Včera odpoledne našeho času se otevřela velká vrata haly na Michoud Assembly Facility u New Orleans a na volné prostranství vyjel druhý exemplář centrálního stupně rakety SLS. Tento 65 metrů dlouhý válec o průměru cca 8,5 metru je určen pro misi Artemis II. Jedná se tedy o hardware určený pro první pilotovanou misi programu Artemis. Jeho vývoz byl navíc symbolicky načasovaný – 16. července jsme si připomínali 55. výročí od startu legendární mise Apollo 11. Speciální transportéry převezly centrální stupeň z montážní haly do útrob člunu Pegasus, který následně vyplul na cestu vstříc Floridě. Doprovod mu dělají dvě lodě BOSCO a KAITLIN OLIVIA, jejichž cestu po mapě můžete živě sledovat.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/…/MAF_20240716_CS2_Rollout-01~large.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/MAF_20240216_CS2_Rollout_6_SL~large.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/MAF_20240716_CS2_Rollout_UAS01~large.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/MAF_20240716_CS2_Rollout_UAS14~large.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/MAF_20240716_CS2_Rollout_UAS28~large.jpg
Doplnění k lodím BOSCO a KAITLIN OLIVIA. Obě lodě jsou na poslední fotografii a táhnou člun Pegasus (resp. při odplutí to vypadalo že BOSCO je před Pegasem a KAITLIN OLIVIA za ním).
Na odkazu v článku je pozice lodi KAITLIN OLIVIA (aktuálně je na mapě zobrazena její pozice před dvěma hodinami).
Loď BOSCO lze sledovat zde: https://www.vesselfinder.com/?imo=8101654
(aktuálně se na mapě zobrazuje její pozice před hodinou).
Z pozic obou lodí lze odhadnout, kde se Pegasus nachází nyní.
Díky moc!
Oba remorkéry odtáhly Pegasus na širé moře (do Mexického zálivu) a vrátily se do New Orleans.
Na této fotografii je viditelný nápis KAITLIN OLIVIA
Nějak mi uniká smysl výroby rakety rok a čtvrt před startem.
Někde se ta opravdu rozměrná věc musí skladovat, vyžaduje nějakou péči… Krom jiného je to mrtvá investice. Nepoužívaná technika chátrá, ví to každý majitel auta. Mechanické vůle si sedají, pohyblivé součástky zatuhnou…
Třeba Apollo 8 – 11 mělo takovou kadenci, že rakety šly z výroby na start.
Se všemi těmi negativními vlivy se počítá. Samotná výroby stupně trvá mnoho měsíců. Stupeň bude procházet zkouškami, které budou sledovat jeho stav a za pár měsíců už začne samotné skládání rakety SLS.
Skladování centrálního stupně v prostorné centrální chodbě haly VAB nebude představovat žádný problém. Ta hala je prázdná. Centrální stupeň pro Artemis I tam byl na jaře 2021 umístěn po dobu šesti týdnů, viz foto:
Ani centrální stupeň pro Artemis II snad nebude v chodbě uskladněn na dlouhou dobu. Cituji z článku Cesta k Artemis II z 1.7.2024:
„V montážní budově VAB bude stupeň dočasně umístěn v prostorné centrální chodbě. V polovině léta má být do budovy VAB přesunuta i mobilní vypouštěcí plošina. Aktuální hlavní nejistota dalšího plánu tkví v odpovědi na otázku, zda bude muset dojít k opravě tepelného štítu Orionu. V případě, že bude rozhodnuto, že se tepelný štít opravovat nemusí, počítá harmonogram s umístěním spodních sestav bočních vzletových stupňů SRB na mobilní vypouštěcí plošinu v září“ [2024].
Řekl bych, že zde jde primárně o to, že vše kolem SLS probíhá neskutečně složitě a pomalu což bude dáno i tím, že se jedná o velice zastaralou koncepci. Navíc si myslím, že tam bude spousta problémů o kterých se nejspíše veřejnost dozví až za mnoho let až už bude SLS v muzeu a různí lidé začnou mluvit.
Hlavním faktorem nadcházejícího delšího uskladnění CS-2 ve VAB než CS-1 na jaře 2021 je nepřipravenost Orionu, nikoli jednotlivých segmentů/stupňů rakety SLS.
K SLS stále neexistuje alternativa/konkurence, schopná vyslat v příštím roce astronauty na oblet Měsíce.