sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Změna místa přistání lunárního modulu Nova-C

Agentura NASA ve spolupráci s firmou Intuitive Machines rozhodla o přesunu místa přistání první mise v rámci programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services) k jižnímu pólu Měsíce. Má jít o důležitý první krok ve snaze snižovat rizika budoucích misí z programu Artemis. V květnu 2019 byla jedna z prvních zakázek na dodání nákladu na povrch Měsíce v rámci CLPS udělena firmě Intuitive Machines. Její první mise (Intuitive Machines-1 alias IM-1) ponese na landeru Nova-C celkem šest zařízení od NASA a přistane s nimi v lokalitě blízko kráteru Malapert A. Tato relativně rovinatá a bezpečná oblast se nachází na krátery poseté vrchovině na polovině Měsíce přivrácené k Zemi.

Výšková mapa okolí jižního pólu Měsíce vytvořená z dat laserového výškoměru na sondě LRO. Kráter Malapert A se nachází téměř u horní hrany obrázku.
Výšková mapa okolí jižního pólu Měsíce vytvořená z dat laserového výškoměru na sondě LRO. Kráter Malapert A se nachází téměř u horní hrany obrázku.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Zařízení od NASA se zaměří na demonstraci komunikačních a navigačních technologií, ale i na metody pro přesné přistávání a sběr vědeckých informací o interakci měsíčního povrchu se spalinami z raketového motoru. Studovat se bude také, jak interakce kosmického počasí a měsíčního povrchu ovlivňuje radioastronomii. V rámci programu CLPS chce NASA podpořit rozvoj lunární ekonomiky tím, že bude spolupracovat s americkými firmami na dopravě vědeckých, průzkumných a technologických nákladů na povrch i oběžnou dráhu Měsíce.

Rozhodnutí opustit původně zvažovanou přistávací lokalitu v Oceánu bouří (Oceanus Procellarum) bylo založeno na potřebě lépe poznat terén a komunikační možnosti v oblasti jižního pólu, což je podle vědců jedna z nejlepších lokalit pro udržitelnou lidskou přítomnost na Měsíci. Přistání nedaleko kráteru Malapert A pomůže plánovačům lépe porozumět tomu, jak optimálně posílat data na Zemi, která bude relativně nízko nad horizontem. K samotnému přistání by mělo dojít ve třetím čtvrtletí letošního roku. Agentura NASA je primárním zákazníkem, který si objednává doručovací služby na povrch Měsíce, ale firmy poskytující landery se mohou domluvit i s jinými firmami, takže na Měsíc mohou letět i náklady, které nejsou od NASA. Firma Intuitive Machines má potvrdit termín startu, termín přistání i délku vědecké činnosti na povrchu. Kromě toho musí také aktualizovat tepelné podmínky, kterým bude technika vystavena jak při přeletu, tak i u jižního pólu Měsíce.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/02/IM-Nova-C-lunar-lander_900x506.png
https://blogs.nasa.gov/…/05/Lunar-South-Pole-Atlas_blog.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.