sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nová generace atomových hodin

Minulý měsíc přinesl velký pokrok v rámci přípravy prvního exempláře nové generace atomových hodin. zařízení Deep Space Atomic Clock bylo připojeno k družici Orbital Test Bed (OTB-1), na jejíž palubě se vydá na oběžnou dráhu. Ke startu by mělo dojít na konci letošního roku a nosičem má být Falcon Heavy od SpaceX – nejedná se přitom o jeho premiéru, ale až o druhou misi. Atomové hodiny postavila kalifornská Jet Propulsion Laboratory a 17. února se citlivý hardware spojil se satelitem v montážní hale společnosti  Surrey Satellite Technology v coloradském městě Englewood.

Atomové hodiny, přijímač GPS, Ultra-stabilní oscilátor tvoří základ Deep Space Atomic Clock.
Atomové hodiny, přijímač GPS, Ultra-stabilní oscilátor tvoří základ Deep Space Atomic Clock.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přehled o správném čase je kritickým faktorem při navigaci kosmických sond a jeho význam ještě vzroste u budoucích misí, které zamíří ještě dále. Nové hodiny na bázi rtuťových iontů mají být menší, lehčí a o dvě úrovně přesnější, než jakékoliv atomové hodiny, které se kdy dostaly do vesmíru. V současné době se používá tzv. dvoucestná metoda, kdy pozemní anténa vyzkouší „ping“ – pošle na sondu signál, který se hned vrátí a měřením času, který uplynul od odeslání do přijetí se vypočítá vzdálenost. Navigační týmy pak mohou tyto údaje použít pro určení dráhy kosmické sondy, případně pro naplánování korekčních zážehů.

Nové hodiny oproti tomu použijí pouze jednosměrnou cestu. Systém totiž nebude potřebovat posílat signál zpět na Zemi. Měření se budou provádět přímo na palubě, přičemž údaje zpracuje palubní navigační systém, který sám určí dráhu letu a rozhodne se, zda jsou potřeba korekce směru. Nemusí přitom jít jen o nepilotované sondy. I budoucím astronautům se bude hodit, když budou moci snadno a rychle určit svou pozici a rychlost, kdykoliv budou potřebovat.

Usazování Deep Space Atomic Clock na družici Orbital Test Bed (OTB-1)
Usazování Deep Space Atomic Clock na družici Orbital Test Bed (OTB-1)
Zdroj: https://www.nasa.gov

Nový systém zároveň odlehčí anténovému systému Deep Space Network, který zajišťuje komunikaci se sondami mimo zemské gravitační pole. Díky tomu bude moci anténa obsloužit více sond. Deep Space Atomic Clock zároveň slibuje vylepšení a zpřesnění radiových měření, která používají vědci k mapování gravitačního pole planet a zkoumání jejich atmosfér.

Samotný satelit OTB-1 si zaslouží pozornost i z jiných důvodů. Mají se na něm totiž testovat nové technologie, které by mohly být brzy nasazeny do ostrého provozu a které mohou rozšířit schopnosti nepilotovaných průzkumníků sluneční soustavy.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://space.skyrocket.de/
https://directory.eoportal.org/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dsac_main.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dsac_photo2.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dsac_photo3.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
7 let před

Jak velký je ten satelit a kam poletí, že musí použít Falcon Heavy?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kamil

Satelit bude poměrně malý (150 kg), ale na FH rozhodně nepoletí sám, právě naopak. Na palubě budou i další družice – DSX , FORMOSAT 7A, 7B, 7C, 7D, 7E, 7F, GPIM, FalconSat 6, NPSat 1, Oculus-ASR, Prox 1, LightSail B, ARMADILLO, FalconSat 7, TBEx A, TBEx B, Prometheus 2.2, Prometheus 2.4, Prometheus 2.5, Prometheus 2.6, Prometheus 2.7, Prometheus 2.8, Prometheus 2.9, Prometheus 2.10, PSat 2, BRICSat 2, TEPCE 1, TEPCE 2, CP 9 (LEO), StangSat, DOTSI, CNGB.

ventyl
ventyl
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Toto si uz ziada skupinovu zlavu 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

A jak tedy budou nové hodiny pracovat? Když se prodleva signálu měří na stejných hodinách, tak tam je to dané. Ale když dorazí signál do hodin na sondě, tak ta si to přebere jak? Snad by musela znát vzájemnou rychlost a polohu Země a sama sebe….? A to právě musí zjistit podle toho signálu….. Pochopitelně mi zase něco uniká 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Zatím jsem nenašel přesný popis systému, ale napadá mne, že se možná využije modulace signálu.

walkeer
walkeer
7 let před
Odpověď  Spytihněv

predpokladam, ze pozemni stanice posle kratky puls obsahujici aktualni cas a kdyz tento signal sonda prijde, spocita casovy posun a tim urci vzdalenost

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  walkeer

To zní velmi logicky.

Cx
Cx
7 let před
Odpověď  walkeer

Ten „puls“ půjde pravděpodobně z více míst na Zemi najednou a díky tomu to jde spočítat přesně. Takhle funguje třeba i NTP protokol.

MichaelM
MichaelM
7 let před

Měl jsem otázku (a co nato jiné hodinky ve vesmíru) ale docela dobrou odpověd jsem už našel v tomto dokumentu, strana 9:

https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/tely_dsac.pdf

Zajímavá je také strana 6 o měření gravičních slapových sil na Europě.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  MichaelM

Díky!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.