Zásobovací loď Progress dnes ráno během tříminutového zážehu pozvedla orbitu ISS. Stanice byla zrychlena o 0,35 m/s.
27. srpna 16:23
SEOPS
Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.
Jak dlouho takový zážeh trvá a o kolik m/km stanici zvedne?
Tahle zpráva není zase tak dlouhá, aby se nedala přečíst celá. Jednotku m/km neznám, ale asi jste myslel m/s. Dovolím si zprávu zkopírovat a tučně v ní vyznačím důležité údaje. 😉
Zásobovací loď Progress dnes ráno během tříminutového zážehu pozvedla orbitu ISS. Stanice byla zrychlena o 0,35 m/s.
Omlouvám se, nevšiml jsem se slova „tříminutový“.
Tím o kolik stanici zvedne, jsem měl na mysli rozdíl mezi apsidami před a po zážehu – jako o kolik metrů (či kilometrů) zážeh zvedne oběžnou dráhu ISS. 🙂
Aha, tak to potom ano, koukám, že kolega byl už s odpovědí rychlejší. 😉
Průměrná výška ISS povyrostla o asi půl kilometru.
Díky 😉
Dovolím si zjednodušený výpočet. Udává li se denní pokles stanice něco mezi 50-100 m/den, tak mi to vychází, že si vykompenzovala ztrátu výšky za posledních 10-20dní. Ale co si to teď tak studuju, tak se občas dělají kratší zážehy, semtam delší. Zajímavé.
http://www.heavens-above.com/IssHeight.aspx
Protože některé reboosty mají kromě kompenzace poklesu ISS ještě další účel: upravují její oběžnou dráhu pro přilétající vozidla. Tento konkrétní zážeh v kombinaci s tím předchozím 9. srpna 2017 nastolil potřebné podmínky pro přistání ISS 50S (3/9) a setkání s ISS 52S (12/9).
Zase jsem se dověděl něco nového, díky.
Benedikte, jojo, to vše mě napadlo až když jsem to odeslal ten příspěvek. Si vybavuju z různých článků, že při stavbě stanice a startech shuttle nejen že nezvedali dráhu, ale dokonce snižovali, aby tam shuttly s těžkým nákladem vyšplhaly.