sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nové vylepšení evropské komunikační sítě

Kryogenní technologie pro pozemní komunikační stanice.

Španělské stanoviště komunikační sítě agentury ESA nedávno dostalo nové vylepšení. Anténní přívod, který spojuje vlastní fyzickou anténu v pásmu Ka s elektronickým vysílačem a přijímačem signálu, se nyní chladí na -263 °C. To je jen 10 stupňů nad nejnižší možnou teplotou, jaké se dá dosáhnout. Chlazení na kryogenní teploty snižuje úroveň tzv. tepelného šumu, tedy rušení způsobeného okolím, které omezuje citlivost a datovou komunikační rychlost antén. A rozdíl to vůbec není malý! ESA nyní může stahovat o 100 % více vědeckých dat ze stále komplexnějších vědeckých misí,  přičemž u misí do hlubokého vesmíru, jako jsou JUICE a BepiColombo, je to až o 80 % více.

Náhledový snímek dnešního článku ukazuje, kterak kryogenně chlazená technologie prochází testem přímo u svého výrobce, společnosti Callisto. Toto vylepšení je součástí souborů kroků, které se týkají všech tří stanic sítě Estrack umístěných v Austrálii (New Norcia), Argentině (Malargüe) a Španělsku (Cebreros). „Díky těmto vylepšením ESA posouvá limity toho, co je technicky možné a umožňuje vědcům prozkoumat nové světy a získat nevídané množství dat,“ popisuje Stéphane Halté, inženýr pozemní stanice.

Mapa komunikační sítě Estrack (žlutě) a dalších komunikačních stanic.
Mapa komunikační sítě Estrack (žlutě) a dalších komunikačních stanic.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Estrack je jednou z pouhých dvou globálních anténních sítí pro hluboký vesmír a představuje špičku mezinárodní spolupráce agentury ESA. Evropské mise, ale i projekty partnerských kosmických agentur (např. NASA, JAXA a ISRO), nebo soukromých organizací spoléhají na Estrack, který pro ně zajišťuje nezbytné komunikační spojení mezi řídícím střediskem a vzdálenou sondou. Poptávka po službách sítě Estrack je vysoký a proto ESA staví druhou anténu v Austrálii a snaží se z již postavených antén vymáčknout maximální parametry. K tomu slouží i aplikace nových technologií, jak je třeba zmíněný kryochladič.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Cool_upgrade_for_deep-space_dish.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Network_map_ESA286082.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.