S tím, jak se NASA dostává stále blíže k návratu lidí na Měsíc, blíží se i historická výprava lidí k Marsu. V rámci obou projektů experti pracují kromě jiného i s myšlenkami nafukovacích obytných modulů. Ty by mohly najít uplatnění jak v lunárních povrchových základnách, tak i u planetoletů mířících k Marsu. Aby bylo jisté, že je tato technologie bezpečná, musí projít sérií zkoušek. Destrukční tlakové testy pomáhají dostat tuto technologii blíže k certifikaci pro pilotované mise. Inženýři díky nim mohou lépe určit, jak modul odolává vnitřnímu tlaku, ale také to, kde leží hranice, kdy už tlak způsobí selhání tkané struktury těla modulu.
Marshallovo středisko nyní zveřejnilo videozáznam z tlakové destrukční zkoušky, která proběhla na Johnsonově středisku. Test proběhl ve spolupráci s firmami Sierra Space a ILC Dover. Jedná se o součást širšího kontraktu NextSTEP-2 Habitat Systems.
Přeloženo z:
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
https://935930.smushcdn.com/…/Sierra-Space-Burst-Pressure-Test-After-1.jpg
Tak to byla pěkná šlupka, zveřejní taky tlak, který destrukci způsobil? Ve vesmíru bych se asi nebál přetlaku, ale mikrometeoritu.
Těžko říct, možná se tím NASA někdy pochlubí.
V diskusi pod videem na YT uvádí NASA’s Marshall Space Flight Center destrukční tlak 192 psi, tedy nějakých 13 atmosfér.
Pěkná šlupka!
R.
Díky moc za info!
Na proražení mikrometeoritem je třeba trochu jiný test. U toho by šlo především o to, aby se vzniklá trhlina nešířila. Druhá věc je, že tady šlo jen o zkoušku tlakového vaku. Kompletní modul bude mít ještě vnější nenatlakovaný plášť, který by měl dopady většiny mikrometeoritů pohltit.
Bigelow je definitivně ze hry?
Firma vyhlásila bankrot.