sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Poslední dny sondy Cassini

    Jednou z největších kosmonautických událostí roku bude řízený zánik americké sondy Cassini v atmosféře Saturnu. Do 15. září již nezbývá mnoho času a proto je čas podívat se trochu detailněji na to, co přesně bude zániku předcházet. Rozhodli jsme se tedy, že pro Vás přeložíme infografiku, kterou NASA při této příležitosti zveřejnila na internetu. Je na ní krásně vidět, jakou roli bude při zániku hrát saturnův měsíc Titan, nebo kdy se můžeme těšit na přijetí úplně posledních fotografií od této úžasné sondy.

    Poslední dny sondy Cassini.
    Poslední dny sondy Cassini.
    Zdroj: https://www.nasa.gov

    Zdroje informací:
    https://www.nasa.gov/

    Zdroje obrázků:
    http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/151/590x/cassini-saturn-795114.jpg

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    10 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Jirka Hadač
    Jirka Hadač
    7 let před

    Tak mě napadá, předpokládám, že hlavně bude při online přenosu posílat telemetrii. POkud fotky, tak asi v malém rozlišení, ať to stíhá poslat, protože si myslím, že v souboji kvalita vs kvantita bude lepší kvantita.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  Jirka Hadač

    Jak se píše v článku, poslední fotky sonda pořídí několik dní před zánikem a odešle je předtím, než se nakonfiguruje na odesílání dat v reálném čase. To znamená, že při zániku bude posílat kromě telemetrie i měření vědeckých přístrojů, ale fotky ne.

    Kenny007
    Kenny007
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Přesně, telemetrie poskytne mnohem cennějších poznatků než pár snímků s mizerným rozlišením, které by stačila v online režimu odeslat.

    Jirka Hadač
    Jirka Hadač
    7 let před
    Odpověď  Kenny007

    Však jo, já si to přečetl důkladně, ale pak sem se při psaní komentáře nechal unést a po reakci Dušana Majera sem se zastyděl a zavřel okno s tímhle serverem 🙂 a až teď sem se přihlásil.

    scimani
    scimani
    7 let před

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, jestli bych mohl použít váš obrázek do mého článku. Chápu, že jste si ho vy sami počeštili, takže pochopím, pokud ne. Přeji pěkný den.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  scimani

    Hezký den, samozřejmě s tím nemám sebemenší problém. Právě naopak, děkuji Vám za zájem!

    scimani
    scimani
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Děkuji moc, akorát se divím, že jste za to rád 🙂 Ale pravdou je, že je to asi něco jiného, když se někdo zeptá a ne to vidět někde jinde bez dovolení 😉

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  scimani

    I kdybyste se nezeptal a já to někde viděl, tak bych měl radost. Těšilo by mne, že čas, který jsem tomu věnoval, nebyl zbytečný, že je ten obrázek užitečný, líbí se lidem a že pomáhá šířit informace o kosmonautice.

    Bill
    Bill
    7 let před

    To Dušan Majer: Toto teď nebylo jen o kosmonautice… děláte svět lepším. Díky. 🙂

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  Bill

    Děkuji za pochvalu 🙂

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.