sociální sítě

Přímé přenosy

Atlas V (Kuiper-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Katalyst Space

Start up Katalyst Space se spojil s evropským startupem LMO Space. Cílem spojení společností je demonstrace techniky ​​pro připojování kosmických lodí, jinak známou jako asistované operace setkání a přiblížení (RPO).

Astranis

Společnost Astranis podepsala smlouvu ve výši 115 milionů dolarů na dodávku první tchajwanské specializované komunikační družice pracující v pásmu Ka pro tchajwanskou telekomunikační společnost Chunghwa Telecom.

Rocket Factory Augsburg

Německá společnost Rocket Factory Augsburg (RFA) oznámila změnu na pozici generálního ředitele. Stefan Tweraser, který byl generálním ředitelem od října 2021, byl nahrazen Indulisem Kalninsem. Podle dostupných informací hledala společnost někoho se zkušenostmi přímo z oboru.

NOAA

NOAA obdržela návrh návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026 od Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu. Návrh by znamenal velké změny v některých programech agentury zahrnující i GeoXO.

Chris Williams

NASA 3. dubna oznámila, že astronaut Chris Williams byl přidělen ke kosmické lodi Sojuz MS-28, která měla odstartovat k ISS v listopadu, a připojil se tak ke kosmonautům Roskosmosu Sergeji Kud-Sverčkovovi a Sergeji Mikajevovi.

NASA

Členové delegace kongresu Maryland vyjádřili přesvědčení, že Kongres nakonec odmítne ostré škrty ve vědeckých programech NASA navržené Bílým domem. Jako jeden z faktorů uvedli konkurenci s Čínou.

VAST

Společnost VAST oznámila 8. dubna, že s Japan Manned Space Systems Corporation (JAMSS), Interstellar Lab a Exobiosphere podepsala smlouvy o poskytnutí užitečného zatížení pro komerční stanici Haven-1.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Komunikační stanice Malargüe: Někdo to rád chladné

Kapacita navýšena o téměř 80 %! Koncem července 2024 byl na komunikační stanici Malargüe pro hluboký vesmír dokončen důležitý proces modernizace, který umožní kosmickým misím odesílat na Zemi mnohem více dat. S tím, jak roste počet kosmických sond v hlubokém vesmíru, stoupá počet mezinárodních žádostí, objevují se nové a intenzivnější datové proudy, můžeme říct, že poptávka po službách pozemních stanic určených ke komunikaci s hlubokým vesmírem, nebyla nikdy větší. A přitom nabídka dosahuje téměř své plné kapacity. Evropská kosmická agentura proto zahájila rozsáhlou modernizaci svých stanic, včetně využití nové kryogenní technologie, aby dodala dech třem anténám ve své globální síti pozemních stanic (Estrack).

Koncem loňského července program dokončil kryogenní činnosti na argentinské stanici Malargüe, což jí umožnilo stahovat až o 80 % více vědeckých dat od stále komplexnějších vědeckých misí s navýšením až o 60 % pro mise v hlubokém vesmíru – jako je třeba Juice, či BepiColombo. Dokončení modernizace uleví potřebám na provozní kapacity misí ESA v dalších letech, ale také poskytne budoucím misím nové možnosti.

Kryogenní technologie ESA pro pozemní komunikační stanice.
Kryogenní technologie ESA pro pozemní komunikační stanice.
Zdroj: https://www.esa.int/

Jak to celé funguje? Když anténa zachytí signál a dekóduje ho, může být ovlivněna rušením na pozadí. Jde o tzv. tepelný šum, který limituje jejich citlivost a přenosovou datovou rychlost. Jedním ze způsobů, jak tento šum potlačit, je kryogenně ochladit spoj propojující samotnou fyzickou anténu s vysílačem a přijímačem stanice – tzv. anténní přívod (antenna feed). „Zvýšený poměr signálu vůči šumu je klíčem při návrhu, vylepšování i provozu antén,“ vysvětluje Stéphane Halté, projektový manažer pozemních komunikačních stanic agentury ESA a dodává: „Při teplotě 10 Kelvinů (-263°C) můžeme oproti pokojové teplotě snížit šum na minimum a zvýšit kapacitu antény o 60 a 80 %.

Nový kryogenní přívod využívá novou generaci kryogenního zesilovače s velmi nízkým šumem (LNA), které vyvinuli univerzitní partneři jako švýcarský ETH Zurich a švédský Chalmers. Tyto LNA jsou nyní komercionalizovány přes spin-off firmy LNF a Diramics. Stejná technologie se dnes používá při vývoji kvantových počítačů. Jde o příklad, kde technologický vývoj agentury ESA může podpořit širokou vědeckou komunitu a zlepšit konkurenceschopnost evropských firem.

Vývoj kryogenně chlazeného přívodu pro pásmo Ka byl financován programem ESA Technology Development Element a první prototyp byl postaven a otestován francouzskou společností Callisto Space. Stejná společnost dodala také provozní jednotky, o jejichž integraci na komunikačních stanicích ESA se postarala kanadská firma Calian. Malargüe je druhá anténa, která dostala toto kryogenní vylepšení přívodu. Jako první jej začala v roce 2023 využívat pozemní komunikační stanice Cerebros. Kryogenní technologie je dnes již pro pozemní komunikační stanice agentury ESA standardem a budou ji využívat i nové antény, jako je třeba New Norcia 3.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/esa_multimedia/images/2024/06/snowy_malarguee/26190008-1-eng-GB/Snowy_Malarguee.jpg
https://www.esa.int/…/cool_upgrade_for_deep-space_dish/25463502-4-eng-GB/Cool_upgrade_for_deep-space_dish.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 10

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
2 měsíců před

Podle té teploty používají tekuté hélium. To je čím dál dražší. Použitím tekutého dusíku by se zhoršili o kolik? Přece jenom je mnohem levnější a dostupnější.

Vojta
Vojta
2 měsíců před
Odpověď  Radek V.

O hodně. Pro tyto aplikace prakticky nemá smysl používat něco jiného než hélium. To je problém mikrovlnné komunikace. Přijímané signály jsou na takových vlnových délkách, že je ruší i tepelné záření při teplotách kapalného dusíku. Kdyby se komunikovalo laserem (což má zase jiné problémy), dusík by stačil.

Pokud mají systém dobře zapouzdřený, měly by být ztráty hélia minimální (i když nulové být nemohou). Možná větší problém než samotné hélium je cena zařízení schopného chlazení na tak nízkou teplotu.

MilanV
MilanV
2 měsíců před

Jen bych chtěl zdůraznit, že se jedná o chlazení součástek uvnitř zařízení. Což bude fungovat stejně i v Africe. Titulní fotografie vtipně naznačuje, jako by někdo nechal od té héliové „chladničky“ nějakou chvíli otevřené dveře 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.