sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Starfall Demo)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

MDA Space

Společnost MDA Space kupuje výrobce malých družic Blue Canyon Technologies (BCT) za 620 milionů dolarů. Kanadské společnosti to poskytne lepší přístup na trh s vládními zakázkami.

Jio Platforms

Společnost Jio Platforms, která vlastní největšího indického telekomunikačního operátora, se snaží pronajmout si širokopásmovou kapacitu u globálních družicových konstelací, aby v zemi nastartovala svou vlastní suverénní síť na nízké oběžné dráze Země.

Spark Space

Čínský startup Spark Space si po testech motorů Lieyan-2 zajistil v řadě kol financování pro projekt, o kterém tvrdí, že bude největší raketou na světě s elektrickým čerpadlem.

EQT

Soukromá investiční společnost EQT získává společnost Exolaunch, která se zabývala vypouštěním stovek družic pro sdílenou dopravu. EQT tak pomůže uspokojit rostoucí poptávku po vypouštění těchto produktů.

Deep Space Network

Vyšetřování NASA dospělo k závěru, že škody ve výši několika milionů dolarů na jedné z největších antén sítě Deep Space Network (DSS-14 Goldstone) byly způsobeny nedostatečným výcvikem personálu a chybnými pracovními postupy.

Look Up

Francouzský startup Look Up, který se zabývá vesmírným dohledem, plánuje využít síť pozemních stanic Skynopy k automatizaci své navrhované služby pro zamezení srážkám na nízké oběžné dráze Země.

PiLogic

Společnost PiLogic, startup vyvíjející software pro umělou inteligenci, který identifikuje poruchy a předpovídá selhání družic, podepsala dohodu s Výzkumnou laboratoří amerického letectva, aby otestovala, zda její technologie může zlepšit způsob, jakým operátoři kosmických zařízení detekují a diagnostikují problémy na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SLEDUJEME: Vzorky z planetky Bennu jsou tu!

Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že nás dnes čeká jeden z vrcholů kosmonautiky roku 2023. Po téměř přesně sedmi letech od startu se k Zemi vrací sonda OSIRIS-REx, aby dokončila svou základní misi. Na kolizním kursu s naší planetou uvolní návratové pouzdro a poté provede manévr, aby se Zemi vyhnula a mohla jako OSIRIS-APEx zahájit svou nadstavbovou misi. Nás však bude dnes odpoledne zajímat návratové pouzdro, které by mělo krátce před pátou hodinou odpoledne našeho času přistát v uzavřené oblasti Utah Test and Training Range jihozápadně od Salt Lake City. V tomto článku naleznete jak přehrávač přímého přenosu od NASA, tak i psaný přenos, ve kterém budou k dispozici aktuální informace o průběhu přistání. Držme palce, ať se vše podaří, jelikož návratové pouzdro ukrývající vzorky odebrané sondou OSIRIS-REx z planetky Bennu jsou pro vědecký výzkum vzniku a vývoje Sluneční soustavy velmi důležité.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://solarsystem.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://images.newscientist.com/wp-content/uploads/2023/09/21215352/SEI_172683001.jpg?width=1200

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Fascinující jsou ty přesné korekční manévry. 17.září proběhla úprava rychlosti o 3 milimetry za sekundu…. aby se dosáhlo středu přistávací elipsy 14 x 58 km.

upgrade
Administrátor
2 let před
Odpověď  Spytihněv

To ano, tam si člověk dobře představí tu neskutečnou úroveň přesnosti, která je zde vyžadována.

Tom
Tom
2 let před

Diky za clanek a odkaz!
Jsem to jen ja kdo ma problemy se zvukem? Obcasne dost slysitelne ruchy…
Ale cert vem zvuk, pokud to bude jediny problem dneska. Moc drzim palce, hlavne aby nebyl problem s padakem.

upgrade
Administrátor
2 let před
Odpověď  Tom

Měl jsem též problém se zvukem. Naštěstí jen zhruba v první polovině přenosu. Pak se to nějak vyřešilo.

bouche
bouche
2 let před

Nàdhera, a přistání hned u silnice

tonda
tonda
2 let před

Matěji díky za psaný přenos!Z live přenosu Sedmikrásek se mě líbil výrok dramaturga Tomáše Přibyla:Křížek zčervenal,nevím sice,co to znamená,ale nelíbí se mě to!No prostě drama se šťastným koncem!Užil jsem si to,díky!

upgrade
Administrátor
2 let před
Odpověď  tonda

Není zač 🙂

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Sledoval jsem Jindřichův Hradec i přímo NASA a během toho, kdy TP ukazoval MMX, MSR a další a přitom v Utahu se čekalo na vrtulníky, jsem měl obavy, aby se to nepropáslo. Zajímavé momenty: „Nechte mluvit Dušana, neskákejte mu do řeči!“ 🙂 No a taky, že se sejdeme u Sedmikrásek, až nějaká mise dopraví na Zemi vzorky z ledových měsíců… Možná naši potomci.

