sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Spire Global

Společnost Spire Global, společnost zabývající se družicovými daty, oznámila uvedení nových produktů pro rádiové zpravodajství (RF) s využitím umělé inteligence, zaměřených na obranný a bezpečnostní sektor.

Spaceflux

Britská společnost Spaceflux, která se zabývá vesmírným dohledem, doufá, že v příštím roce představí katalog vesmírných objektů, který by mohl konkurovat datům uchovávaným Vesmírnými silami Spojených států a poskytovat varování před konjunkcemi družic.

Innovative Rocket Technologies

Společnost Innovative Rocket Technologies se dohodla na fúzi se společností BPGC Acquisition Corp., fiktivní společností podporovanou bývalým americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem, která od vstupu na burzu čelí problémům s uzavřením dohody o financování vývoje své opakovaně použitelné rakety.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile žádá regulační orgány o schválení možnosti poskytování přímého družicového připojení k chytrým telefonům pro záchranné složky ve Spojených státech poté, co dosáhla dohody o využívání spektra pro veřejnou bezpečnost, které provozuje společnost AT&T.

NRO

Národní průzkumný úřad (NRO) prodloužil smlouvu se startupem Hydrosat, který se zabývá termovizním snímkováním, v rámci programu Strategic Commercial Enhancements (SCE). Nová dohoda agentuře poskytuje přístup k datům z prvních dvou misí družice Hydrosat.

Lynk Global

Provozovatel družicového vysílání určeného přímo do chytrých telefonů, společnost Lynk Global, oficiálně ukončila fúzi se společností Slam Corp. Fúze byla ukončena prostřednictvím čistého rozchodu a právního příměří.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

6 věcí, které potřebujete vědět o Lunar Trailblazeru

Malá americká sonda Lunar Trailblazer pomůže vědcům lépe porozumět tomu, kde se na Měsíci nachází voda, v jaké formě existuje, kolik jí tam je a jak se tyto hodnoty mění v průběhu času. Tato sonda se na svou cestu vydala 27. února na Falconu 9 a jejím úkolem má být rozlousknutí otázky, která už dlouho vrtá vědcům hlavou: „Kde je na Měsíci voda?“ Sondě potrvá několik měsíců, než dorazí na oběžnou dráhu Měsíce. Do té doby máme možnost se o ní něco dozvědět, proto NASA připravila přehled šesti věcí, které bychom o ní měli vědět.

1) Lunar Trailblazer vytvoří mapy vody na povrchu Měsíce ve vysokém rozlišení.
Jedním z největších lunárních objevů v posledních desetiletích bylo zjištění, že povrch Měsíce obsahuje velké množství vody, ovšem o její podstatě je toho známo velmi málo. K získání více informací bude Lunar Trailblazer sbírat střípky poznání toho, kde se voda nachází, v jaké formě, kolik jí tam je a jak se mění v průběhu času. Malá sonda má vytvořit doposud nejpodrobnější mapy vody na povrchu Měsíce. Data získaná během dvouleté základní mise přinesou také pochopení koloběhů vody na bezatmosférických tělesech v celé Sluneční soustavě.

Lunar Trailblazer během stavby.
Lunar Trailblazer během stavby.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

2) Malá družice využije dva špičkové vědecké přístroje.
Klíčem k dosažení výše popsaných cílů jsou dva vědecké přístroje umístěné na palubě – Infračervený spektrometr HVM3 (High-resolution Volatiles and Minerals Moon Mapper) a multispektrální snímač LTM (Lunar Thermal Mapper). První jmenovaný přístroj dodala kalifornská Jet Propulsion Laboratory, za druhým stojí University of Oxford a financovala jej kosmická agentura Spojeného království.

Přístroj HVM3 bude detekovat a mapovat spektrální stopy (specifické vlnové délky odraženého slunečního světla) minerálů a různých forem vody na povrchu Měsíce. Přístroj LTM bude také mapovat tyto minerály a přidá ještě údaje o tepelných vlastnostech daného terénu. Oba přístroje tak společně vytvoří přehled o rozsahu, lokalizaci a formě vody, zatímco budou také sledovat, jak se její rozložení mění v průběhu času a podle teploty.

