sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA souhlasí se soukromou přechodovou komorou

Mezinárodní vesmírná stanice je bezesporu unikátním projektem, který umožňuje provádět široké spektrum vědeckých výzkumů. Kromě jiného ale slouží i jako nenapodobitelný inkubátor nových technologií, které by se jinak prosazovaly jen komplikovaně. ISS se například používá k vypouštění malých družic, takzvaných cubesatů. NASA se nyní rozhodla tuto spolupráci rozšířit, když přijala návrh firmy NanoRacks, která by ráda vyvinula první přechodovou komoru, která bude financována z komerčních zdrojů. O tomto plánu jsme psali už zhruba před rokem, ale nyní se projekt přesouvá mnohem blíže k realizaci.

„Chceme využít kosmickou stanici k širšímu zapojení soukromého sektoru. Chceme aby se vesmír začal využívat novým způsobem, který by mohl vytvořit úplně novou etapu vědeckého výzkumu, technologického vývoje a pilotované i nákladní dopravy,“ představuje si Sam Scimemi, který v hlavním ředitelství NASA plní funkci ředitele divize ISS a dodává: „Věříme, že tato přechodová komora umožní širší komunitě provádět experimenty a zároveň i vyvinout nové vesmírné příležitosti pro soukromý sektor.“

Umístění soukromé přechodové komory na modulu Tranquility.
Umístění soukromé přechodové komory na modulu Tranquility.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zájem o vypuštění cubesatů a dalších malých družic v průběhu času roste a firma NanoRacks by je chtěla vypouštět z ISS. Jejich navrhovaná přechodová komora má navíc umožnit podporu různých externích nákladů. Šestého ledna firma oznámila, že navázala partnerství se společností Boeing, která by měla komoru vyvinout. NASA přitom už dříve vydala souhlas, aby byla komora připojena k ISS a byla používána pro komerční zakázky, výzkum a technologické demonstrační mise.

Komora by se na stanici měla dostat na palubě zatím nespecifikované soukromé lodě v roce 2019. Vzhledem k technologickému řešení lodí a rozměrům kabiny se dá očekávat využití služeb SpaceX. Komora se má připojit k modulu Tranquility, ke kterému je momentálně připojen i jiný soukromý projekt – nafukovací modul BEAM od firmy Bigelow.

P.S. V našem starším článku najdete detailní popis celé přechodové komory od NanoRacks.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss_nanoal.4k2_nr.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss_nanoal.4k3_nr.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Peter P
Peter P
7 let před

Chapem vyznam malych druzic, na druhu stranu sa mi trochu zda, ze male druzice sa daju vypustat aj inym sposobom, napriklad ako sekundarny naklad. Dostat ich na stanicu a potom komplikovane presuvat az do prechodovej komory je ako praca trochu naviac, ale asi to ma vyhody.

Nevie nahodou niekto ako je zabezpecene aby male druzice nezaplavili obeznu drahu? Asi nemavaju palivo naviac aby sa dostali do nizsich vrstiev, cize asi sa rovno posielaju na koliznu drahu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Peter P

Posádka na stanici může před vypuštěním udělat inspekce a podobně. Navíc když je v zásobovací lodi místo, tak proč ne. Cubesaty toho moc nezaberou.
Co se týče dráhy, tak družice vypuštěná z ISS zanikne zhruba po roce, takže zamoření oběžné draze nehrozí. 🙂

Fantasta
Fantasta
7 let před

Pardón, tomu nerozumím. Po roce zanikne z orbity cca 400 km? Zabrzdí jak? O atmosféru to za rok nestačí, nebo ano?

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  Fantasta

Skutočne cubesat zabrzdí o zbytky atmosféry a je to kvôli tomu že ľahký objekt má menšiu hodnosť a netreba mu toľko pomáhať ako ťažšiemu.

Fantasta
Fantasta
7 let před
Odpověď  Samo

Menší hmotnost jistě, ale taky velmi malou plochu , to pak trefí mnohem méně molekul vzduchu. Přidejte ještě něco… 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Fantasta

Psal jsem zhruba po roce, což může být půl roku, nebo klidně dva roky – záleží na aktivitě Slunce a na tom, jak je zemská atmosféra nafouknutá. Doporučím Vám tenhle obrázek, který ukazuje, jakou „životnost“ mají konkrétní cubesaty na různých oběžných drahách.comment image

Fantasta
Fantasta
7 let před
Odpověď  Fantasta

ISS má hmotnost cca 450 tun, jen obytný prostor má cca 900 m3, tedy 1litr stanice cca 500 g. To má běžný cubesat víc. Nepočítal jsem ohromnou plochu sol.panelů.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Fantasta

Jde o poměr plochy a hmotnosti. Objem nehraje roli. ISS krouží kolem Země tak, aby se optimalizoval odpor atmosféry s přihlédnutím k zisku energie ze solárních panelů. Vzhledem k hmotnosti, by na tom stanice měla být o dost lépe než cubesat. Některé cubesaty mají také rozkládací solárních panely.

Ketivab
Ketivab
7 let před
Odpověď  Fantasta

Ještě bych připomněl, že ISS přibližně jednou za 1 až 2 měsíce zažehne trysky na modulech Zarya/Zvezda nebo na Progressech, aby si udržela svou dráhu. Zážeh zvedne stanici průměrně asi o 1-2 km.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Ketivab
Fantasta
Fantasta
7 let před
Odpověď  Fantasta

Děkuji za graf, chvíli jsem se brouzdal po stánkách a je to skutečně tak : 1/2 až 2 roky a pak konec.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Fantasta

Rádo se stalo.

Dan
Dan
7 let před
Odpověď  Fantasta

To je přece klasický případ zákona třetí mocniny. Průřez roste s plochou, hmotnost s objemem. Mravenec, shozený z letadla také získá docela malou mezní rychlost, i když ma zanedbatelný průřez a dopad přežije.

Milanek
Milanek
7 let před
Odpověď  Fantasta

jak na to koukám je to cca kilometr za měsíc – tzn. 12 za rok – kolik to cca stojí paliva udržet těch 450tun rok nahoře? kdesi jsem Četl že se na udržení dráhy plánoval experimentální iontový pohon, to definitivně padlo ?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Milanek

Ne přímo iontový, ale VASIMR, což je de facto magneticko-plasmatický motor. Opravdu se o jeh použití uvažovalo, ale momentálně je již několik let ticho po pěšině. je to nová technologie, která ještě potřebuje vypilovat.
K první části otázky – tady jsou poslední Progressy (právě ty vozí palivo) a u každého je uvedeno, kolik paliva dovezl:

Progress M-25M – 880 kg
Progress M-26M – 435 kg
Progress M-27M – 494 kg
Progress M-28M – 520 kg
Progress M-29M – 350 kg
Progress MS-01 – 718 kg
Progress MS-02 – 540 kg
Progress MS-03 – 705 kg

Tetragramat
Tetragramat
7 let před
Odpověď  Fantasta

Podle informací na http://www.adastrarocket.com/aarc/Publications probíhá vývoj a testování nové verze VX-200SS ve spolupráci s NASA.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Fantasta

Ale hmotnosť rastie s 3-ťou mocninou rozmerov
a plocha iba s 2-hou mocninou.
Teda hmotnosť rastie omnoho strmšie ako plocha.
pb

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.