sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nafukovací modul snadno a přehledně

Pokud se vše podaří, vydá se už zítra k Mezinárodní vesmírné stanici kosmická loď Dragon. Jejím asi nejsledovanějším nákladem bude nafukovací modul BEAM, který se ve druhé polovině měsíce připojí ke stanici, aby se v polovině června nafouknul, čímž začne dvouletá zkouška, při které se bude studovat, jak si modul vede. V dnešním článku Vám přinášíme povedenou infografiku, která jednoduchou formou seznamuje veřejnost s tímto novým typem kosmické techniky, který má před sebou slibnou budoucnost. Jelikož byla grafika v angličtině, rozhodli jsme se ji pro naše čtenáře přeložit.

Tento článek cílí především na čtenáře, kteří se v kosmonautice teprve rozkoukávají. Odborníci, kterých na náš web chodí nemálo, v něm zřejmě nic nového nenajdou, ale i tak si myslíme, že je čas od času vhodné naservírovat do článku známé informace v graficky povedeném kabátě.

Infografika o nafukovacím modulu BEAM
Infografika o nafukovacím modulu BEAM
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Dušan Majer

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/research/experiments/BEAM1.jpg
http://www.nasa.gov/…/beam_infographic_20160406_lowres.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
peter
peter
8 let před

otázka,..po dvoch rokoch, čo s ním bude? nechajú ho pripojený a začnú reálne používať, alebo ho nejako zlikvidujú? Alebo sfúknu, a zanikne až spolu s ISS ?

Daniel Heřt
8 let před

Zatím je v plánu ho jednoduše odpojit a nechat shořet v atmosféře. Ale není vyloučené, že v průběhu těch 2 let přijde NASA s návrhem aby se modul použil například pro skladování, pokud se osvědčí.

peter
peter
8 let před
Odpověď  Daniel Heřt

Vďaka za odpoveď, to ale znamená, že ho robotickou rukou odpoja a pustia len tak popri stanici, kým samovoľne neklesne? Alebo existuje nejaký systém, ktorý ho dostane na bezpečnú vzdialenosť? Hm, aj ma napadá, že po odpojení, by mohla stanica zvýšiť orbitu, je to nejako takto?

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  peter

Robotickou rukou modulu udělí nějakou malou rychlost proti směru pohybu stanice. Bohatě to stačí, protože tím je zajištěno, že odhozený modul bude mít nižší dráhu (i když jen o pár metrů), Zemi tím pádem oběhne rychleji a už se se stanicí nepotká. Odhodit ho v okamžiku, kdy je stanice nejníž a pak ji posunout na vyšší dráhu, ale není úplně od věci, protože modul pak zanikne dřív.
Jinak si nejsem jistý, jestli je normálně obyvatelný se vším všudy. Světlo a klimatizaci mít asi bude, ale nějaké úchyty na laboratorní zařízení, elektrické přípojky pro ně a podobně tam možná nejsou. Jako sklad by samozřejmě použít šel a místa na orbitě není nikdy dost.
Zajímalo by mě, jestli ho budou plnit odpadem už při průběžných kontrolách nebo ho nacpou až těsně před odhozením 🙂

zvejkal
zvejkal
8 let před

Tomuto fandim. Je to tak jednoduche a pritom perspektivne riesenie mnozstva problemov… A sucasne technologie uz dovoluju nieco take zrealizovat.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.