sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Euclid prošel testy elektromagnetické kompatibility

Na přiloženém snímku můžeme vidět evropský teleskop Euclid během poslední zkoušky před jeho startem letos v červenci. Teleskop se během zkoušky nacházel ve speciální místnosti firmy Thales Alenia Space ve francouzském Cannes, kde podstoupil proces ověřování elektromagnetické kompatibility. Ve světě kosmických sond jde o rutinní záležitost. Veškerá elektronika vydává v nějaké formě elektromagnetické vlny, které mohou způsobit rušení jiných zařízení – vzpomeňte si třeba na známé vrnění reproduktorů před příchozím hovorem na blízký mobilní telefon. Interference systémů na kosmické sondě však může mít mnohem závažnější důsledky a proto se vše kontroluje ještě před startem.

Zmíněná komora firmy Thales Alenia Space se označuje jako Compact Antenna Test Range a simuluje se zde elektromagnetické prostředí hlubokého vesmíru. Stěny jsou obloženy jehlany, které pohlcují rádiové signály a brání jejich odrazům. Aby se odstínilo rušení televizním a rádiovým vysíláním, tvoří stěny komory tzv. Faradayovu klec z oceli – pro elektromagnetické signály z vnějšího světa jde o neproniknutelnou překážku. V tomto prostředí bez rušivých elektromagnetických vlivů může tým studovat rádiové signály a také elektronický šum z různých systémů sondy. Ověřuje se také, zda nedochází k vzájemnému rušení jednotlivých systémů.

Cesta světla v teleskopu Euclid
Cesta světla v teleskopu Euclid
Zdroj: https://www.researchgate.net

Mise Euclid má prozkoumat složení a vývoj temných složek vesmíru. Teleskop vytvoří mapu velkorozměrových kosmických struktur tím, že bude pozorovat miliardy galaxií až do vzdálenosti 10 miliard světlených let – a to vše na celé jedné třetině oblohy. Euclid má pomoci zjistit, jak se vesmír rozpínal a jak se jeho struktury formovaly v průběhu historie. Měl by odhalit detaily o vlivu gravitace, ale i podstaty temné energie a temné hmoty. Euclid je evropská mise s podílem od NASA. Za projektem stojí konsorcium čítající více než 2000 vědců z 300 institucí ze 13 evropských států, USA, Kanady a Japonska, kteří se podíleli na vývoji přístrojů a budou se podílet i na analýzách nasbíraných dat. Firma Thales Alenia Space byla agenturou ESA vybrána jakožto primární dodavatel celé družice a jejího servisního modulu. Společnost Airbus Defense and Space dostala na starost modul s užitečným nákladem včetně teleskopu samotného. NASA pak poskytla detektory přístroje NISP pro blízkou infračervenou oblast.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Euclid_electromagnetic_compatibility_tests_successful.jpg
https://www.researchgate.net/…showing-the-light-beams-for-the-VIS-NISP-and-FGS.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.