sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropsko-japonský průzkumník Merkuru se zdrží

Včera jsme Vás informovali o nezadržitelně se blížícím konci americké sondy MESSENGER, která už čtyři roky pracuje na oběžné dráze planety Merkur. Dnes se podíváme do budoucnosti. Evropská a japonská kosmická agentura totiž už několik let chystají společnou misi Bepi-Colombo, která měla k Merkuru vyrazit v roce 2016. Kvůli zpoždění v dodávce se ale nyní start přesouvá na začátek roku 2017. BepiColombo se skládá ze tří částí – evropské sondy Mercury Planetary Orbiter, japonské sondy Mercury Magnetospheric Orbiter a společného přeletového modulu, který je vybaven iontovými motory.

Nové startovní okno se otevírá 27. ledna 2017 a trvá jeden měsíc. Původně se počítalo se startem v červenci roku 2016. Pokud by došlo k dalším odkladům, nabízí planetární mechanika další možnost ke startu v polovině roku 2017. Mise BepiColombo odstartuje na raketě Ariane 5 a bude cestovat meziplanetárním prostorem sedm let. K Zemi se vrátí v červenci 2018 a následovat budou dva gravitační praky u Venuše – září 2019 a květen 2020. Nakonec bude obě sondy (stále pevně spojené s přeletovým stupněm) čekat pět průletu kolem Merkuru. 1. ledna 2024 by měly sondy vstoupit na různé oběžné dráhy kolem planety, kde budou pracovat minimálně rok.

Evropská sonda  Mercury Planetary Orbiter  (nahoře) a japonská  Mercury Magnetospheric Orbiter (dole)
Evropská sonda Mercury Planetary Orbiter (nahoře) a japonská Mercury Magnetospheric Orbiter (dole)
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Japonská sonda se zaměří na studium magnetického pole Merkuru a kolem planety bude kroužit po výrazně protáhlé dráze. Evropská sonda bude mít oběžnou dráhu blíže k povrchu a jejím úkolem bude měření terénu a složení hornin na povrchu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/…/BepiColombo_MCS_Multishaker-tests_1__PAVO-7479.jpg
http://spaceflightnow.com/…/BepiColombo_MPO-MMO_illustration_1280.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
10 let před

hm … co je na tom Merkure take zaujimave …
Radsej by som letel opacnym smerom 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  zvejkal

Spousta věcí – třeba to, proč má tak velké jádro, silné magnetické pole (na svou velikost) a tak dále. Nesmíme ve výzkumu zanedbávat žádnou planetu, protože každá nám poskytne střípek poznání. 😉

zvejkal
zvejkal
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

No ano … 🙂
Ale opacnym smerom moze byt zivot! 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  zvejkal

To je sice pravda, ale na Merkuru můžeme objevit nějaký zajímavý střípek, který nám nepřímo prozradí něco i o jiných kamenných planetách. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.