sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nové vylepšení evropské komunikační sítě

Kryogenní technologie pro pozemní komunikační stanice.

Španělské stanoviště komunikační sítě agentury ESA nedávno dostalo nové vylepšení. Anténní přívod, který spojuje vlastní fyzickou anténu v pásmu Ka s elektronickým vysílačem a přijímačem signálu, se nyní chladí na -263 °C. To je jen 10 stupňů nad nejnižší možnou teplotou, jaké se dá dosáhnout. Chlazení na kryogenní teploty snižuje úroveň tzv. tepelného šumu, tedy rušení způsobeného okolím, které omezuje citlivost a datovou komunikační rychlost antén. A rozdíl to vůbec není malý! ESA nyní může stahovat o 100 % více vědeckých dat ze stále komplexnějších vědeckých misí,  přičemž u misí do hlubokého vesmíru, jako jsou JUICE a BepiColombo, je to až o 80 % více.

Náhledový snímek dnešního článku ukazuje, kterak kryogenně chlazená technologie prochází testem přímo u svého výrobce, společnosti Callisto. Toto vylepšení je součástí souborů kroků, které se týkají všech tří stanic sítě Estrack umístěných v Austrálii (New Norcia), Argentině (Malargüe) a Španělsku (Cebreros). „Díky těmto vylepšením ESA posouvá limity toho, co je technicky možné a umožňuje vědcům prozkoumat nové světy a získat nevídané množství dat,“ popisuje Stéphane Halté, inženýr pozemní stanice.

Mapa komunikační sítě Estrack (žlutě) a dalších komunikačních stanic.
Mapa komunikační sítě Estrack (žlutě) a dalších komunikačních stanic.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Estrack je jednou z pouhých dvou globálních anténních sítí pro hluboký vesmír a představuje špičku mezinárodní spolupráce agentury ESA. Evropské mise, ale i projekty partnerských kosmických agentur (např. NASA, JAXA a ISRO), nebo soukromých organizací spoléhají na Estrack, který pro ně zajišťuje nezbytné komunikační spojení mezi řídícím střediskem a vzdálenou sondou. Poptávka po službách sítě Estrack je vysoký a proto ESA staví druhou anténu v Austrálii a snaží se z již postavených antén vymáčknout maximální parametry. K tomu slouží i aplikace nových technologií, jak je třeba zmíněný kryochladič.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Cool_upgrade_for_deep-space_dish.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Network_map_ESA286082.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.