sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Skončily testy lunárního spektrometru

Experti z Kennedyho střediska na Floridě nedávno dokončili zkoušky hmotnostního spektrometru MSolo (Mass Spectrometer observing lunar operations), který má k Měsíci letět v rámci mise PRIME-1 (Polar Resources Ice Mining Experiment-1). Půjde o první demonstraci technologií k využívání místních zdrojů na Měsíci. Bude to také poprvé, kdy nějaká americká sonda provede na Měsíci robotický odběr a následnou analýzu podpovrchového ledu. V rámci zkoušek si přístroj prošel vibračními testy, kdy zažil chvění srovnatelné s vibracemi při startu rakety. Jako poslední byly prověřeny parametry letového kusu přístroje související s rozložením hmoty v něm a s tím souvisejícím určením těžiště. Tyto testy byly dokončeny 22. listopadu, což znamenalo také dokončení celé testovací kampaně.

Hmotnostní spektrometr MSolo
Hmotnostní spektrometr MSolo
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Mise PRIME-1 se na Měsíc dostane díky programu CLPS díky landeru Nova-C od firmy Intuitive Machines, který má přistát u okraje kráteru Shackleton u jižního pólu Měsíce. Misi PRIME-1 tvoří dva přístroje – kromě zmíněného hmotnostního spektrometru MSolo je tu ještě vrtačka TRIDENT (The Regolith and Ice Drill for Exploring New Terrain) navržená a postavená firmou Honeybee Robotics. Zmíněné měření pozice těžiště je důležité, protože Lander Nova-C, který oba přístroje ponese, musí být optimálně vyvážený, aby mohl stabilně přistát. Již brzy týmy na Kennedyho středisku odešlou otestovaný přístroj MSolo firmě Intuitive Machines, která se postará o integraci do landeru. Ke startu na raketě Flacon 9 má dojít v roce 2023. Nasbíraná data pomohou výzkumníkům lépe porozumět tomu, jaké zdroje (třeba voda) se na měsíci nachází. Půjde tak o důležitou část snah o založení udržitelné lidské přítomnosti na Měsíci, kterého bychom se měli dočkat před koncem tohoto desetiletí.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/msolo.jpg
https://blogs.nasa.gov/…/10/KSC-20200925-PH-GEB02_0074-scaled.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.