3) Lunar Trailblazer se k Měsíci vydá po dlouhé a klikaté cestě.
Sonda váží jen 200 kilogramů a po vyklopení fotovoltaických panelů dosahuje rozpětí 3,5 metru, takže ji NASA přirovnává k rozměrům pračky. Má proto k dispozici poměrně malý pohonný systém. Před startem tak nebylo jisté, jak dlouho k Měsíci poletí – mohlo to být mezi 4 a 7 měsíci podle času startu. Je to proto, že aby byla cesta sondy do nejefektivnější, tým zodpovědný za návrh a navigaci vytvořil komplexní trajektorii využívající gravitace Slunce, Země i Měsíce, která pomocí techniky zvané nízkoenergetický transfer navede Lunar Trailblazer na její finální pracovní vědeckou dráhu.

Lunar Trailblazer si díky dvojici vědeckých přístrojů posvítí na vodu na Měsíci. Vědcům přinese data ve vysokém rozlišení o množství, lokalitě a formě vody.
Lunar Trailblazer si díky dvojici vědeckých přístrojů posvítí na vodu na Měsíci. Vědcům přinese data ve vysokém rozlišení o množství, lokalitě a formě vody.
Zdroj: https://jatan.space/

4) Sonda nahlédne do nejtemnějších oblastí jižního pólu Měsíce.
Pracovní vědecká dráha umožní Lunar Trailblazeru nahlédnout s pomocí přístroje HVM3 do kráterů u jižního pólu Měsíce. Tyto krátery jsou jedinečné tím, že jsou v nich chladné pasti, které už miliardy let neviděly přímý sluneční svit. To z nich činí potenciální kandidáty na lokality, kde se nachází zmrzlá voda. Spektrometr HVM3 je navržen tak, aby využil i slabého světla, které se odrazí od stěn kráterů. Může tak spatřit dna kráterů i jejich trvale zastíněné oblasti. Pokud Lunar Trailblazer objeví významné množství ledu na dnech těchto kráterů, bude možné tyto oblasti označit jako zdroje pro budoucí lunární průzkumníky.

5) Lunar Trailblazer je mise s vysokým rizikem a nízkými náklady.
Mise Lunar Trailblazer byla vybrána v roce 2019 v rámci programu SIMPLEx (Small Innovative Missions for Planetary Exploration) agentury NASA. Ten poskytuje pro nízkonákladové vědecké mise příležitosti sdílet svůj let do kosmického prostoru s vybranými primárními misemi. Aby se celkové náklady udržely na nízké úrovni, mají mise SIMPLEx vyšší míru rizika a nižší požadavky na dohled a řízení. Tato vyšší akceptovatelnost rizika umožňuje NASA realizovat vědecké mise, které by jinak nebylo možné uskutečnit.

6)Budoucí mise budou benefitovat z dat od Lunar Trailblazeru.
Zmapování vody na Měsíci podpoří budoucí pilotované i robotické lunární mise. Se znalostmi z mise Lunar Trailblazer o tom, kde se nachází voda, budou moci astronauti zpracovat vodu pro vlastní potřebu, udělat z ní dýchatelný kyslík, či použít pro výrobu pohonných látek. BUdou také moci provádět vědecký výzkum ve formě odběrů vzorků ledu pro pozdější analýzy k určení původu tohoto ledu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/02/1-pia26429-lunar-trailblazer-art.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/02/e-pia26460-figa.jpg
https://jatan.space/c..amazonaws-com-2fpublic-2fimages-2f197bf622-b79c-4132-a914-ff8b780f75a0_1250x1250-jpeg.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
4 měsíců před

První věc, kterou potřebujete vědět, je že Lunar Trailblazer měl problémy s komunikací a elektřinou. Je otázkou, jestli už je v pořádku, protože žádné nové zprávy. Odin je taky v problémech.
https://blogs.nasa.gov/trailblazer/.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.