sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

LRO si přes lander SLIM odrazila laserový puls

LRO_nahled zdroj:nasa.gov

Americká lunární sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) dokázala hned dvakrát vypálit laserový puls k japonskému landeru SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) na povrchu Měsíce. Oba laserové pulsy zasáhly koutový odražeč o velikosti sušenky a k LRO se tak signál mohl vrátit. 24. května sonda LRO při dvou po sobě následujících obězích prolétávala cca 71 kilometrů nad landerem SLIM. Této příležitosti využila k tomu, aby zkusila s pomocí svého laserového výškoměru zasáhnout lander SLIM. O něco podobného se sonda LRO pokusila již osmkrát, ale teprve až nyní se laserový puls odrazil od koutového odražeče na japonském landeru.

Pro celou NASA jde o významný úspěch, protože použité zařízení nebylo v optimální pozici. Koutové odražeče se většinou umísťují na horní stranu landeru, což dává sondě LRO široký rozsah 120°. V tomto úhlu je možné posílat k povrchu Měsíce laserové pulsy do oblasti, kde se lander může zhruba nacházet. Jenže u landeru SLIM je všechno zkomplikované tím, že se během přistávacího manévru překlopil a jeho strana, která původně měla být horní, nyní míří do strany, což samozřejmě limituje rozsah, který může sonda LRO využívat.

Fotografii landeru SLIM po přistání pořídil rover LEV-2 (SORA-Q) a odeslal ji přes rover LEV-1. Na snímku je vidět, že je lander SLIM překlopen o 90°. Původně měl přistát na nohy (které míří na obrázku doleva). Jeho motory tak měly mířit do strany (a nikoliv vzhůru).
Fotografii landeru SLIM po přistání pořídil rover LEV-2 (SORA-Q) a odeslal ji přes rover LEV-1. Na snímku je vidět, že je lander SLIM překlopen o 90°. Původně měl přistát na nohy (které míří na obrázku doleva). Jeho motory tak měly mířit do strany (a nikoliv vzhůru).
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Aby se zvýšily šance, že se podaří zasáhnout cíl, se experti z týmu kolem LRO spojili s kolegy z japonské agentury JAXA, aby určili přesnou pozici a také orientaci landeru SLIM. Inženýři z NASA poté velmi přesně vypočítali, kdy oběžná dráha zavede sondu LRO na optimální místo, ze kterého půjde laserovými impulsy nejlépe zasáhnout koutový odražeč landeru SLIM.

Výškoměr sondy LRO nebyl stavěný na takové aplikace, takže šance na zasažení drobného koutového odražeče na povrchu Měsíce byly už tak nízké,“ popisuje Xiaoli Sun, který vedl tým z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu, který postavil koutový odražeč landeru SLIM. Tehdy šlo o součást partnerství mezi NASA a JAXA na této misi a dodal: „To, že se týmu LRO podařilo zasáhnout koutový odražeč, který je namísto „na oblohu“ otočen do strany, ukazuje, že tato malá zařízení jsou neuvěřitelně odolná.

Umístění souboru koutových odražečů na landeru SLIM.
Umístění souboru koutových odražečů na landeru SLIM.
Zdroj: https://science.nasa.gov/

SLIM se 20. ledna letošního roku dotkl povrchu Měsíce. Koutový odražeč, který cestoval společně s landerem, se označuje jako LRA (Laser Retroreflector Array) a šlo o jeden ze šesti exemplářů, které NASA posílá k Měsíci na komerčních i státních landerech. Tento odražeč LRA se stal teprve druhým, který dokázal odrazit laserový puls od sondy LRO. První takový odraz mezi LRO a koutovým odražečem od NASA proběhl vloni 12. prosince. Tehdy si americká sonda odrazila laserový puls od LRA na indickém landeru Vikram. Podobný úspěch se pak u stejného zařízení podařilo zopakovat ještě třikrát!

Koutový odražeč LRA použitý na indickém lunárním landeru Vikram.
Koutový odražeč LRA použitý na indickém lunárním landeru Vikram.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Americké koutové odražeče disponují osmi křišťálovými vrcholy krychle, které jsou zasazeny do vypouknutého hliníkového rámu o šířce zhruba 5 cm. Jelikož koutové odražeče nepotřebují ke svému fungování žádnou energii ani údržbu, mohou na povrchu Měsíce zůstat funkční po dobu desítek let. Mohou se z nich stát spolehlivé majáky pro budoucí mise. Koutové odražeče by mohly navádět astronauty z programu Artemis, kteří se budou po povrchu pohybovat v temnotě. Mohou ale také vyznačovat oblasti, kde už na povrchu nějaké sondy přistály. Díky tomu bude pro astronauty, či bezpilotní sondy, snazší přistát v jejich blízkosti. Laserový výškoměr sondy LRO je momentálně jediným laserem obíhajícím kolem Měsíce. Byl navržen za účelem mapování topografie Měsíce v rámci příprav na mise mířící k povrchu. Při jeho návrhu se nepočítalo se tím, že jednou bude sloužit k určování polohy koutového odražeče s přesností na setinu stupně, o což se inženýři provozující sondu LRO snaží při každém odrazu.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://2.bp.blogspot.com/…/s1600/LRO_large-.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GEq7-W6WcAAZap_?format=jpg&name=small
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/lra-on-slim.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GENdpefaQAABcnu.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.