sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Nebude to apríl! První pilotovaná mise míří na polární dráhu

Pokud vše proběhne v pořádku, může se už zítra přepsat historie pilotované kosmonautiky. Kosmická loď Crew Dragon by totiž měla v rámci mise Fram2 letět na polární oběžnou dráhu, což zatím žádná loď s posádkou nezažila. Na palubě Crew Dragonu bude čtyřčlenná amatérská posádka, kterou povede čínsko-maltský podnikatel Chun Wang. První stupně raket Falcon 9 se poslední dobou při startech s loděmi Dragon 2. generace vrací na pevninu, ovšem tentokrát dojde k pokusu o přistání na mořské plošině ASOG. Pokud Vás neodradí brzká ranní hodina, rádi Vás přivítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.

Závěrečný přehled Fram2:

Čas a datum startu: 1. dubna v 3:46 SELČ
Startovní okno: 3:46 – 8:26
Místo startu: Rampa LC-39A, Kennedyho vesmírné středisko, Florida
Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň B1085, který poletí pošesté)
Primární náklad: Kosmická loď Crew Dragon
Hmotnost nákladu: ~12 000 kg
Cílová dráha: Nízká polární oběžná dráha Země
První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině ASOG

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 3:30 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GmrBHoyaMAAhkxf?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

4.5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bouche
bouche
2 dní před

Možná hloupý, ale stále dotaz, pokud letí na polární dráhu, bude možné pozorovat u nás v republice po startu? Oddělení stupňů nějaký efekt, jinak to většinou letí více spodem, jižněji od nás. Jasně, že je tam vliv počasí a výška trajektorie , ale nevím zda se dá někde dohledat trajektorie letu před startem. Družice nebo satelity jejich záblesky lze vidět to vím, kolikrát letí někde nad beneluxem a lze je pozorovat.

Jakub S.
Jakub S.
2 dní před
Odpověď  bouche

Podle obrázku nikoliv. Počítám že start na cílovou dráhu bude podobný.
comment image

Naposledy upraveno 2 dní před by Jakub S.
PetrDub
PetrDub
2 dní před
Odpověď  Jakub S.

Přímo po startu, oddělení druhého stupně od lodi určitě vidět nebude, to všechno proběhne hned po navedení na oběžnou dráhu, tj. asi někde nad jižním Atlantikem popř. nad Antarktidou. Otázkou je, kam pak chtějí shodit druhý stupeň a kdy, při běžných startech ho „uklízí“ do Indického oceánu, což by tady možná šlo na prvním oběhu nebo pak pár oběhů počkat, až se Země pod oběžnou rovinou dost pootočí. A tak na druhém, třetím oběhu by ve směru z jihu na sever mohli přelétat cca nad námi. Pokud by to bylo ještě před deorbitací druhého stupně, tak by to mohly být dvě tečky za sebou :-).

PetrDub
PetrDub
1 den před
Odpověď  bouche

Jen doplním, že pozici Dragonu lze nyní sledovat na https://www.spacex.com/follow-dragon/ a je tam teď vidět, že právě poslední oběh vedl přímo nad ČR, pokud správně počítám, tak to bylo asi na třetím oběhu (něco přes 4 hodiny po startu). Jenže ve dne a navíc není právě jasno.

PetrDub
PetrDub
1 den před
Odpověď  PetrDub

Aha, tak oprava, teprve přes nás poletí, špatně jsem pochopil, že ta čára je plánovaná trajektorie, nikoliv nedávno „proletěná“.

Radim Pretsch
1 den před

Let se zapíše do historie jako další prvenství.
Ale, že by se v ní kvůli němu něco „přepisovalo“? Co by to mělo být?

Radek V.
Radek V.
1 den před
Odpověď  Radim Pretsch

První pilotovaný let na dráhu s vysokým sklonem, první pilotvaný let přímo na polární dráhu. První pilotovaný let z USA, kde v lodi není ani jeden američan.

Radim Pretsch
1 den před
Odpověď  Radek V.

To jsou NOVÉ zápisy, viz moje první věta.
Ale že by se něco přepisovalo? To určitě ne.

Matusor
Matusor
1 den před
Odpověď  Radim Pretsch

Dráha z najvyšším sklonom, doteraz mal rekord myslím Vostok 6 s Tereškovou

Radek V.
Radek V.
1 den před
Odpověď  Dušan Majer

Wki a space 50 říkají něco jiného. Věřím víc space 50 – takže Těreškova.

StanDa
StanDa
1 den před

Motor druhého stupně Merlin 1D VAC už nějakou dobu nepoužívá zpevňovací obruč na hraně trysky. Došlo k nějaké modernizaci, nebo bylo usouzeno, že není potřeba?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.