sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dvanáctá česká družice BDSat-2

Je tomu tak. Na oběžné dráze Země se nachází již dvanáctá česká družice. S družicí BDSat-2, se před několika dny podařilo navázat oboustranné spojení a stáhnout první data. Jde tak o čtvrtou českou družici, která byla za poslední rok vynesena na oběžnou dráhu, což je skvělé číslo, které lze považovat za úspěch. My se tak stáváme svědky čím dál více rozrůstajícího se českého kosmického průmyslu a můžeme sledovat nové, zajímavé projekty, které zvyšují atraktivitu kosmonautiky v Česku a náš kosmický průmysl, díky nabytým zkušenostem, posouvají dál. V dnešním článku si družici BDSat-2 přestavíme, přiblížíme si misi Transporter-6, prostřednictvím níž byla BDSat-2 vynesena, a podíváme se na aktuální stav družice.

CubeSat BDSat-2
CubeSat BDSat-2
Zdroj: https://www.ceitec.eu/

Samotný projekt družice BDSat-2, navazuje na zčásti neúspěšnou předchozí družici, nesoucí název BDSat. Ta byla vynesena pomocí jedné z předchozích misí Transporter firmy SpaceX, a to konkrétně Transporter-4. Družice byla na začátku dubna roku 2022 úspěšně dopravena na heliosynchronní oběžnou dráhu, všechny systémy byly v pořádku a podařilo se navázat komunikaci. O dva měsíce později se ovšem vyskytl problém a spojení s družicí bylo v důsledku softwarové chyby natrvalo ztraceno. Ani ne o rok později přichází nástupce, a to CubeSat BDSat-2 o velikosti 1U, tedy 10 ×10 × 10 centimetrů. Do samotného projektu, podporovaného ze státního rozpočtu, je zapojeno nejen několik českých firem, ale kupříkladu i Vysoké učení technické v Brně, prostřednictvím výzkumného centra CEITEC.

Družice BDSat-2
Družice BDSat-2
Zdroj: https://www.bdsat.cz/

Samotná firma BD SENSORS, jejíž název družice ukrývá, se společně s CEITEC VUT, podílela na prvním z komponentů, které se na palubě družice nacházejí. Jde o tlakoměrné zařízení, vzniklé ve spolupráci těchto dvou subjektů, které si firma BD SENSORS chce otestovat ve vesmírném prostoru. Jedná se tak o senzory, které jsou navrženy pro setrvání v tomto prostředí a musí odolat okolním vlivům, jako je kosmické záření. BD SENSORS je zároveň firmou, která bude v následujících letech dodávat čidla pro stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce. Další strukturou, jež družice otestuje, je způsob ukládání energie. Zde půjde o jakousi banku superkapacitorů, tedy zdroj, který ukládá energii, kterou družice za pomocí fotovoltaických článků sesbírá. Ta je pak spotřebována v době, kdy jsou fotovoltaické panely družice odvráceny od Slunce a nedostává se jim sluneční energie. Celou družici následně zkonstruovala firma Spacemanic, která dodala všechny kritické struktury. Družice pak bude řízena z pozemní stanice, jež se nachází v Laboratoři experimentálních družic v Ústavu radioelektroniky na VUT. Celý projekt si dále klade za cíl podporovat radioamatérskou komunitu, a tak je každý schopen družici za pomoci přijímače a příslušné frekvence zachytit a získat data s kompletní telemetrií.

Raketa Falcon 9
Raketa Falcon 9
Zdroj: https://www.flickr.com/

Za vynesení svého nákladu během mise Transporter platí několik firem, které se takovýchto služeb firmy SpaceX prostřednictvím této sdílené mise rozhodnou využít, a tak výsledná cena za vynesení nákladu není tak vysoká. V případě BDSat-2, tedy družice do 50 kilogramů, by cena za vynesení na heliosynchronní oběžnou dráhu s výškou 550 kilometrů podle cenové kalkulačky na webu SpaceX měla být 275 tisíc amerických dolarů. 3. ledna byla družice BDSat-2 společně s dalšími 114 družicemi vynesena raketou Falcon 9 z rampy SLC-40 na Floridě. Ve výsledné výšce poté byla jako druhá v pořadí vypuštěna na heliosynchronní oběžnou dráhu. Ještě ten stejný den se s družicí podařilo navázat spojení a byla úspěšně přijímána telemetrická data. Jakub Kapuš z firmy Spacemanic zároveň na svém Facebooku zveřejnil před pěti dny příspěvek, ve kterém uvádí, že družice BDSat-2 oběhla Zemi více než 100 krát, odeslala přes 54 tisíc datových packetů a přijala 1151 příkazů. Dle následného znění příspěvku všechny systémy a přístroje na družici pracují bez problémů.

Zdroje informací:
https://www.bdsat.cz/
https://everydayastronaut.com/
https://www.spacex.com/rideshare/

Zdroje obrázků:
https://www.bdsensors.cz/fileadmin/user_upload/Space/cubesat.jpg
https://www.bdsat.cz/wp-content/uploads/2022/04/BDSAT.jpg
https://www.ceitec.eu/data/documents/images/thumb/5….jpeg
https://www.flickr.com/photos/spacex/52517919804/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.