sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Už zítra Cassini prolétne výtryskem

Je to pěkná náhoda – zítra, tedy 28. října slaví Česká republika významný svátek. Mnoho milionů kilometrů od našeho státu i od naší planety dojde také ke sváteční události – americká sonda Cassini vykoná dosud nejhlubší zanoření do výtrysků (48 km nad povrchem), které se objevují nad jižním pólem ledového měsíce Enceladus. Ten by podle dosavadních zjištění mohl mít podmínky umožňující vznik jednoduchých forem života. Když se Cassini stavěla, nikdo nečekal, že bude jednou plnit takové úkoly. Palubní přístroje nikdy nebyly konstruovány na to, aby hledaly život a proto to od nich nemůžeme čekat.

Přesto nám tato data mohou pomoci – Cassini by měla určit složení těchto výtrysků, přičemž se změří především na hledání uhlovodíků – například metanu. Ty by mohly být velmi zajímavým ukazatelem, který může výrazně napovědět při určování, zda na tomto malém světě jsou podmínky pro život, či nikoliv. Odborníci ale už nyní upozorňují, že rozhodně nemůžeme čekat výstupy hned. Nikdo se nechce ukvapit, proto si budeme muset počkat několik měsíců, než se všechno podaří důkladně analyzovat.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://imagecache.jpl.nasa.gov/images/640×350/cassini20151026-640-640×350.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Měl jsem za to, že vůbec nejbližší průlet 9.10.2008 ve vzdálenosti 25 km byl také nad jižním pólem.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, ale nikoliv přes výtrysky. Nejedná se o nejnižší průlet vůbec, ale o nejhlubší zanoření do výtrysků.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Rozumím. Cílený vlet do aktivního výtrysku. V roce 2008 by bylo ještě brzy riskovat případné poškození.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Když jsme u toho Saturnu. Největší přiblížení Cassini k Titanu. Mám svůj názor, ale někdy je to uváděno k vrstvě oblačnosti, jindy k povrchu, jindy jen tak bez ničeho… Tak mě zajímá, jestli se budeme shodovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Já myslím, že nejbližší průlet byl 7. dubna loňského roku, kdy došlo k přiblížení na 963 km.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Můj názor byl tento T-70 z 21.června 2010 http://saturn.jpl.nasa.gov/mission/flybys/titan20100621/

Je tam uvedeno, že je nejbližší, ale nebyl jsem si jist, jestli to platilo jen momentálně, nebo absolutně. Každopádně bližší už jsem nenašel. A zdá se, že těch 880 km je míněno opravdu k povrchu. Takže asi musela proletět zbytky atmosféry.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Jo, asi máte pravdu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.