křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Raketa Dlouhý pochod 2D, která odstartovala ze střediska Jiuquan, vynesla družici Shijian-19. Vědecká mise nese různá semena rostlin vybraná z různých míst.

Traffic Coordination System for Space

Úřad pro vesmírnou komerci zahájil beta testy svého nového systému koordinace vesmírného provozu. Fázi 1.0 systému Traffic Coordination System for Space (TraCSS) pro koordinaci civilního vesmírného provozu nakonec převezme ministerstvo obrany.

Čínský lunární skafandr

Čínská agentura pro lety do vesmíru (CMSA) odhalila 28. září v Chongqingu vzhled skafandru pro budoucí mise na Měsíci. Oblek je vyvíjen jako jeden z prvků čínského cíle přistání na Měsíci před rokem 2030.

Zastavení provozu Falconu 9

SpaceX pozastavuje starty své rakety Falcon 9. Důvodem je problém při deorbitaci druhého stupně, který dopadl mimo vyhrazenou oblast.

BlackSky

Společnost BlackSky plánuje učinit své budoucí satelity Gen-3 kompatibilní s vojenskými sítěmi. Společnost hodlá vybavit své budoucí družice laserovými terminály, které usnadní přenos dat a doručování dat pozemním vojenským uživatelům.

Anduril Industries

Americké vesmírné síly udělily kontrakt v hodnotě 25,3 milionu dolarů startupu Anduril Industries v oblasti obranné techniky. Podle dohody oznámené 27. září Anduril posílí integraci dat a komunikační systémy sítě Space Surveillance Network.

Xona Space Systems

Kalifornská společnost Xona Space Systems expanduje do Kanady. Svou první mezinárodní kancelář otevřela v Montrealu. Společnost se připravuje na poskytování komerční služby určování polohy, navigace a časování (PNT) jako alternativy nebo zálohy k GPS .

MaiaSpace

Francouzská vesmírná agentura CNES si vybrala MaiaSpace, startup podporovaný ArianeGroup, který vyvíjí znovu použitelnou malou nosnou raketu, aby převzal odpalovací rampu ve Francouzské Guyaně původně postavenou pro raketu Sojuz.

Starfish Space

NASA udělila smlouvu ve výši 15 milionů dolarů společnosti Starfish Space pro financování vývoje mise na inspekci trosek. Mise Small Spacecraft Propulsion and Inspection Capability je naplánována na konec roku 2026.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jedinečná šance pro české studenty – uzávěrka přihlášek je prodloužena!

Začátkem září jsme Vás v našem článku informovali o pokrocích v projektu Česká cesta do vesmíru, který má (kromě jiného) umožnit cestu Aleše Svobody na oběžnou dráhu. Celý projekt je ale mnohem širší a zahrnuje celou řadu akcí pro různé skupiny obyvatel. Velký důraz je kladen na popularizaci vědy a vzdělávání studentů. Oba v závěru zmíněné směry se potkávají v mimořádné akci, která dá 20 vybraným studentům ve věku 13 – 18 let možnost přiblížit se pocitům kosmonautů, jak to jen jde. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo splňuje věkový limit a ještě se nepřihlásil, nesmutněte, máte ještě chvilku, protože uzávěrka přihlášek byla posunuta.

Přihlásit se mohou všichni studenti a studentky ve věku 13 - 18 let.
Přihlásit se mohou všichni studenti a studentky ve věku 13 – 18 let.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Vinou povodní, které s velkou silou zasáhly v minulých týdnech část republiky, mělo mnoho našich spoluobčanů jiné starosti. Ze zasažených lokalit proto logicky mnoho přihlášek nedorazilo. Aby měli všichni šanci se přihlásit, rozhodli se organizátoři akce, že o tři dny posunou termín, do kdy je možné posílat přihlášky. Taková šance tu ještě nebyla a proto určitě neváhejte. Skupina asi dvaceti studentů, kteří projdou několikakolovým výběrem, bude mít možnost na palubě speciálně upraveného Airbusu A310 zažít až dvacetisekundové pobyty v prostředí výrazně snížené gravitace. A co víc – nepůjde jen o jednorázové zhoupnutí. Letadlo provede hned několik vzestupů a poklesů, takže těch dvacetisekundových oken „stavu beztíže“ zažije posádka hned několik.

Do České republiky v březnu příštího roku dorazí letoun, který patří společnosti Novespace, což je dceřiná firma Francouzské kosmické agentury CNES. Toto letadlo je speciálně upraveno právě pro provádění parabolických letů, nejde tedy o žádné malé letadlo, takže uvnitř bude dostatek prostoru pro užívání si stavu, na který lidé nejsou běžně zvyklí. Není sebemenších pochyb o tom, že si vybraní studenti z této akce odnesou velmi silný zážitek na celý život. A kdo ví – třeba to některé z nich nasměruje na další profesní kariéru. I o tomhle inspirování nadějných mladých lidí je totiž Česká cesta do vesmíru.

Všechny potřebné informace najdete na webu vzhurudovesmiru.cz, kde je i sekce Zapoj se, ve které jsou k dispozici přihlašovací formuláře a také odpočet do uzávěrky. Celá redakce našeho portálu upřímně drží všem přihlášeným studentům a studentkám palce, aby si z této mimořádné akce odnesli zážitek na celý život. A kdo ví, třeba bude mezi vybranými nějaký budoucí český astronaut – jako Aleš Svoboda, který je do této akce také zapojen.

Zdroje informací:
https://www.vzhurudovesmiru.cz/zapoj-se/
https://www.vzhurudovesmiru.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/05/air_zero-g/15383270-1-eng-GB/Air_Zero-g_pillars.jpg

https://pbs.twimg.com/media/GYfKVCIX0AAIU4W?format=jpg&name=medium

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.