaceX začala okrem internetu poskytovať aj TV prenos a hlasový prenos, bol by to určite veľmi zaujímavý dodatočný príjem…TV 21 storočia bude viac o obsahu ako o konkrétnych staniciach/TV on demand,alebo obdoba/ a mať jedno zariadenie na TV,internet a hlas kdekoľvek na svete by bol zaujímavý produkt o ktorý by bol určite záujem.
OT: tiež to máte niektorý tak, že ste začali dbať o svoje zdravie, kvôly tomu, aby ste sa dožili revolúcie v kosmonautike/ pristátie na marse a ďalšie mílniky/? Mojej žene vravím, že sa musíme obaja dožiť vysokého veku, aby sme mohli tieto veci sledovať a možno príde ešte doba za naších životov, kedy sa aj na to LEO pozrieme….určite to nebude lacná záležitosť, ale verím, že veľa z nás tu na webe by sme radi takú vec aspoň raz v živote skúsili….kludne aj suborbitálny let v rámci BFR/v cene tej letenky 😀 /…dúfam len, že ľudstvo nepohltia iné „problémy“, zámerne nemenujem, to nieje cieľom aby sa debata obrátila týmto smerom. Mám rád tunajšie osadenstvo, diskusie sú stále na vysokej úrovni a príspevky niektorých diskutujúcich čítam rovnako rád, ako články samotné….vďaka Páni, zlepšujete môj život…
Bohužel ten článek je starý – Block 5 poletí až příští rok a odbude si premiéru při prvním letu nepilotovaného Crew Dragonu.