sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Únik chladiva z modulu Nauka

V průběhu včerejšího odpoledne / večera našeho času dostala posádka obývající Mezinárodní kosmickou stanici pokyn, aby se přesunuli do modulu Cupola a vizuálním pozorováním zkontrolovali zadní část ISS, kde se nachází ruský segment. Pozemní středisko následně dostalo hlášení, že astronauti pozorují, že z víceúčelového ruského modulu Nauka něco uniká. Později bylo upřesněno, že se jedná o amoniak, který slouží jako chladicí médiu. K jeho úniku došlo na jednom ze dvou na sobě nezávislých chladicích okruhů. Agentura Roskosmos zatím neoznámila rozsah úniku ani jeho příčinu – tu bude bude muset zřejmě odhalit až vyšetřování.

Ruští kosmonauti 12. května 2023 rozkládají radiátor RTOd připojený k modulu Nauka.
Ruští kosmonauti 12. května 2023 rozkládají radiátor RTOd připojený k modulu Nauka.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Mezinárodní kosmická stanice ISS ani modul MLM-U Nauka však nejsou v ohrožení,“ uklidňuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Pro bezpečný chod dostačuje termoregulační systém integrovaný do modulu Nauka.“ Dosavadní data ukazují, že by se únik měl nacházet na externím radiátoru RTOd. Ten byl společně s přechodovou komorou ŠK pro experimenty vynesen na modulu Rassvet pomocí raketoplánu Atlantis v rámci mise STS-132 v květnu 2010. Komora i radiátor neměly na Rassvetu zůstat – čekaly zde na přílet modulu Nauka, na který je měli kosmonauti nainstalovat.

V případě radiátoru RTOddošlo k jeho přemístění na Nauku až letos 19. dubna a 12. května (při dalším výstupu) byl uveden do provozu. Po dobu téměř 13 let neaktivního pobytu na oběžné dráze tento radiátor nebyl podroben v zásadě žádné kontrole či údržbě. „Za včerejším únikem chladícího média (amoniaku) z externího radiátoru RTOdtermoregulačního systému modulu MLM-U Nauka na ISS mohla, dle neoficiálního zdroje, špatná technika použitá pro spojení dvou jeho panelů. Je to však velmi spekulativní vzhledem k času události a stáří RTOd,“ doplnil Michal Václavík.

Fotografie modulu Rassvet před startem. Na modulu (válcovitá konstrukce ve spodní části) leží nahoře blíže k fotografovi komora ŠK a dále od fotografa pak složený panel RTOd.
Fotografie modulu Rassvet před startem. Na modulu (válcovitá konstrukce ve spodní části) leží nahoře blíže k fotografovi komora ŠK a dále od fotografa pak složený panel RTOd.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/F8Dlu6zXQAAL05q?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/F8Dlv8mWgAAduY5?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/F8Dp2kBXsAAfgqV?format=jpg&name=large

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cilek
Cilek
1 rok před

Ti rusáci jsou už fakt marní.

Borin
Borin
1 rok před
Odpověď  Cilek

Zřejmě se scházejí dvě okolnosti. Náhodná závada a konstrukce chlazení v krajní ne/spolehlivosti. Nejslabší článek systému určuje celkovou spolehlivost.

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Hlavní problém v tomto případě bude těch 13 let mezi startem na orbitu 2010 a zahájením provozu připojením k Nauce v květnu 2023. Může za to neschopnost Rusů vypustit Nauku. Výrobní nedostatek by se možná vůbec neprojevil. Uvidíme.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.