sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak přistálo Philae

Pravděpodobná orientace pouzdra Philae

Ačkoliv se to skoro nezdá, tak dnes je to přesně rok od chvíle, kdy evropský modul Philae dosedl jako první lidmi vyrobený stroj na povrch jádra komety. při této příležitosti vzniklo video, které ukazuje, jak přesně přistání probíhalo. Až doposud totiž jakákoliv vizualizace založená rekonstrukci skutečných dat chyběla a věděli jsme jen, že došlo k několika odrazům. Nyní můžeme konečně vidět, jaké odrazy potkaly lander během zhruba dvouhodinové fáze mezi prvním kontaktem s lokalitou Agilkia a uvíznutím v oblasti Abydos.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/12/AGU14_Philae_orientation.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Čech
9 let před

Klobouk dolů před inženýry, že to Philae relativně v pořádku přežilo.

hansnasa
hansnasa
9 let před

Ví se vůbec proč selhaly ty harpuny pro přistání,nějak si na to nemohu vzpomenout.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  hansnasa

Ukázalo se totiž, že střelná bavlna po pobytu ve vakuu ztrácí své potřebné vlastnosti. No a právě střelná bavlna měla aktivovat všechny kotvící mechanismy – přítlačnou trysku i harpuny.

ElCosmosCZ
ElCosmosCZ
9 let před

Zkrátka, všechno zlé je k něčemu dobré. 😉

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Tak to jsem nevěděl, že oblast definitivního dosednutí Philae byla kreativně pojmenována po egyptském hřbitově-Abydos. Ona vůbec celá mise se točí kolem Egypta. Rosettská deska, chrám Philae, ostrov Agilkia…. Moc pěkné.

zvejkal
zvejkal
9 let před

Docela drsne….

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Ten autentický zvuk prvního dopadu je podobně fascinující jako svist větrů v atmosféře Titanu, kterou nám zprostředkoval Huygens při sestupu. Ale jak ten zvuk v případě Philae vznikl? Mikrofon by byl ve vakuu k ničemu. Možná nějakým přenosem vibrací do kontrukce?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak, detailněji je to rozebráno v tomto článku: https://kosmonautix.cz/2014/11/pristani-na-komete-na-vlastni-usi/

Pája
Pája
9 let před

Překvapilo mě, jaké dělala sonda kotrmelce a výkruty po prvním odrazu a pak zase dopadla zrovna na nožičky, aby se podruhé odrazila a už bez kotrmelců.

Evžen111
Evžen111
9 let před

výborná animace. jsem také překvapený množstvím kootrmelců a veletočů. Po tom všem je docela zázrak, že sonda vůbec dopadla na povrch tak, že mohla vysílat.
E

vedator
vedator
9 let před

Takto nejako si predstavujem zakladny vyskum.

Sklanam klobuk pred ESA aku dobru reklamu robi vede a kozmonautike od zaciatku tejto misise (http://sci.esa.int/where_is_rosetta/) az dosial (popularno-naucne videa).

Co sa tyka videa, je stastim, ze sa Philae, pri tolkych kotrmelcoch, nerozbilo pri pristati.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.