Vloni v červenci jsme vydali článek informující o zkouškách raketového motoru Breeze od The Exploration Company. Dnes na tento článek navážeme novými informacemi. The Exploration Company totiž provedla úspěšný statický zážeh prototypu svého raketového motoru Huracan s tahem 15 kN. Tento motor má sloužit na budoucích lunárních strojích od této firmy, přičemž motory mají být restartovatelné pro vzlet z povrchu Měsíce či pro setkávání na oběžné dráze. Firma se sice momentálně zaměřuje spíše na vývoj kosmické lodi Nyx Earth, která by vozila náklady na oběžnou dráhu Země a zpět, ale do budoucna plánuje širší spektrum dopravních prostředků včetně lunárního landeru. V listopadu 2025, jednatelka firmy, Hélène Huby, sdělila portálu European Spaceflight, že ačkoliv firma momentálně nenabízí na trhu lunární mise, „zahájila předběžné rozhovory s potenciálními veřejnými i soukromými partnery s cílem posoudit poptávku na trhu a podepsala několik předběžných dohod o spolupráci“.
6. května firma oznámila, že dokončila kampaň statických zážehů pro zkoušky vývojového modelu číslo 1 motoru Huracan. Ke zkouškám došlo ve středisku společnosti Airborne Engineering ve městě Westcott ve Spojeném království. Celou kampaň podpořila evropská kosmická agentura prostřednictvím kontraktu Huracan Step-2. Tyto zkoušky byly premiérovými zážehy kompletní sestavy motoru Huracan, přičemž firma již v letech 2024 a 2025 dokončila zkoušky samotné spalovací komory.
Přes sedm týdnů trvající testovací kampaň přinesl 26 dokončených statických zážehů, přičemž prototyp motoru nasbíral dohromady 375 sekund hoření. Testy obnášely vyhodnocení možnosti dvoumotorové konfigurace, ve které by každý motor měl vlastní vstřikovací hlavu a spalovací komoru. Nejdelší ze zážehů trval na plný tah 53 sekund. Firmě se podařilo provést také zkoušky změny úrovně tahu, které během jediného zážehu kolísaly mezi 50 a 100 % nominální úrovně. Firma se nyní chce posunout dál k druhému vývojovému modelu, který už označuje jako „letově-repreznetativní“ verzi motoru, která obsahuje tepelný výměník, invertor a motorovou řídící jednotku. Společnost také v Bordeaux buduje vlastní vyhrazené středisko, kde má být druhá verze motoru testována od začátku roku 2027.
Huracan je jedním z raketových motorů pro lunární landery, které se vyvíjení napříč Evropou. Norská letecko-kosmická společnost, která se věnuje také vojenským projektům, momentálně vyvíjí motor RELIANCE pro lunární lander Argonaut od Evropské kosmické agentury, u kterého se očekává, že by mohl poprvé letět začátkem 30.let. Společnost ArianeGroup pracuje na motoru Greta, který podporuje agentura ESA a mohl by najít uplatnění jako na lunárních landerech, tak i na dodatečných horních stupních raket. Bohužel pouze jeden z evropských raketových motorů se zatím vydal k Měsíci.
V březnu 2025 se landeru Blue Ghost od americké firmy Firefly Aerospace podařilo dokončit historické přistání na povrchu Měsíce. Lander byl poháněn raketovým motorem LEROS 4-ET, který vyvinula firma Nammo ve Spojeném království. Na rozdíl od Huracanu, který spoléhá na kapalný kyslík a metan, sází LEROS 4-ET na směs monometylhydrazinu a MON-3 (směs oxidů dusíku s tříprocentním zastoupením oxidu dusnatého). Jedná se tedy o dlouhodobě skladovatelné pohonné látky, jejichž kombinace se běžně používá pro pohon v hlubších končinách kosmického prostoru. LEROS 4-ET je však také slabší – jeho maximální tah činí 1,1 kN.
Přeloženo z:
https://europeanspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://europeanspaceflight.com/wp-content/uploads/2026/05/The-Exploration-Company-Fires-Up-Rocket-Engine-for-Moon-Lander.webp