sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kamery pro OSIRIS-REx jsou připravené

Příprava na vypuštění americké sondy OSIRIS-REx (plánovaný start září 2016) úspěšně pokračuje. Před pár dny dorazily do střediska společnosti Lockheed Martin, která zodpovídá za stavbu letového exempláře tři cenné zásilky. Jde o kamery, které budou sondě sloužit jako oči. Tyto přístroje vznikly na Arizonské Univerzitě. Díky systému OCAMS (OSIRIS-REx Camera Suite) budou odborníci sledovat přibližování sondy k cílovému asteroidu 101955 Bennu, s jejich pomocí budou odborníci studovat povrch tohoto asteroidu a ze snímků vyberou i místo pro odběr vzorků. Kamery jsou sice fyzicky tři, ale při misi budou spolupracovat jako jeden celek, který bude poskytovat globální data o cílovém asteroidu.

Kamerový systém OCAMS během zkoušek na testovacím stole
Kamerový systém OCAMS během zkoušek na testovacím stole
Zdroj: https://www.nasa.gov

Největší z kamer nese jméno PolyCam. Ta začne snímkovat asteroid ze vzdálenosti 2 milionů km. Jejím dalším úkolem bude pořizování detailních snímků z plánované oblasti odebírání vzorků.
MapCam se zaměří na okolí asteroidu, kde bude hledat malé „satelity“, tedy drobnější materiál v blízkosti asteroidu 101955 Bennu. Kromě toho dokáže pořizovat barevné snímky. Právě z jejích dat budou pocházet důležité údaje pro vznik topografické mapy asteroidu.
SamCam bude mít za úkol mapovat blízké snímání odebraných vzorků a přímou lokaci celého experimentu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://cdn.phys.org/newman/gfx/news/2015/osirisrex.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/osiris-rex-ocams-suite.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

OSIRIS REx poletí k Bennu. To víme už teď. Jen ta Hayabusa zatím k obyčejnému shluku čísel a písmen 🙂 V listopadu bychom ale snad už měli znát jméno. Jsem zvědav, co Japonci vyberou.

Steve
Steve
9 let před

Na kosmické sondy by se měly umísťovat opravdu kvalitní profesionální kamery. Je ale s podivem, že dnes koupíte slušnou domácí kameru, která zvládá Full HD rozlišení doslova za pakatel a ESA umístila na Rosettu zřejmě jen černobílou kameru, protože nikde na netu jsem nenašel jediný barevný snímek komety Čurjumov-Gerasimenko !! Tak astroid chtějí teď natočit v barvě, ale kometu pořídili černobíle a to v 21.stol. Přičemž barevně fotit dokázali fotit už někdy kolem r. 1910 !

Steve
Steve
9 let před
Odpověď  Steve

Zadejte si „colour photo 1910“ do Google a uvidíte sami, a v r. 2014 vyfotí vědci kometu černobíle. Mars i teď mnohem vzdálenější Pluto vyfotili Američané barevně. Vědci z Esa asi šetří.

Honza
Honza
9 let před
Odpověď  Steve

Ono to snímání není taková sranda. Skutečně kvalitní kamery jsou jednak drahé, a jednak opravdu náročné. Jakous takous představu mám jen z pozemských aplikací vyžadujících vysokou citlivost, předpokládám, že ve vesmíru to bude ještě daleko komplikovanější kvůli pracovním teplotám a kosmickému záření, navíc bych čekal, že kromě citlivosti budou potřebovat i velký dynamický rozsah. Černobílé kamery jsou pro podobné účely obvykle vhodnější. A navíc se taky musí šetřit přenosovými kapacitami, jestli jste někdy viděl přenosové rychlosti z kosmických sond, jistě chápete, že třeba natočit HD video by bylo vysloveně kontraproduktivní. Prostě se musí hledat kompromis mezi tím, co je možné, co je potřeba, co má vůbec smysl a co se dá vyrobit a zaplatit. A barevná kamera těmito kritérii prostě kolikrát neprojde.

Steve
Steve
9 let před
Odpověď  Steve

*asteroid

Westik
Westik
9 let před
Odpověď  Steve

Jestli to nebude tím, že kometa je prostě z větší části šedá. Já teda našel během 20 sekundového hledání toto: http://vesmir.stoplusjednicka.cz/barevne-filtry-odhaluji-led-na-povrchu-komety-67pchuryumov-gerasimenko

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Není možné posuzovat kosmickou techniku podle soudobých kritérií. Počítejte se mnou – Rosetta startovala v roce 2004. Předtím se několik let stavěla. Než se začala stavět, musely se udělat projekty, které velmi přesně specifikovaly použitý hardware. Pokud si k tomu přidáme, že do kosmu se vždy posílá ozkoušená, spolehlivá technika, která je navíc odolná nejen proti střídání teplot, ale kosmickému záření, poznáme, že v době, kdy vznikaly projekty pro Rosettu moc na výběr nabylo a rozhodně se to nedá srovnávat s aktuálním stavem spotřební elektroniky. Rosetta ale disponuje několika filtry, které jí umožňují pořizovat také barevné snímky. Ale pro vědecké účely jsou vhodnější monochromatické fotky.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Steve

Problém barevných kamer je jejich výrazně nižší citlivost. V principu nejde o nic jiného než o černobílou kameru s trojnásobným rozlišením a filtry na příslušných subpixelech. Připravit se o možnost použít kameru bez filtru, je prostě plýtvání. Kamery na vesmírných sondách mají především za úkol měřit a ne posílat hezké fotky. Pro měření se i na zemi používají téměř výhradně černobílé kamery (a rozhodně ne levné). Proč? U barevného čipu je velmi obtížné zaručit, že bude na všech pixelech správná citlivost i správný barevný filtr. Pokud máte barevné fotky z vesmíru, jde většinou stejně o černobílou kameru a o dobarvení buď za pomoci složení z několika snímků s různými filtry nebo dokonce pomocí dat z jiného zařízení jako je spektrometr, který umí měřit barvy daleko lépe než jakákoli existující barevná kamera.

Jaroslav.Alois
Jaroslav.Alois
9 let před

Je někde letový plán mise ?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jaroslav.Alois

Start v září 2016. O dva roky později přílet k cílovému asteroidu, mapovací fáze trvající cca. 500 dní – snímky z výšky 5 kilometrů. Během toho odběr vzorků v září 2019. Přistání návratového pouzdra na zemi v září 2023.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.