Jinak super přenos NASA, měli to skvěle podchyceno, pátrání nebylo potřeba, věděli o pouzdru od chvíle, kdy se rozžhavilo po vstupu do atmosféry, přes rozvinutí padáku a let na něm až po přistání. Celou dobu v hlavní roli a neslezlo z obrazovky.

upgrade
Administrátor
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Díky moc za sledování. 😉

Croco
Croco
2 let před

Úžasné. Jen mě na konci trochu překvapili ti dva týpci v košili, čekal jsem alespoň nějakou kombinézu.

upgrade
Administrátor
2 let před
Odpověď  Croco

Tady zatím není sterilita potřebná. Vnější povrch pouzdra je stejně v kontaktu s atmosférou. Důležité jsou útroby – k otevření dojde až ve sterilním prostředí.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Padák byl po přistání nebo těsně před ním odstřelen? Ve vysílání přijdou ti dva k pouzdru, žádného odpojování jsem si nevšiml a za chvíli jeden z nich padák zmuchlá, nacpe do nějaký igelitky a odnáší.

upgrade
Administrátor
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Co vím, tak tam byl mechanismus pro jeho oddělení.

upgrade
Administrátor
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Na Fóru tady je tweet NASA, ve kterém potvrzují oddělení padáku po přistání. Asi bezpečnostní prvek pro případ větru.

Josef Somik
Josef Somik
2 let před

Stejně si tak trochu v nadsázce říkám, že největší borec této mise je ten padák.
Být tolik let smotaný, zmrzlý, a když přišla jeho hvězdná minuta tak zafungoval spolehlivě.
Velké uznání všem, co se na této misi podíleli.
Už se těším na rozbor vzorku a nové poznatky.

Díky za komentovaný přenos. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Fascinující jsou ty přesné korekční manévry. 17.září proběhla úprava rychlosti o 3 milimetry za sekundu…. aby se dosáhlo středu přistávací elipsy 14 x 58 km.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

To ano, tam si člověk dobře představí tu neskutečnou úroveň přesnosti, která je zde vyžadována.

Tom
Tom
2 let před

Diky za clanek a odkaz!
Jsem to jen ja kdo ma problemy se zvukem? Obcasne dost slysitelne ruchy…
Ale cert vem zvuk, pokud to bude jediny problem dneska. Moc drzim palce, hlavne aby nebyl problem s padakem.

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před
Odpověď  Tom

Měl jsem též problém se zvukem. Naštěstí jen zhruba v první polovině přenosu. Pak se to nějak vyřešilo.

bouche
bouche
2 let před

Nàdhera, a přistání hned u silnice

tonda
tonda
2 let před

Matěji díky za psaný přenos!Z live přenosu Sedmikrásek se mě líbil výrok dramaturga Tomáše Přibyla:Křížek zčervenal,nevím sice,co to znamená,ale nelíbí se mě to!No prostě drama se šťastným koncem!Užil jsem si to,díky!

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před
Odpověď  tonda

Není zač 🙂

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Sledoval jsem Jindřichův Hradec i přímo NASA a během toho, kdy TP ukazoval MMX, MSR a další a přitom v Utahu se čekalo na vrtulníky, jsem měl obavy, aby se to nepropáslo. Zajímavé momenty: „Nechte mluvit Dušana, neskákejte mu do řeči!“ 🙂 No a taky, že se sejdeme u Sedmikrásek, až nějaká mise dopraví na Zemi vzorky z ledových měsíců… Možná naši potomci.

Jinak super přenos NASA, měli to skvěle podchyceno, pátrání nebylo potřeba, věděli o pouzdru od chvíle, kdy se rozžhavilo po vstupu do atmosféry, přes rozvinutí padáku a let na něm až po přistání. Celou dobu v hlavní roli a neslezlo z obrazovky.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Díky moc za sledování. 😉

Croco
Croco
2 let před

Úžasné. Jen mě na konci trochu překvapili ti dva týpci v košili, čekal jsem alespoň nějakou kombinézu.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Croco

Tady zatím není sterilita potřebná. Vnější povrch pouzdra je stejně v kontaktu s atmosférou. Důležité jsou útroby – k otevření dojde až ve sterilním prostředí.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Padák byl po přistání nebo těsně před ním odstřelen? Ve vysílání přijdou ti dva k pouzdru, žádného odpojování jsem si nevšiml a za chvíli jeden z nich padák zmuchlá, nacpe do nějaký igelitky a odnáší.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Co vím, tak tam byl mechanismus pro jeho oddělení.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Na Fóru tady je tweet NASA, ve kterém potvrzují oddělení padáku po přistání. Asi bezpečnostní prvek pro případ větru.

Josef Somik
Josef Somik
2 let před

Stejně si tak trochu v nadsázce říkám, že největší borec této mise je ten padák.
Být tolik let smotaný, zmrzlý, a když přišla jeho hvězdná minuta tak zafungoval spolehlivě.
Velké uznání všem, co se na této misi podíleli.
Už se těším na rozbor vzorku a nové poznatky.

Díky za komentovaný přenos. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.